Ortopedický magazín logo

Reklama

Alkohol „vylúhuje“ vápnik z tela. Ženy na Slovensku dobiehajú v pití mužov

Zo závislosti od alkoholu sa lieči viac ako 30-tisíc poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku (VšZP). Ide o najrozšírenejšiu formu závislosti nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Presný počet ľudí, ktorí nemajú pitie pod kontrolou, však nie je známy. Iba časť z nich si dokáže priznať závislosť a nevyhľadá odbornú pomoc. Málokto si s pohárikom v ruke uvedomuje, že alkohol „vylúhuje“ vápnik a v budúcnosti môže mať problém napríklad s osteoporózou. 

Hovorca VšZP priznáva, že štatistické ukazovatele sú skreslené. Od začiatku pandémie mali ľudia problém dostať sa na vyšetrenie ku všeobecným aj odborným lekárom. To isté platí u tých, ktorí sa chceli zbaviť závislosti.

„Kým v roku 2018 sme evidovali 35 512 poistencov závislých od alkoholu, v minulom roku sa ich počet znížil na 30 569. Dôvodom však nie je pokles závislých ľudí, ale skôr vplyv pandémie na diagnostiku a vyšetrenia, takže reálny stav môže byť práve pre obmedzenia spojené s koronavírusom ešte horší,“ uvádza Matej Neumann.

Ľudia vyhľadávajú pomoc

Zariadenia na liečbu závislostí, naopak, evidujú v uplynulých mesiacoch zvýšený počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc.

Mnohí, ktorí už dlhšie úspešne abstinovali, sa práve počas pandémie opäť rozbehli v pití, a to pre sociálnu izoláciu, ku ktorej prispeli epidemické opatrenia, a nariadený home office,“ dodáva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Najviac ľudí, ktorí sa liečia zo závislosti od alkoholu, je dlhodobo v skupine 41- až 60-ročných. Aj keď medzi nimi stále dominujú muži, už pár rokov je viditeľné stieranie rodových rozdielov aj v tomto smere. Ženy v pití dobiehajú mužov.

Dôsledkom neliečenej závislosti sú psychické ťažkosti, ale aj celý rad fyzických poškodení a porúch. Dochádza k nimi aj preto, že mnohí si dlho neuvedomujú, alebo nepripúšťajú prekročenie hranice medzi príležitostným popíjaním a závislosťou.

„Veľmi často ide o slušných ľudí, ktorí majú rodiny a prácu. Kým počas dňa dokážu fungovať a nepiť, po návrate domov si dajú pohár vína. Z pohára sú postupne dva, z občasného pitia sa stáva pravidelné, každý večer, a to, že už sú závislí, si uvedomia až vo chvíli, keď sa objavia prvé zdravotné ťažkosti,“ hovorí Ľ. Okruhlica.

V svetových rebríčkoch spotreby alkoholu dlhodobo obsadzujeme popredné miesta.

„Prispieva k tomu aj fakt, že dnes je tolerované len to, ak nepijeme zo zdravotných dôvodov. Abstinencia z vlastného presvedčenia je spoločnosťou nepochopená,“ dodáva Ľ. Okruhlica.

Vplyv alkoholu na zdravie a kosti

Nadmerné pitie alkoholu je zdravotným rizikom z mnohých dôvodov. Jedným z nich je aj negatívny vplyv alkoholu na zdravie ľudských kostí. Výskumy ukázali, že chronické ‒ nadmerné užívanie alkoholu, najmä v dospievaní a v mladom dospelom veku, môže dramaticky ovplyvniť zdravie kostí a zvýšiť riziko osteoporózy v neskoršom živote.

Jednou z nevyhnutných živín pre zdravé kosti je vápnik. Alkohol je však jeho nepriateľ. Dokáže totiž prijatý vápnik vylúhovať z tela skôr, ako sa dostane do kostí a je užitočný pre ich zdravie. Pri každodennej konzumácii alkoholu nie je žalúdok schopný dostatočne absorbovať vápnik. Okrem toho, alkohol ovplyvňuje aj pečeň. Jej činnosť je dôležitá na aktiváciu vitamínu D. A vitamín D má významnú úlohu opäť pri vstrebávaní vápnika.

Niektoré štúdie naznačujú, že alkohol znižuje estrogén a môže viesť k nepravidelnej menštruácii. S poklesom estrogénu sa remodelácia kostí spomaľuje a vedie k ich úbytku. To je zvlášť nebezpečné u žien v období menopauzy, keď sa zvyšuje úbytok kostnej hmoty.

Tým sa nerovný boj medzi alkoholom a zdravými kosťami nekončí. Vysoká hladina kortizolu pozorovaná u ľudí s alkoholizmom môže znížiť tvorbu kostí a zvýšiť ich rozpad. Chronická konzumácia alkoholu tiež zvyšuje paratyroidný hormón, ktorý uvoľňuje vápnik z kostí.

Viac alkoholu, viac zlomenín

U alkoholikov je pravdepodobné, že utrpia časté zlomeniny. Ich liečba trvá zvyčajne dlhšie ako u abstinenta. Kosti pri regenerácii a hojení trpia pre podvýživu. Štúdie potvrdzujú aj opačný efekt. U osôb, ktoré prestali s konzumáciou alkoholu, sa začal stav kostí v krátkom čase zlepšovať. Dvojnásobný problém predstavujú fajčiari konzumujúci alkohol; táto kombinácia je podľa odborníkov prekážkou v liečbe osteoporózy.

Redakcia

TS VšZP

WebMD

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This