Ortopedický magazín logo

Reklama

Vek kostry nemusí zodpovedať tomu skutočnému alebo ako si udržať zdravé kosti počas celého života

ako si udržať zdravé kosti počas celého života

Foto: ilustračné, Envato Elements

Vedci z austrálskeho Garvan Institute of Medical Research vyvinuli metódu výpočtu veku kostry, ktorá má za úlohu presnejšie rozpoznať riziko vážnej zlomeniny a predčasnej smrti. Špecializovaná kalkulačka by mala byť k dispozícii pre odborných lekárov a mala by pomáhať predovšetkým pri identifikácii osôb so zvýšeným rizikom zlomenín. 

Metóda zároveň bližšie odhaľuje súvislosť medzi zlomeninami a dĺžkou života. Austrálski vedci taktiež bijú na poplach pred osteoporózou, ktorá je významným faktorom pri oslabovaní kostí. 

Zlomeniny a dĺžka života

Fraktúry a poranenia kostí sú významným faktorom dĺžky života. Aj malá zlomenina je komplexnou diagnózou, ktorá môže dlhodobo ovplyvniť celý náš organizmus. Austrálsky výskum ukazuje aj zaujímavý fakt, že fraktúry skracujú dĺžku života výraznejšie u mužov, než u žien. Povedomie o osteoporóze a jej prevencii je však aj napriek tomu veľmi slabé. Iba nízke percento tých, ktorí utrpeli zlomeniny kostí kvôli ich rednutiu, dlhodobo užíva predpísanú liečbu. 

Dúfame, že výpočet kostrového veku človeka, ktorý môže byť oveľa vyšší než jeho skutočný vek, identifikuje tých, u ktorých je vyššie riziko zlomenín, a povzbudí ich, aby so svojím lekárom pozornejšie hovorili o lepšom zvládaní ich stavu,“ tvrdí hlavný autor metódy, profesor Tuan Nguyen.

Kosti starnú rýchlejšie

Model výpočtu veku kostí počíta hneď s niekoľkými premennými, ktoré naň majú bezprostredný vplyv. Odborníci sa zhodujú, že medzi ne patrí vek jednotlivca, hustota kostí, anamnéza jeho predchádzajúcich zlomenín, ale i ďalšie zdravotné podmienky.

Aj na základe týchto poznatkov je možné povedať, že typický 70-ročný muž, ktorý v predchádzajúcom živote prekonal jednu zlomeninu, má skelet starý 75 rokov (presnejšie povedané, má rizikový profil skeletu, ktorý zodpovedá 75-ročnému človeku). S každou ďalšou zlomeninou sa vek kostry výrazne zvyšuje. Ak prekonal rovnako starý muž (70 rokov) vo svojom živote dve zlomeniny, vek jeho skeletu stúpol už na 87 rokov. To je až 17-ročný rozdiel.

Výskum by mal ovplyvniť lekárov na celom svete

Tím profesora Nguyena momentálne pracuje na online verzii kalkulačky, ktorá by mala pomôcť ortopédom po celom svete s výpočtom rizikových profilov ich pacientov. Cieľom tejto práce je priniesť osvetu do radov pacientov, ale aj zdravých ľudí, ktorí by mali myslieť na to, že zdravie ich kostí je veľmi dôležitou podmienkou dlhého života. Jednoducho nikdy nie je priskoro myslieť na zdravie kostí. 

Zranenie kosti, ktoré prekonáte ako 30-ročný, môže výrazne ovplyvniť odolnosť vášho skeletu v neskoršom veku. Inými slovami, stareckým zlomeninám sa dá predchádzať už dnes.

ako predĺžiť životnosť kostí
Foto: Envato Elements

Vápnik, vitamín D, ale aj pravidelný pohyb

Ako si teda rýchlo a účinne posilniť kosti? Odpoveďou je jednoznačne vápnik. Jeho nedostatok vedie k vzniku osteoporózy a zvyšuje pravdepodobnosť zranenia. Pre normálne vstrebávanie vápnika je mimoriadne dôležitý vitamín D. Iba vďaka nemu dochádza v tele k produkcii kalcitriolu, ktorý je zodpovedný za správne vstrebávanie vápnika. Ak telo nedisponuje dostatočným množstvom vápnika,  ubúda jeho zastúpenie predovšetkým v kostnej dreni, čo vedie k oslabovaniu kostí a zastaveniu tvorby nových štruktúr. Vitamín D získava organizmus najmä zo slnka, z niektorých potravín (vajcia, ryby), ale aj z výživových doplnkov.

Pravidelný pohyb posilňuje nielen svalstvo, ale aj vašu kostru, prispieva k celkovému zdraviu organizmu a podieľa sa na dobrej imunite. Správna miera pohybu je zároveň tou najlepšou prevenciou pred osteoporózou.

Redakcia, zdroj: news-medical.net

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This