Ortopedický magazín logo

Reklama

Rastú vlasy a nechty aj po smrti?

Rastú vlasy a nechty aj po smrti?

Envato Elements

V mnohých románoch sa dočítate príbehy o tom, čo všetko dokáže telo človeka krátko po smrti. Jeden z nich hovorí, že človeku ešte nejaký čas po smrti rastú nechty a dokonca aj vlasy. Je to pravda, alebo je to iba strašidelný mýtus? 

Patológovia dávno priznali, že nechty človeka po smrti ešte nejaký čas pôsobia, akoby boli dlhšie; rovnako vlasy u niektorých zosnulých mierne vystúpili alebo inak zmenili tvar. To všetko by mohlo naznačovať, že ide o fakt.

Podľa článku uverejneného na Live Science majú tieto úkazy iné vysvetlenie. Logické.

Po smrti človeka prestanú jeho orgány pracovať. Celé telo prestane byť zásobované okrem iného aj vodou. To znamená, že mäkké tkanivo a pokožka sa začnú pomaly vysúšať a scvrkávať. A tento moment je viditeľný voľným okom. Konkrétne na prstoch rúk.

Je to mýtus

Mali v strašidelných príbehoch pravdu? Nie. Je to mýtus. Nechty po smrti v skutočnosti nenarástli, to pokožka na prstoch sa zmenšila, a preto opticky vystúpili a navodzujú dojem dlhších. Rovnako to funguje s vlasmi. Pokožka na hlave sa sťahuje smerom dozadu, vlasy preto vyzerajú dlhšie.

Vedeli ste? 

Najdlhšie po smrti žijú kožné bunky. Údajne ešte niekoľko dní.

Redakcia, zdroj: LiveScience

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This