Ortopedický magazín logo

Reklama

Ako veľmi sú kortizónové injekcie škodlivé pre chrupavky a kĺby? 

Ako veľmi sú kortizónové injekcie škodlivé pre chrupavky a kĺby? 

Kortizón bol dlhé roky používaný na liečbu bolestí spôsobených artritídou. Tento typ steroidu, ktorý je prirodzene produkovaný nadobličkami, sa však neskôr prestal používať ako liečivo pre jeho negatívny vplyv na chrupavky, pretože môže neskôr viesť ku väčšiemu poškodeniu kĺbov. Portál U.S.News priniesol nový pohľad na túto tému prostredníctvom štúdie, ktorá tvrdí, že kortizónové injekcie nemusia mať negatívny vplyv na kĺby a chrupavky, pokiaľ sa dávkujú správne.

Dokonca sa údajne dajú vo funkčnosti a vedľajších účinkoch rovnať s hyalurónovými injekciami, používanými ako umelé mazadlo kĺbov.

Dr. David Felson, profesor medicíny a epidemiológie na Boston University School of Medicine, hovorí, že u pacientov, ktorí pri diagnóze artritických kolien dostávali kortizónové injekcie, bolo množstvo transplantácií kolenného kĺbu nižšie.

Na druhej strane však štúdia opisuje iba občasnú liečbu kortizónovými injekciami a nie pravidelnú. V prípade pravidelného užívania sa v minulosti potvrdil ich negatívny efekt. „Je možné, že opakovaná liečba kortizónovými injekciami v rozmedzí každých 3 mesiacov počas roka, by nemala spôsobovať žiadne vedľajšie účinky,“ dodáva Dr. Felson.

Dr. Melissa Leber z Icahn School of Medicine v Mount Sinai v New York City sa však podľa US News domnieva, že na liečbu, ktorá má byť dostatočná, sa absencia negatívnych efektov nevzťahuje. Tvrdí totiž, že steroidy sú všeobecne známe pre svoju toxicitu v rámci chrupaviek a poškodzujú kĺbové spojivo. 

Trojnásobné riziko

Melissa Leber so svojím tímom tiež vyzdvihuje štúdiu z roku 2019, kde sa potvrdilo strojnásobenie rizika artritídy kolien u pacientov, ktorí boli v minulosti liečení kortizónovými injekciami. 

Leber však hovorí aj to, že až doposiaľ nebola uskutočnená štúdia, ktorá by porovnávala rôzne injekčné možnosti liečby. Osemsto participantov sa zúčastnilo na longitudinálnom výskume trvajúcom sedem rokov. Títo pacienti boli liečení buď kortizónovými, hyalurónovými, alebo kombinovanými injekciami. Vďaka tomuto výskumu sa nepotvrdila o nič väčšia strata chrupaviek v tele pacienta liečeného kortizónovými injekciami oproti tým, ktorí boli liečení kyselinou hyalurónovou. Dokonca miera potreby výmeny kolenného kĺbu klesla pri takejto liečbe o 25 %.

„Ľudí by sme mali upokojiť. Nemali by sa zo strachu vyhýbať efektívnej liečbe (kortizónovými injekciami),“ hovorí David Felson.

Melissa Leber však upozorňuje, že treba s takouto liečbou narábať rozumne. U pacientov s ťažkým poškodením a silnou artritídou kolien sú takéto malé poškodenia ňou spôsobené absolútne zanedbateľné. Ale u pacientov vo veku medzi 20 a 40 rokov a iba s miernou artritídou môže byť aj tento malý negatívny vedľajší účinok citeľný.

„Liečba by sa mala individuálne posudzovať podľa prípadu,“dodáva pre US News Melissa Leber. Dr. Jeffrey Schildhorn, ortopéd a chirurg z Lenox Hill Hospital v New York City tiež poznamenáva, že intenzívna liečba kortizolom nie je prospešná pre žiadneho pacienta.

Redakcia

Zdroje:

Wiley Online Library

US News

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This