Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravie: Program Active Me pomáha seniorom riešiť cukrovku či nadváhu

Bratislava 17. apríla (TASR) – Seniori sa môžu zapojiť do programu Active Me, ktorý im pomáha riešiť vysoký krvný tlak, cukrovku či nadváhu. Zameriava sa na ľudí vo veku 55 a viac rokov, ktorí sa chcú naučiť zdravšie žiť. Program sa realizuje s finančnou podporou nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR. TASR o tom informovali organizátori projektu.

„Účastník, ktorý najprv prejde krátkym zdravotným zhodnotením v online prihláške, je následne zaradený do individuálnej alebo komunitnej formy programu,“ priblížili s tým, že prihlásiť sa možno na webe prihlaska.activeme.sk.

Pri individuálnej forme programu účastníkom počas 14 týždňov pravidelne volá vyškolený operátor, nutričný expert či psychológ. Prechádzajú si témy stravy, pohybu, zvládania stresu a kognície. „Výhodou je, že účastník sa môže nachádzať kdekoľvek a môže program absolvovať z pohodlia domova,“ ozrejmili organizátori.

Komunitná forma prebieha skupinovo v siedmich mestách na Slovensku – v Košiciach, Bardejove, Spišskej Novej Vsi, Žiline, Prievidzi, Zvolene a Bratislave. Postupne sa otvárajú skupiny v ďalších lokalitách. „Šesť až desať účastníkov sa počas 14 týždňov pravidelne stretáva a prechádza lekcie zamerané na pohyb, stravu, kogníciu, stres a spánok pod vedením tzv. trénera zdravia, ktorý uplatňuje koučingový prístup,“ doplnili organizátori.

Program Active Me funguje od mája 2022, trvať bude do marca 2024. Spolupracujú na ňom spoločnosť Diagnose.me, startup Zhiva, Združenie miest a obcí Slovenska a nórsky partner International Development Norway.

Program je zároveň výskumnou štúdiou v spolupráci s Univerzitou Komenského a Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. V rámci štúdie sa skúšajú aj menej intenzívne formy programu. „Cieľom je prístupy overiť a vyvinúť udržateľný produkt, ktorý bude funkčný a zároveň ekonomicky atraktívny pre samotných seniorov, ale aj pre štát, samosprávy či zdravotné poisťovne,“ dodali organizátori.

Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This