3D tlač foriem pri výrobe ortopedickej obuvi
Remeslo je v dnešnej dobe skôr raritou. Ako plynie čas a doba sa modernizuje, remeselníkov máme stále menej, dopyt rastie s populáciou, no čas potrebný na výrobu ostáva približne rovnaký. Tradičná ručná výroba ortopedických topánok môže trvať aj niekoľko týždňov. Najproblematickejšou časťou výroby je forma na obuv, ktorá sa do dnešného dňa vytesáva z dreva. Doterajšie pokusy o 3D tlač foriem sa nedali porovnať s pôvodnými, drevenými. Prichádza prevratný moment?
3D Printing Media Network prinieslo informáciu o tom, ako nám dnešná doba pomáha zefektívňovať výrobu, a pri ortopedickej obuvi bola táto inovácia dlho očakávaná. PROTIQ uviedlo metódu 3D tlače foriem na obuv, ktoré ušetria veľa času a ľudskej práce, a topánka môže byť dokončená už za pár dní.
3D tlač
Tomuto problému sa začal venovať PROTIQ, odborník na delenie a zoskupenie kompetencií. V spolupráci s poprednými ortopedickými obuvníkmi prišli na spôsob, ako vyrobiť formy na obuv časovo efektívnejšie a v rovnakom štandarde kvality, ako formy drevené.
V minulosti testované formy na obuv vytvorené pomocou 3D tlače boli nevyhovujúce najmä pre materiál, z ktorého boli vyrobené. PROTIQ v spolupráci s nemeckou firmou BASF 3D Printing Solutions, Forward AM spoločne prišli na riešenie. Táto firma s profesionálnym prístupom a širokou vzorkou materiálov umožnila vznik metódy výroby foriem na ortopedické topánky pomocou 3D tlače. Kľúčom k úspechu bolo použiť termoplastický uretán, ktorý má všetky výhody dreva, a pritom je ľahký, pevný a vhodne elastický.
Topánka ako uliata
Na výrobu sa používa Selektívne laserové spekanie (SLS), technológia s použitím práškového ložiska, ktorá pomocou laseru taví drobné čiastočky materiálu na báze nylónu, na zhmotnenie 3D modelu. Postupuje zdola nahor v malých vrstvách, kde precízne formuje objekt z termoplastického uretánu. Táto technika je omnoho precíznejšia než bežne používaná technika výroby z taveného vlákna (FDM), ktorá využíva kontinuálne vlákno taveného materiálu. FDM je tiež chudobnejšia na materiály najmä z technických dôvodov.
Pred samotným 3D modelovaním formy priamo na nohu zákazníka treba vytvoriť digitálny model v CAD programe. PROTIQ ponúka user-friendly program pre ortopédov na svojej webovej stránke, naprogramovaný na výrobu foriem na mieru pre zákazníka.
Zákazníkova noha je naskenovaná a vložená do databázy pod jeho menom, čo ponúka možnosť využitia skenu aj v budúcnosti. Sken sa dá podľa potrieb v programe upraviť a je pripravený ísť do výroby. Toto uľahčenie je výrazné vo svete ortopedickej obuvi.
Redakcia
Zdroj: 3D Printing Media Network
Foto: 3D Printing Media Network