Ortopedický magazín logo

Reklama

Každý šiesty človek na svete má problémy s čítaním, trpia Irlenovým syndrómom

Každý šiesty človek na svete má problémy s čítaním, trpia Irlenovým syndrómom

Milióny detí a dospelých na celom svete trpia Irlenovým syndrómom. Neschopnosťou mozgu spracovať určité svetelné vlny alebo farby. Tento stav sa vyskytuje v rozmedzí od mierneho po závažný s príznakmi, ktoré môžu zahŕňať ťažkosti s čítaním a matematikou, citlivosť na svetlo, bolesti hlavy, žalúdka, závraty, neschopnosť sústrediť sa, nešikovnosť a slabé športové výkony.

Hoci približne polovica ľudí toto ochorenie získava geneticky, môže byť spôsobené aj poranením mozgu, vysokými horúčkami a vírusmi.

The Word Gobblers, príručka pre rodičov a učiteľov pracujúcich s deťmi, ktoré majú problémy s čítaním, sa zaoberá týmito problémami a ponúka jednoduché a okamžité úpravy na ich zmiernenie alebo prekonanie, ako aj dlhodobé riešenia. Kniha obsahuje dotazník týkajúci sa príznakov a správania a využíva interaktívne cvičenia na rôznych farebných papieroch, ktoré pomôžu rodičom alebo učiteľom zistiť, či dieťa môže mať tento stav.

Neschopnosť mozgu interpretovať určité vlnové dĺžky svetla

Deti, ktoré zle čítajú alebo sú slabé v športe, sú často šikanované, čo vedie k pocitom hanby alebo nízkej sebaúcty. The Word Gobblers vysvetľuje medicínsky podložené dôvody, prečo niektoré deti a dospelí majú problémy s čítaním a písaním alebo sa správajú neprimerane, a porovnáva neschopnosť tela stráviť určité potraviny, ako sú jahody alebo arašidy, s neschopnosťou mozgu interpretovať určité vlnové dĺžky svetla.

Kniha The Word Gobblers s ilustráciami od Joan Gilbertovej deťom formou obrázkov zlomyseľných pažravcov, ktorí žujú, chrumkajú a drvia čísla, písmená a slová, ukazuje, že deti nie sú na vine. Obrázky smejúcich sa tvárí v zelenej a oranžovej farbe pomáhajú deťom pochopiť, že nie sú samy, pretože ukazujú, že 1 zo 6, 10 zo 60 a 100 zo 600 detí trpí rovnakým ochorením.

V predslove Helen L. Irlenová, zakladateľka a riaditeľka Irlen Institute, vysvetľuje objavenie Irlenovho syndrómu a pokrok pri jeho liečbe. Irlenova metóda liečby tohto ochorenia si získala pozornosť národných a medzinárodných médií.

Recenzia v Library Journal hodnotí dielo, ako užitočnú publikáciu pre rodičov, opatrovateľov a učiteľov detí, ktoré majú problémy s čítaním.“

Autorka knihy, Catherine Matthiasová, je certifikovanou odborníčkou na vyšetrovanie Irlenovho syndrómu a autorkou šiestich obrázkových kníh pre deti v ranom veku.

zdroj: TASR

Foto: Square One Publishers, New York

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This