Ortopedický magazín logo

Reklama

Aké benefity majú adaptogény a kde ich nájdeme?

Aké benefity majú adaptogény a v akých potravinách ich nájdeme?

Už samotný názov adaptogén nám našepkáva jeden z jeho benefitov. Adaptogény sú výživové doplnky, ktoré majú veľký vplyv na našu psychiku, pomáhajú nám s adaptáciou na okolitý svet. Upokojujú rôzne dôsledky stresu, akými sú narušenia funkcií endokrinného, neurónového a imunitného systému. 

Adaptogény sa preslávili v období druhej svetovej vojny, keď sa Sovietsky zväz snažil nájsť zázračný liek na zvýšenie výkonu vojenských pilotov a vojakov. Mnohé výskumy sa v tomto období venovali práve adaptogénom, ktoré sa napokon aj počas vojny používali, no neskoršie štúdie zistili, že základom adaptogénov je ich širokospektrálna účinnosť na redukciu škodlivých efektov stresu.

Stres má tri základné fázy. Fázu poplachu, fázu rezistencie a fázu vyčerpania. Počas prvej fázy sa nám uvoľňuje stresový hormón s názvom kortizol. V tejto fázy prebieha v tele fyziologická reakcia nazývaná útok alebo útek, ktorá nám umožňuje adekvátne sa rozhodnúť v kritickej situácii. Tiež sa nám zvýši krvný tlak a tep. V druhej fáze sa naše telo začne upokojovať, no ostáva v pohotovosti. Tlak, tep a hladina kortizolu sa dostávajú do normálu. Táto fáza je veľmi energetická a pracuje proti stresoru. Napokon prichádza tretia fáza, fáza vyčerpania.

Adaptogény majú schopnosť zvýšiť čas trvania fázy rezistencie, počas ktorej vidíme jasnejšie a sme plný energie. Fungujú ako stimulant pre celkový nervový systém, majú neuroprotektívne účinky, fungujú proti únave, aj ako prírodné antidepresíva, a zvyšujú kognitívne schopnosti a pozornosť.

Bylinky ako prírodný adaptogén:

 1. Všehojovec štetinatý:
 • funguje proti depresii, únave aj stresu
 1. Rozchodnica ružová:
 • táto bylinka sa od dávnych čias používala na liečenie migrén a prechladnutia a rastie v chladnom podnebí aj na území Európy
 • pri liečbe depresie funguje dobre v kombinácii s antidepresívami na podporu energie a pozornosti
 • urýchľuje proces návratu do bežného života po chorobe
 1. Schizandra čínska:
 • podporuje zdravú funkciu pečene, pľúc a vyrovnáva hladinu cukru v krvi
 • pomáha liečiť neurologické ťažkosti
 • zvyšuje účinnosť bežnej liečby schizofrénie
 • pri použití na zvýšenie energie nespôsobuje vytvorenie tolerancie ako napr. kofeín

Adaptogény vedci študujú už mnohé roky a neprišli na výrazné vedľajšie účinky. Objavili však mnohé benefity, vhodné pre naše fyzické aj mentálne zdravie, a preto je dobré na ne nezabúdať a zahrnúť ich do svojej životnej rutiny.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This