Keto diéta a ovocie s nízkym obsahom sacharidov
Keto diéta – diéta s nízkym príjmom sacharidov a proteínov, ale naopak vysokým príjmom tukov. Aj napriek svojmu prirodzenému obsahu cukru však existuje ovocie, ktoré môžeme pri tejto diéte bez problémov konzumovať.
Od fastingu ku keto diéte (história)
V minulosti sa používali diéty na odstránenie rôznych porúch a chorôb. Fasting, alebo pôst, má korene už v časoch starovekého Grécka v Hippokratových spisoch, kde je fasting opisovaný ako jediná dostupná terapia na liečbu epilepsie. Písomné záznamy o pozitívnom vplyve pôstu na rôzne typy záchvatov nájdeme aj v Biblii. Prvé lekárske výskumy sa začali uskutočňovať začiatkom 20. storočia a rýchlo viedli ku vzniku ketónovej diéty.
Na začiatku 20. rokov 20. storočia boli uskutočnené prvé štúdie. Woodyatt zistil vzťah medzi vznikom acetónu a kyseliny beta-hydroxymaselnej pri fastingu, a pri diéte s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov. Dr. Wilder sa na základe týchto zistených podobností rozhodol skúmať možnosť náhrady fastingu keto diétov pri liečbe príznakov epilepsie a uspel. Najväčšou výhodou tejto diéty je, že v nej pacienti môžu zotrvať. O pár rokov neskôr Peterman zadefinoval pre túto diétu denné dávky sacharidov (10 – 15 g), proteínov (1 g na 1 kg váhy) a zvyšok denného príjmu kalórií má byť v tukoch.
Ketónová diéta sa stala najpoužívanejšou liečbou epilepsie až do roku 1938, keď bol vyvinutý liek na epilepsiu. V tomto období však bola spoločnosť viac naklonená liečbe pomocou lekármi vyvinutých liekov. Od toho času, aj napriek pozitívnym výsledkom výskumov, potvrdzujúcich napríklad aj zvýšenú úroveň kognitívnych schopností a zlepšenie správania, zostáva táto diéta závislá od aktuálneho spoločenského nastavenia. Aktuálne prebieha aj mnoho výskumov na diabetes a rakovinu v spojení s keto diétou.
Ketónová diéta však v dnešnej dobe nie je iba alternatívnou liečbou epilepsie. Okrem vylepšených kognitívnych schopností si ňou môžeme pomôcť aj ku lepšej postave. Ľudia pri keto diéte bežne schudnú okolo 4,5 kg za prvé 2 týždne diéty.
Keto diéta a chudnutie
Väčšina diét nám pomôže schudnúť, no nastaví naše telo tak, že po ukončení diéty má tendenciu rýchlejšie nabrať váhu. Keto diéta však nemusí byť tento prípad. Amy Miskinom Goss, PhD, RD hovorí, že ľudia výrazne schudli pri keto diéte s dlhotrvajúcimi výsledkami. Je to však aj preto, že keto diéta ľuďom nezakazuje jesť, iba im upraví návyky.
Ketónová diéta, na rozdiel od diét, ktoré sú chudobné na tuky, docieli, aby naše telo znížilo vylučovanie inzulínu a presmeruje svoju energiu na spaľovanie tukov. Proces presmerovania trvá kratšie ako týždeň. Táto zmena v metabolizme sa nazýva nutričná ketóza a je často sprevádzaná aj „poklesom hladu, čo znižuje celkový príjem kalórií“, hovorí profesor medicíny z Harvard Medical School, Bruce Bistrian.
Ovocie s nízkym obsahom sacharidov
Ovocie je prirodzeným zdrojom mnohých vitamínov, ale aj sacharidov. Preto je dôležité vedieť, ktoré ovocie môžeme počas keto diéty konzumovať. Je užitočné vedieť, že vlákninu z ovocia, ktorá je v svojej podstate sacharid, nedokážeme spracovať. Preto sa neráta do nášho príjmu sacharidov a z celkového obsahu sacharidov sa odpočítava.
• Červený melón
je ovocie s najnižším obsahom sacharidov. Obsahuje približne 7,55 g sacharidov na 100 g. Obsahuje vitamíny A a E a tiež veľké množstvo vody, čo nám bráni skonzumovať príliš veľké množstvo a udrží nás na správnej hladine príjmu sacharidov.
• Ananásový melón (cantaloupa)
má podobnú hladinu sacharidov ako červený melón. Na 100 g približne 7 g sacharidov, po odpočítaní 1 g vlákniny. Obsahuje kyselinu listovú, kalcium, zinok, železo, niacín, cholín a vitamín K, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu pečene a na zrážanlivosti krvi.
• Žltý (medový) melón
má po odpočte sacharidov z vlákniny okolo 8 g na 100 g melónu a obsahuje vápnik, draslík, železo, vitamíny A, C, K a B6.
• Hviezdicové ovocie (carambola)
je exotické ovocie s veľmi nízkou hladinou sacharidov, pohybujúcou sa okolo 5 g na 100 g ovocia bez vlákniny, ktorú tvorí niečo menej ako 2 g. Obsahuje horčík, draslík, vápnik, sodík a vitamíny C a B2.
• Rebarbora
sa skladá z necelých 5 g sacharidov na 100 g a obsahuje kalcium a vitamíny A a K1. Tepelne upravená rebarbora obsahuje potrebnú dennú dávku vitamínu K1.
• Avokádo
má veľký obsah tukov a aj preto sme zvyknutí vynechávať ho z nášho jedálnička počas diét. Pri keto diéte je to však inak, pretože obsahuje veľmi málo sacharidov, a to 9 g na 100 g. Z toho 7 g sacharidov pochádza z vlákniny. Avokádo je bohaté na vitamíny, obsahuje vitamíny B2, B3, B5, B6, draslík, magnézium, ale aj vitamín C.
• Jahody
sú bežne dostupným ovocím v našom podnebnom pásme. Celkový obsah sacharidov je 11 g na 100 g, z čoho 3 g sú vláknina. Obsahujú draslík, mangán a sú bohaté na vitamín C.
• Černice
s podobným obsahom ako jahody, majú na 100 g černíc približne 10 g sacharidov. No na rozdiel od jahôd, vláknina z černíc sa pohybuje okolo 5 g sacharidov, čo znamená že celkový počet sacharidov braný do úvahy pri keto diéte je okolo 5 g na 100 g ovocia. Obsahujú mangán, kalcium, vitamíny C, E a K.
• Broskyne
majú napriek svojej často až príkro sladkej chuti prekvapivo nízky obsah sacharidov, 9 g na 100 g broskýň, z čoho 1,5 g sa skladá z vlákniny. Rovnako ako jahody či černice, je to jedno z najdostupnejších ovocí v našej lokalite. Obsahujú zinok, magnézium, železo, horčík, mangán a vitamíny A, C a K.
• Citrón
obsahuje 9 g sacharidov na 100 g citrónu, z toho takmer 3 g vlákniny. Ako nám je známe, citrón je zdrojom najmä vitamínu C, ale obsahuje aj iné dôležité vitamíny, napríklad B1, B2, B6 a draslík, vápnik a horčík.
Redakcia
Zdroj:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1528-1167.2008.01821.x https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1528-1167.2007.00914.x https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2669724
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/low-carb-fruits-and-vegetables#low–carb-fruits
https://www.everydayhealth.com/ketogenic-diet/diet/best-fruits-eat-on-keto-diet/
Foto: ilustračné, Envato Elements