Reklama

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb

Foto: Envato Elements

Hydrogél, teda umelo vytvorený vodu viažuci materiál, sa ako náhrada poškodených chrupaviek v kĺboch využíval už v minulosti. Až doteraz však nedokázal úplne nahradiť ich jedinečné vlastnosti. S jeho novou, dokonalejšou verziou tak prichádza nová nádej aj pre pacientov.

Národné centrum zdravotníckych informácii uvádza, že najčastejšie operačné zákroky sa u nás týkajú práve chorôb a poškodenia svalov, kostí, kĺbov a šliach. Z analýzy z roku 2014 vyplýva, že práve na ortopédii sa vykonáva značná časť chirurgických zákrokov, z ktorých mnohé z nich sa týkajú práve poškodenia kĺbových chrupaviek. 

Jedinečný materiál v kolene

Úrazy, osteoporóza, či pribúdajúce roky. To všetko sú faktory, ktoré negatívne vplývajú na stav našich kostí a chrupaviek. Práve opotrebované kolená sú aj u nás častým a veľmi závažným problémom. Chrupavka v kolene je jedinečná tým, že je dostatočne silná, aby uniesla váhu celého človeka, no zároveň je dosť pružná a elastická. Vďaka týmto vlastnostiam dokonale tlmí nárazy kostí o kĺby. Práve táto kombinácia sily a zároveň jemnosti sa veľmi ťažko napodobňovala v laboratórnych podmienkach. 

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb
Foto: Envato Elements

Unikátne zloženie

Americkí vedci z Duke University v Severnej Karolíne však prišli na spôsob, ako zreprodukovať práve túto veľmi špecifickú chrupavku. Nimi vyvinutý experimentálny gél zodpovedá sile a trvanlivosť tohto jedinečného materiálu. Nový hydrogél sa skladá z dvoch navzájom prepletených polymérových reťazcov. Jeden je vyrobený z pružných vlákien, ktoré pripomínajú špagety. Druhý je tvrdší a po celej dĺžke pokrytý zápornými nábojmi. Oba reťazce sú naviac vystužené treťou zložkou – sieťovinou z celulózových vlákien.

Laboratórne testy ukazujú neuveriteľné vlastnosti

Americkí vedci tvrdia, že ich hydrogél z viac ako polovice tvorí voda a pri pokusoch ukázal až neuveriteľnú odolnosť. Už malý kus tohto materiálu udrží 100-kilogramový kettlebell a to bez toho, aby sa roztrhol, či stratil svoj tvar. 

S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o prvý materiál vyrobený z polymérov, ktorý absorbuje vodu a je zároveň schopný vydržať dlhodobé ťahanie aj ťažké bremeno a to bez toho, aby sa časom opotreboval, či výrazne stratil svoju elasticitu.  

Dokonalá náhrada za chrupavku? Zdá sa, že vedci tomu konečne prišli na kĺb
Foto: Envato Elements

Revolúcia v liečbe

Tento objav môže znamenať revolúciu v liečbe porúch muskuloskeletálneho systému tak u nás, ako aj na celom svete. Jedinečný materiál, ktorý sa podaril vyvinúť vedcom v Severnej Karolíne v budúcnosti poskytne úplnú náhradu poškodenej chrupavky. Zároveň môže ponúknuť alternatívu voči úplnému nahradeniu kolenného kĺbu, keďže ide o veľmi závažný operačný zákrok, ktorý sa neodporúča pacientom vo vyššom veku. 

Nový materiál je ale vynikajúcou správou pre každého bez rozdielu veku. Málokto si uvedomuje jedinečnosť a dôležitosť chrupaviek v kĺboch, ktoré našim kostiam dennodenne pomáhajú absorbovať obrovskú záťaž. Chrupavky však nemajú regeneračnú schopnosť a preto je ich mimoriadne ťažké liečiť. V prípade zranení, či osteoporózy tak ide najmä vo vyššom veku často o neliečiteľné stavy. 

Zdravie chrupaviek nielen v nosných kĺboch je pre náš život extrémne dôležité.

Redakcia, zdroj: nczi.sk, onlinelibrary.wiley.com

Copyright 2022 © epoc pro, s.r.o.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This