Ortopedický magazín logo

Reklama

Masáž: výhody a prínosy

Masáž: výhody a prínosy

Mnohé zvyky a techniky, ktorých podstatou je dotyk ako liečebná metóda, majú svoje korene v dávnej minulosti. Nie sú ničím novým. Rôzne civilizácie nezávisle od seba zistili, že masáž dokáže zlepšiť hojenie zranení, zmierňovať bolesť, predchádzať chorobám alebo ich liečiť. Okrem toho pomáha znižovať stres a navodzovať hlbokú relaxáciu. A hoci neskôr masážna terapia na dlhšie obdobie ustúpila do úzadia, dnes opäť zažíva vzostup.

Masáž a regenerácia

Podstatnou výhodou masáže je lepšia regenerácia. Svaly sa môžu poškodiť z rôznych dôvodov, najčastejšie v dôsledku zranenia, operácie alebo nadmerného používania. Pri poškodení svalov sa aktivuje prirodzený proces hojenia tela, ktorého cieľom je opraviť poškodené tkanivá a vlákna. Veľmi často sa môže stať, že sa hojenie z rôznych dôvodov spomalí, čo znižuje regeneráciu. Najčastejšie je to kvôli opuchom, zlému krvnému obehu, svalovej únave a nahromadenému napätiu. 

Ako funguje masáž?

„Pri masáži v podstate pôsobíme na celé telo, hoci sa často obmedzíme priamo len na chrbát – práve tam sa totiž nachádza akupunktúrna dráha močového mechúra s bodmi, ktoré ovplyvňujú jednotlivé orgány“, približuje MUDr. Michal Matúšek z centra zdravia ViaVital. “Ľudské fyzické telo je zložité a sú v ňom prepojené rôzne systémy – najmä neuroendokrinný , kardiovaskulárny, cievny, lymfaticky a imunitný. Práve preto masáž tak účinne dokáže rozšíriť cievy, znížiť dráždivosť nervov, zlepšiť prietok krvi do žíl pri opuchoch, rozprúdiť lymfu či zlepšiť trávenie.“

Samozrejme, netreba zabúdať, že masáž v žiadnom prípade nenahradí lekársku diagnostiku a následnú terapiu. Je však vhodná ako doplnok liečby.

Kedy masáž pomáha?

Masáž zlepšuje regeneráciu tela v mnohých situáciách. Najčastejšie ju vyhľadávame, keď cítime akútnu bolesť, máme zdravotné problémy vyplývajúce z povolania či po operácii. 

„Pre väčšinu klientov je masér niečo ako hasič, ktorý hasí problém – najčastejšie s chrbticou“, hovorí M. Matúšek, ktorý si svoj prvý masérsky kurz urobil pred šestnástimi rokmi. „Dobrý a skúsený masér väčšinu uhasí, ale ani najlepší hasič si neporadí s každým požiarom 🙂 Zo všetkého najdôležitejšie je spýtať sa klienta, s akým prišiel problémom. Od toho sa všetko odvíja.“

masáž

Masáž a akútna bolesť

Mnoho ľudí trpí akútnymi bolesťami rôzneho pôvodu. Najčastejšími príčinami sú zranenie, chirurgický zákrok, nadmerná namáha svalov a svalové napätie. Masáž dokáže akútnu bolesť zmierniť, a to tak, že trením zvyšuje prietok krvi a teplotu svalov, tým zlepšuje elasticitu tkaniva, čo následne zmierni svalové napätie. Lepšou elasticitou tkaniva sa sval dokáže natiahnuť na celú jeho dĺžku a úplne uvoľniť bez obmedzenia. Uvoľňovaním napätia vo svaloch bolesť postupne odchádza.

Masáž a poúrazová rehabilitácia

„Po úrazoch sú vhodné mäkké techniky, ktoré pracujú viac s podkožím a fasciami ako samotným svalom“, vysvetľuje MUDr. Matúšek. „Masáž je vtedy viac menej kontraindikovaná. Výnimkou je špecifická situácia, kedy aj napríklad dva mesiace po úraze pretrváva opuch a masáž, konkrétne lymfodrenáž, vie pomôcť opuch vstrebať. V rehabilitácii sa masáže používajú ako doplnok k cvičeniam a fyzikálnej terapii v prípade bolestí rôznych častí chrbtice, tzv. algických syndrómoch.“

Masáž a pooperačná bolesť

K situáciám, kedy je vhodné masážou napomôcť regenerácii, patrí pooperačná bolesť. Na Slovensku sa v predkovidovom období ročne vykonávalo takmer 300 tisíc operácií, ktoré si vyžadovali hospitalizáciu. Hoci toto číslo v súčasnosti kvôli pandémii kleslo, stále je veľmi pravdepodobné, že mnohí z operovaných pacientov trpia fyzickými, ale aj emocionálnymi problémami.

Chirurgický zákrok môže okrem akútnej bolesti zanechať aj ďalšie negatívne účinky, napríklad jazvy, svalové napätie a nahromadenie metabolického odpadu. Nehovoriac o tom, že pooperačná bolesť môže skomplikovať a oddialiť návrat pacienta ku každodenným činnostiam, prípadne predĺžiť pobyt v nemocnici, čo pre spoločnosť znamená ďalšie náklady. Ak bolesť pretrváva aj dva až tri mesiace po operácii, môže sa z nej stať bolesť chronická. Tá predstavuje nielen značnú psychosociálnu a ekonomickú záťaž pre pacientov, ale aj závažný problém pre verejné zdravie.

Aké sú výhody masáže po operácii?

Štúdie naznačujú, že masážna terapia má celý rad výhod, ktoré pomáhajú ľuďom zotaviť sa po operáciách. Masáž:

  • zvyšuje tok lymfy, 
  • efektívnejšie odstraňuje metabolický odpad,
  • znižuje pooperačnú bolesť a jej intenzitu,
  • znižuje stres a úzkosť z pooperačnej bolesti,
  • zmierňuje reakcie na pooperačnú bolesť,
  • znižuje dávky analgetík,
  • zvyšuje hladinu pokoja a pocitu pohody,
  • zmierňuje zápal a zjazvenie tkaniva,
  • pomáha obnoviť plný rozsah pohybu bez nepríjemných pocitov,
  • pomáha pri opätovnom vyrovnávaní svalov a kĺbov.

Benefity masáže z pohľadu odborníka

MUDr. Matúšek vníma najväčší prínos masáže v zrelaxovaní klienta, kedy z neho opadne stres a uvoľní sa napätie zo svalov: „Druhý benefit by som videl v tom, že v priebehu masáže pohmatom jednotlivých svalov a akejsi anamnézy vieme edukovať klienta. V prípade záujmu mu poskytneme rady, aby vedel predchádzať problémom a vedel si čo najviac poradiť sám, napríklad strečingom skrátených partií. Ak má klient fyzickú prácu, odporúčame mu, aby telo jednostranne nezaťažoval, ale snažil sa zapojiť aj druhú stranu tela,“ uzatvára.

Jana Krajčovičová

Foto: Envato Elements

Zdroje:

Physio

American Massage Therapy Association

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This