Ortopedický magazín logo

Reklama

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb

Foto: Envato Elements

Hydrogél, teda umelo vytvorený vodu viažuci materiál, sa ako náhrada poškodených chrupaviek v kĺboch využíval už v minulosti. Až doteraz však nedokázal úplne nahradiť ich jedinečné vlastnosti. S jeho novou, dokonalejšou verziou tak prichádza nová nádej aj pre pacientov.

Národné centrum zdravotníckych informácii uvádza, že najčastejšie operačné zákroky sa u nás týkajú práve chorôb a poškodenia svalov, kostí, kĺbov a šliach. Z analýzy z roku 2014 vyplýva, že práve na ortopédii sa vykonáva značná časť chirurgických zákrokov, z ktorých mnohé z nich sa týkajú práve poškodenia kĺbových chrupaviek. 

Jedinečný materiál v kolene

Úrazy, osteoporóza, či pribúdajúce roky. To všetko sú faktory, ktoré negatívne vplývajú na stav našich kostí a chrupaviek. Práve opotrebované kolená sú aj u nás častým a veľmi závažným problémom. Chrupavka v kolene je jedinečná tým, že je dostatočne silná, aby uniesla váhu celého človeka, no zároveň je dosť pružná a elastická. Vďaka týmto vlastnostiam dokonale tlmí nárazy kostí o kĺby. Práve táto kombinácia sily a zároveň jemnosti sa veľmi ťažko napodobňovala v laboratórnych podmienkach. 

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb
Foto: Envato Elements

Unikátne zloženie

Americkí vedci z Duke University v Severnej Karolíne však prišli na spôsob, ako zreprodukovať práve túto veľmi špecifickú chrupavku. Nimi vyvinutý experimentálny gél zodpovedá sile a trvanlivosť tohto jedinečného materiálu. Nový hydrogél sa skladá z dvoch navzájom prepletených polymérových reťazcov. Jeden je vyrobený z pružných vlákien, ktoré pripomínajú špagety. Druhý je tvrdší a po celej dĺžke pokrytý zápornými nábojmi. Oba reťazce sú naviac vystužené treťou zložkou – sieťovinou z celulózových vlákien.

Laboratórne testy ukazujú neuveriteľné vlastnosti

Americkí vedci tvrdia, že ich hydrogél z viac ako polovice tvorí voda a pri pokusoch ukázal až neuveriteľnú odolnosť. Už malý kus tohto materiálu udrží 100-kilogramový kettlebell a to bez toho, aby sa roztrhol, či stratil svoj tvar. 

S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o prvý materiál vyrobený z polymérov, ktorý absorbuje vodu a je zároveň schopný vydržať dlhodobé ťahanie aj ťažké bremeno a to bez toho, aby sa časom opotreboval, či výrazne stratil svoju elasticitu.  

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb
Foto: Envato Elements

Revolúcia v liečbe

Tento objav môže znamenať revolúciu v liečbe porúch muskuloskeletálneho systému tak u nás, ako aj na celom svete. Jedinečný materiál, ktorý sa podaril vyvinúť vedcom v Severnej Karolíne v budúcnosti poskytne úplnú náhradu poškodenej chrupavky. Zároveň môže ponúknuť alternatívu voči úplnému nahradeniu kolenného kĺbu, keďže ide o veľmi závažný operačný zákrok, ktorý sa neodporúča pacientom vo vyššom veku. 

Nový materiál je ale vynikajúcou správou pre každého bez rozdielu veku. Málokto si uvedomuje jedinečnosť a dôležitosť chrupaviek v kĺboch, ktoré našim kostiam dennodenne pomáhajú absorbovať obrovskú záťaž. Chrupavky však nemajú regeneračnú schopnosť a preto je ich mimoriadne ťažké liečiť. V prípade zranení, či osteoporózy tak ide najmä vo vyššom veku často o neliečiteľné stavy. 

Zdravie chrupaviek nielen v nosných kĺboch je pre náš život extrémne dôležité.

Redakcia, zdroj: nczi.sk, onlinelibrary.wiley.com

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This