Ortopedický magazín logo

Reklama

Čo robiť pri rybej kostičke v krku? Nepodliehajte panike a dýchajte nosom, radia záchranári

Čo robiť pri rybej kostičke v krku?

Pri uviaznutej rybej kostičke v krku pomôže zjesť kúsok suchého chleba alebo uvareného zemiaku, ktorý ju obalí. „V žalúdku ju potom rozpustia žalúdočné kyseliny,“ vysvetlila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová.

Ak však kosť uviazne tak, že spôsobuje silnú bolesť a sťažuje dýchanie, dôležité je podľa jej slov nepodľahnúť panike a dýchať nosom. „Vyhľadáme odbornú pomoc, prípadne voláme na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako postupovať. Netreba sa báť, za posledné roky sme nemali prípady vážnych zdravotných komplikácií pri kosti v krku,“ povedala Krčová.

Bratislavskí záchranári zase radia, čo robiť, keď nejaký predmet uviazne v dýchacích cestách a človek sa začne dusiť. Vtedy je potrebné vykonať Gordonov manéver (päť úderov medzi lopatky) alebo Heimlichov hmat (oboma rukami oblapíme človeka zozadu, rukami zovretými do pästí silno päťkrát zatlačíme do brucha smerom nahor).

„Pri tomto úkone sa využije zostatkový objem vzduchu v pľúcach na to, aby sa predmet upchávajúci dýchacie cesty dostal von. Súčasne privolajte záchrannú službu a riaďte sa ich pokynmi,“ doplnila Darina Schreková zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava. Ak by človek prestal javiť známky života, je potrebné začať s oživovaním.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This