Ortopedický magazín logo

Reklama

Jednoduché zásady, ako sa vyhnete úrazom a poškodeniu chrbtice

"9 z 10" ortopédov radí dodržiavať tieto zásady 

Príčinou mnohých poranení a neskorších návštev ortopéda môže byť aj nepozornosť alebo neopatrnosť. Akým aktivitám je dobré vyhnúť sa? Vhodné je dodržiavať tieto jednoduché zásady.

1. Nehrbte sa

Bežný človek strávi počas pracovného dňa približne osemhodín za počítačom. Málokto má však správne držanie tela. To často vedie ku chronickým bolestiam chrbtice, k migrénam alebo až ku skolióze. Aby sme sa vyhli takýmto bolestiam alebo poraneniam, mali by sme si vytvoriť isté návyky.

Sedenie za počítačom by malo byť nastavené presne na vašu výšku. Stolička by v ideálnom prípade mala byť ergonomická a sedieť by ste mali s vystretým chrbtom a celými chodidlami na zemi. Ramená by mali byť uvoľnené a ruka od lakťov dole v polohe paralelnej so zemou. Zápästie by nemalo byť vykrivené, aby sa predišlo karpálnemu tunelu. Počítač by mal byť vo výške očí, tak, aby obrazovka počítača bola presne vo výške očí, aby pohľad smeroval priamo.

Pokiaľ vaša práca vyžaduje neprestajné sedenie za počítačom, pre vaše telo je dôležité, aby ste si dávali pravidelné prestávky, počas ktorých sa poľavíte a doprajete svojmu telu trošku vzpriameného pohybu.

2. Nezdvíhajte ťažké veci

Jedným z častých návykov je používanie nesprávnych svalov na dvíhanie ťažkých predmetov. V takom prípade môže ľahko dôjsť k natrhnutiu svalu alebo poraneniu z pádu dvíhaného predmetu. Najefektívnejšie a najmenej invazívne pre telo je dvíhanie pomocou svalov nôh kolenami, pri držaní ramien a bokov v jednej rovine.

3. Nelezte na vysoké miesta bez istenia alebo bez dozoru

Pád z veľkej výšky môže spôsobiť rôzne vážne poranenia. Najčastejšie k nim dochádza pri prácach okolo domu, pri čistení odkvapu zo strechy, vymieňaní žiaroviek, alebo pri akýchkoľvek iných aktivitách zahŕňajúcich dočahovanie do výšok nad našu vlastnú výšku.

4. Berte do úvahy svoj vek

Aj keď na to často zabúdame, naše telo starne a jeho schopnosti sa menia. Pády zo straty rovnováhy dokážu mať vážne dôsledky najme vo veku nad 65 rokov. Zlomeniny rôznych kostí, ale aj otrasy mozgu, dokonca až smrť, bývajúzapríčinené podcenením vlastných limitov.

5. Necvičte cez bolesť

Sme zvyknutý, že cviky bolia, najme pri opakovaných silových cvikoch alebo pri naťahovaní svalov. Je však dobré mať pri cvičení odborné vedenie, pretože nie každá bolesť je dobrá. Pri cvičení sme náchylní na preceňovanie vlastných schopností a presiľovanie svalov či kĺbov. Pri akomkoľvek cviku však nesmiete cítiť bolesť kĺbov, pretože tie sú náchylné na poškodenie, a pokračovaním v bolestivom cviku sa poškodenie môže iba prehĺbiť.

Pokiaľ vás tieto rady zaujali, budú vás zaujímať aj zásady prvej pomoci pri zlomenine.

Zásady prvej pomoci pri zlomenine

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This