Ortopedický magazín logo

Reklama

Vitamín K2 a jeho význam pre kosti

vitamin K2 a jeho význam pre name kosti

Foto: Envato Elements

Vitamín K2 je pre náš organizmus a obzvlášť pre naše kosti nesmierne dôležitý. Napriek tomu je tento významný vitamín často prehliadaný a neraz aj nedocenený. Ak chcete mať zdravé kosti a zaručiť im dlhovekosť, mali by ste dbať na jeho pravidelný príjem prostredníctvom stravy.

Okrem vplyvu na zdravie našich kostí, má vitamín K množstvo ďalších benefitov.

Tento vitamín delíme na 2 základné typy:

 • Vitamín K1 je známy aj pod názvom fylochinón 
  • Okrem kostí má blahodárny účinok na zrážanlivosť krvi 
  • Ide o prirodzenú formu vitamínu K
 • Vitamín K2, známy aj ako menachinón je vo viacerých štúdiách (napríklad aj tejto) uvádzaný ako variant vitamínu K, ktorý obsahuje najviac zdraviu prospešných látok 
  • Výrazne prispieva k zdraviu pokožky
  • Podporuje správne fungovanie mozgu 
  • Jeho dostatočným príjmom môžete predísť ochoreniam srdca a ciev
  • Ovplyvňuje metabolizmus kostí 

Vitamín, ktorý je esenciálny pre zdravý život kostí

Naše kosti sa skladajú z tenkej tvrdej vonkajšej membrány (periosta), ktorá chráni mäkkú matricu lemovanú krvou a lymfatickými cievami. Počas nášho života kosti prechádzajú neustálou premenou a obnovou. Počas tohto procesu sa vápnik z kostí prenáša do krvného obehu. Nahradenie vápnika je regulované osteoblastmi (bunky vytvárajúce kostné tkanivo) a osteokalcínmi.

Osteokalcín je molekula produkovaná osteoblastmi, ktorá prijíma vápnik a ten následne dodáva do kostnej matrice. A osteokalcín môže najlepšie aktivovať práve vitamín K2. Už tu je zjavný význam tohto vitamínu pre život našich kostí. Osteokalcín je tiež známy svojim významom pri tvorbe dentínu, teda tkaniva v zuboch. Aj z tohto dôvodu je vitamín K2 nesmierne dôležitý aj pre zdravie nášho chrupu.

Dôležitý aj pri ochoreniach

Všetky doterajšie pozorovania dokazujú, že vitamín K2 kompenzuje úbytok kostnej hmoty dokonca aj pri vážnych ochoreniach. Podľa štúdie, ktorá testovala hladinu tohto vitamínu u pacientov trpiacich na osteoporózu, sa ukazuje že jeho pravidelný príjem zabraňuje zlomeninám a zraneniam kostí aj pri tejto diagnóze. Treba dodať, že aj tu prispieva vitamín K2 k pevnosti a zdraviu kostí.

Podľa štúdie nie je jeho fungovanie u pacientov s osteoporózou úplne objasnené, no predpokladá sa, že by tu môže hrať dôležitú úlohu zrýchlenie y-glutamátovej karvoxylácie osteokalcínu.

Vitamin K
Foto: Envato Elements

Kde ho nájsť?

Je zjavné, že vitamín K2 je pre naše zdravie viac ako potrebný. Jednou z jeho mnohých skvelých vlastností je, že sa dá ľahko a efektívne získať z veľkého množstva potravín. Ak chcete mať zdravé kosti a chrup, potom by ste do svojho jedálnička mali zakomponovať  niektoré z týchto druhov potravín: 

 • Zelenina a to najmä petržlen, mrkva, zeler, brokolica, karfiol, paradajka, paprika, uhorka
 • Obilniny ako napríklad ovos, raž, pšenica, sója, fazuľa, šošovica, hrach
 • Z ďalších potravín obsahujú vitamín K2 najmä vajcia, mäso, orechy, sójový a olivový olej, ale napríklad aj zelený čas, či pŕhľava

Dopĺňať vitamín K prostredníctvom výživových doplnkov nie je u zdravého človeka potrebné. Vyvážená a bohatá strava úplne stačí na dostatočný príjem tohto blahodárneho vitamínu. Výživové doplnky s obsahom vitamínu K2 sa často odporúčajú pacientom s osteoporózou, s poruchou zrážanlivosti krvi, či tým, ktorých čaká náročný operačný zákrok. 

Redakcia, Zdroje: ods.od.nih.gov, asbmr.onlinelibrary.wiley.com

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This