Ortopedický magazín logo

Reklama

Fluorid a jeho vplyv na organizmus

Fluorid a jeho vplyv na organizmus

Fluorid je zlúčenina fluóru, ktorá sa vyskytuje v organickej a anorganickej forme. V stopových množstvách sa nachádza v pôde, vode, rastlinách a potravinách, ktoré konzumujeme. Viete, ako fluorid pôsobí na ľudský organizmus?

Fluorid a jeho využitie

Fluorid sa pravidelne používa v zubnom lekárstve na posilnenie zubnej skloviny (vonkajšej vrstvy zubov). Pre svoje dezinfekčné účinky pomáha predchádzať vzniku zubného kazu. V malých množstvách sa tiež pridáva do verejných vodovodov v USA a v mnohých ďalších krajinách. Tento proces sa nazýva fluoridácia vody.

V kontexte ľudského zdravia sa fluorid používa najmä na zlepšenie stavu našich zubov. Nájdeme ho v zubných pastách, ústnych vodách a ďalších doplnkoch starostlivosti o zuby. Fluorid sa tiež používa:

  • pri lekárskych zobrazovacích skenoch, ako sú PET skeny (pozitrónová emisná tomografia),
  • ako čistiaci prostriedok,
  • ako súčasť pesticídov,
  • na výrobu teflónu, ocele a hliníka.

Fluorid a zuby

Fluorid je prospešný pre ľudské zuby, pretože pomáha:

  • obnoviť (remineralizovať) oslabenú zubnú sklovinu,
  • spomaliť stratu minerálov zo zubnej skloviny,
  • zvrátiť prvotné príznaky zubného kazu,
  • zabrániť vzniku a šíreniu škodlivých ústnych baktérií.

Keď baktérie v ústach rozkladajú cukor a sacharidy, produkujú kyseliny, ktoré požierajú minerály v našej zubnej sklovine a tým ju demineralizujú. Výsledkom je oslabená zubná sklovina a zuby citlivé na baktérie, ktoré spôsobujú kazy. Fluorid pomáha remineralizovať zubnú sklovinu a tým zabraňuje vzniku zubného kazu. 

Fluorid a jeho vstrebávanie do ľudského tela

Približne 80 % perorálne prijatého fluoridu sa absorbuje v gastrointestinálnom trakte. Dospelý človek si z toho zachová asi 50 % a v tele má celkovo približne 2 až 3 gramy fluoridu. Kosti a zuby uchovávajú asi 99 % fluoridu, zvyšných 50 % vylúčime močom. Malé deti si zachovajú až 80 % absorbovaného fluoridu, pretože ich kosti a zuby ho prijmú viac ako kosti a zuby dospelých.

Koncentrácie fluoridu je možné merať v plazme, slinách, moči, kostiach, nechtoch, vlasoch a zuboch, hoci individuálny stav fluoridu sa zvyčajne nehodnotí.

Fluorid a jeho vplyv na organizmus

Zdroje fluoridu

Fluorid sa nachádza v živočíšnych aj rastlinných produktoch. Zo živočíšnych sú to najmä mlieko a mliečne produkty, mäso (hovädzie) a ryby (morské ryby, slede, treska, pstruh). Medzi rastlinné zdroje fluoridu patrí kapusta (čínska, kyslá), pohánka, celozrnný chlieb vlašské orechy alebo kuriatka. 

Varený čaj zvyčajne obsahuje vyššie množstvo fluoridu ako ostatné potraviny, pretože čajovníky prijímajú tento minerál priamo z pôdy (záleží však od druhu čaju a jeho zdroja). Napríklad šálka čierneho čaju môže obsahovať 0,07 až 1,7 mg fluoridu.  

Materské mlieko takisto obsahuje fluorid, jeho hladiny sú však také nízke, že ich často nemožno zmerať. Ak sa to podarí, jeho úroveň je od 0,002 do 0,01 mg/l. Kravské mlieko pre porovnanie obsahuje od 0,007 do 0,086 miligramov fluoridu na liter, čo je rovnako pomerne nízka koncentrácia. 

Odporúčaná denná dávka fluoridu pre dospelého človeka je okolo 1 mg. Deti do jedného roka by mali prijať 0,25 mg a deti do 5 rokov 0,5 mg fluoridu denne. Denná dávka pre staršie deti a dospievajúca mládež sa pohybuje na úrovni 0,75 mg.

Prebytok a nedostatok fluoridu 

Nedostatok fluoridu v ľudskom tele môže spôsobiť rozvoj niektorých chorôb, z ktorých najnebezpečnejšie sú srdcové choroby. Nedostatok tohto minerálu takisto zapríčiňuje neplodnosť, osteoporózu, narušenie metabolizmu kostí alebo anémiu.

Vystavenie vysokej koncentrácii fluoridu v detstve, keď sa vyvíjajú zuby, môže mať za následok miernu zubnú fluorózu. Prejavuje sa malými bielymi pruhmi alebo škvrnami v sklovine zuba. Neovplyvňuje síce zdravie zubov, ale zmena farby môže byť celkom viditeľná.

Prebytok fluoridu môže viesť až k otrave fluoridom a spôsobiť napríklad skeletálnu fluorózu alebo problémy so štítnou žľazou.

Redakcia

Zdroje:

ods.od.nih.gov

mouthhealthy.org 

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This