Ortopedický magazín logo

Reklama

Kalcium: Ako je prospešné pre ľudský organizmus?

Kalcium (vápnik, lat. calcium, Ca) je minerál, ktorý potrebujú všetky živé organizmy vrátane ľudí. Je najhojnejšou živinou ľudského tela (tvorí 2 % našej váhy) a 99 % vápnika sa nachádza v kostiach a zuboch. Kalcium si spájame najmä s jeho pozitívnymi účinkami na kosti. Poznáte však aj jeho ďalšie prospešné vlastnosti?

Prečo potrebujeme kalcium?

Vápnik je nevyhnutný pre vývoj, rast a údržbu kostí človeka. Posilňuje chrbticu, pomáha zmierňovať bolesti chrbta a udržuje kosti v správnom tvare. Zabraňuje tiež artritíde a osteoporóze, ktoré môžu obmedzovať slobodu pohybu a sú mimoriadne bolestivé.

Keď človek prestane rásť, vápnik naďalej pomáha udržiavať kosti v dobrej kondícii a spomaľuje úbytok kostnej hustoty, čo je prirodzená súčasť procesu starnutia. Ženy v menopauze môžu strácať kostnú denzitu rýchlejšie ako muži alebo mladší ľudia. S tým je spojené vyššie riziko vzniku osteoporózy a lekár vtedy môže odporučiť rôzne doplnky vápnika. 

Vápnik chráni srdcové svalstvo

Dostatočné množstvo kalcia pomáha srdcovým svalom sťahovať sa a  následne sa správne uvoľňovať. Vďaka nemu tiež nervový systém udržiava správny tlak v tepnách. Ak dôjde k poklesu vápnika, uvoľní sa hormón kalcitriol, ktorý sťahuje hladké svalstvo tepien, čím zvyšuje krvný tlak. 

Srdcové svaly k správnej kontrakcii potrebujú extracelulárne (mimobunkové) ióny vápnika. Adekvátnym stravovaním s vysokým príjmom vápnik zaistíte, že sú tieto ióny schopné vysielať elektrické náboje, ktoré udržujú tlkot srdca a zároveň obsadzujú napäťové kanály závislé práve od vápnika v srdci.

Vyšší príjem vápnika (najmä v nízkotučných mliečnych výrobkoch) môže pomôcť znížiť vysokú hladinu cholesterolu. Vápnik má priaznivý vplyv aj na krvný tlak, čím znižuje riziko srdcových chorôb. Zistilo sa, že keď ženy v tehotenstve konzumujú dostatok kalcia, ich deti majú v neskoršom veku zdravý krvný tlak.

Konzumácia vápnika má priaznivý vplyv na krvný tlak. Foto: Envato Elements

Vápnik reguluje svalovú kontrakciu

Je to jednoduché – keď nerv vo vašom tele stimuluje sval, telo uvoľňuje vápnik. Vápnik pomáha bielkovinám vo svaloch vykonávať kontrakciu. Keď telo vyčerpá vápnik zo svalu, sval sa uvoľní.

Vápnik pomáha udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť

Ak je vo vašej strave nedostatok tohto minerálu, telo má tendenciu uvoľňovať paratyroidný hormón, ktorý následne stimuluje kosti, aby ho uvoľňovali do krvi. To udržuje rovnováhu. Paratyroidný hormón na druhej strane tiež stimuluje produkciu tuku a zabraňuje jeho odbúravaniu, čo môže následne spôsobiť obezitu. Prijímaním dostatočného množstva vápnika sami sebe pomôžete k udržaniu tej správnej telesnej hmotnosti. 

Vápnik môže mať protirakovinový potenciál

Doktori Ulrike Peters a Katherine McGlynn publikovali v časopise American Journal of Clinical Nutrition správu, ktorá uvádza, že dostatočné množstvo vápnika zabraňuje celkovému riziku rakoviny hrubého čreva.

Kalcium potláča rast polypov, ktoré majú potenciál viesť k rakovine. Jeho príjem znižuje riziko adenómov, ako aj nezhubných nádorov hrubého čreva. Práve tie sú v podstate prvým ukazovateľom rakoviny hrubého čreva. Stále sa však na 100 % nevie, či príjem vápnika minimalizuje riziko rakoviny samotnej.

hrubé črevo
Foto: Envato Elements

Čo by ste ešte mali vedieť?

Kalcium je dôležitý minerál, o ktorom by ste mali vedieť čo najviac. Okrem iného aj to, že:

  • vaše telo neprodukuje vápnik – musíte sa preto spoliehať výhradne na správnu a výživnú stravu, aby ste vápnik v dostatočnej miere prijímali. Medzi potraviny s vysokým obsahom vápnika patria mliečne výrobky (mlieko, syry a jogurty), zelená zelenina (kel, špenát a brokolica), biele fazule, sardinky, obilniny, sójové výrobky, syr, tofu alebo orechy a semienka (mandle, sézam, chia),
  • Aby vaše telo absorbovalo vápnik, potrebujete vitamín D – ak ho máte nedostatok, nebudete mať zo stravy bohatej na vápnik plný úžitok. Významným zdrojom vitamínu D sú losos, vaječné žĺtky a hríby. Vitamín D sa často pridáva aj do mlieka. Jeho najlepším zdrojom sú však slnečné lúče. Keď je ľudská pokožka vystavená slnku, prirodzene produkuje vitamín D. 
  • Vápnik je pre ženy mimoriadne dôležitý – niekoľko štúdií ukazuje, že vápnik môže zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS).
  • Nedostatok kalcia môže viesť k rôznym zdravotným problémom – nedostatok vápnika (hypokaliémia) sa môže prejaviť nesprávnym životným štýlom, alebo určitým zdravotným stavom. Priveľa kofeínu a alkoholu, dlhodobé užívanie preháňadiel alebo napríklad nadmerná spotreba horčíka spôsobujú nedostatok kalcia. Takisto pri bulímii, anorexii, pod vplyvom chemoterapie, ale aj pri celiakii alebo Crohnovej chorobe môžete trpieť nedostatkom tohto minerálu. 
  • Príliš veľa vápnika škodí – ako pri iných mineráloch alebo vitamínoch, aj pri vápniku je dôležité prijímať jeho správne množstvo. Príznakmi nadmerného užívania môže byť zápcha, plynatosť alebo nadúvanie. Príliš veľa vápnika môže v ojedinelých prípadoch spôsobiť usadzovanie vápnika v krvi, tzv. hyperkalcémiu. Dospievajúci chlapci by mali prijímať 1 000 mg kalcia denne, dospievajúce dievčatá potrebujú 800 mg. Mladšie deti by mali prijať 350 – 525 mg, dospelí muži a ženy 700 mg. Dojčiace ženy by potrebujú 1 250 mg denne, pretože tvorba mlieka znižuje hladinu vápnika.

Redakcia, zdroj: PubMed.gov

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This