Ortopedický magazín logo

Reklama

Proteíny IL-6 a gén spájaný s artritídou má pomáhať regenerovať chrupavky, kĺby a rastové platničky

Proteíny IL-6 a gén spájaný s artritídou má pomáhať regenerovať chrupavky, kĺby a rastové platničky
Proteíny IL-6 sú známe svojím negatívnym vplyvom na ľudské zdravie. Podporujú autoimunitné ochorenia, zápaly, artritídu aj rakovinu. Nová štúdia z University of Southern California však objavila dôležitosť týchto proteínov a s nimi spojených génov na udržiavanie a regeneráciu chrupaviek, kĺbov aj rastových platničiek.
Portál Orthopaedic Product News priniesol bližšie informácie o novom objave. Aj napriek svojim negatívnym asociáciám sa zistilo, že IL-6 je „potrebné na udržanie kmeňových a progenitorových buniek skeletu a je dôležitý aj na zdravý rast a funkciu kĺbov a chrbtice”, hovorí Denis Evseenko, jeden z výskumníkov a profesorov medicíny na USC. Táto štúdia dáva prvý náhľad do súvisu medzi zápalmi a regeneráciou. Tiež prináša vysvetlenie na vyčerpanie kmeňov a progenitorov pri chronickom zápale.
V štúdii zistili, že kľúčový gén na prežitie, dozrievanie, regeneráciu a poliferáciu STAT3 je aktivovaný práve proteínom IL-6. V prípade, že tento gén nespĺňa svoju funkciu, môže dôjsť ku rastovým problémom, predčasne zrasteným rastovým platničkám, nedostatočne vyvinutej kostre alebo niekedy aj k degenerácii kĺbových chrupaviek.
Rôzne proteíny z rovnakej skupiny mali rovnaký vplyv na gény na ľudskú, ale aj myšaciu kostru. Niektoré proteíny mali väčší a niektoré menší vplyv na veľkosť zmien v tele. Výskum ukázal, že na rôzne pohlavia vplývajú tieto gény rôzne. Na základe zistení sa vedci domnievajú, že dané funkcie sú u žien od týchto génoch omnoho viac závislé než u mužov, pretože s hladinou estrogénu sa zvyšuje aj aktivita STAT3.
Za pomoci zistení a farmaceutík aktivujúcich STAT3 by malo byť možné liečiť napríklad autoimunitné ochorenia či rastové problémy.
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This