Ortopedický magazín logo

Reklama

Viete, prečo si staré mamy dávali cesnak pod vankúš? 

Viete, prečo si staré mamy dávali cesnak pod vankúš? 

Snažme sa teraz zabudnúť na negatíva cesnaku, teda hlavne jeho výraznú arómu. Aj tá môže totiž slúžiť vo váš prospech. Nie je to však iba odpudivý zápach, ktorý môže pôsobiť na hmyz a tým vás chrániť počas spánku. Dôvodov, prečo si staré mamy dávali cesnak pod vankúš a prečo patril k častým ingredienciám ich kuchyne, je viac. 

Vraj keď si dáte cesnak pod vankúš, stačí jeden strúčik a budete mať kvalitnejší spánok. Minimálne preto, že by vás nemali počas noci „otravovať“ komáre a iný hmyz. Chrániť by vás mal aj pred pavúkmi. Repelentné účinky cesnaku fungujú nielen u ľudí, ale aj pri rastlinách.

Záhradkári poznajú cesnakovú zálievku na ochranu rastlín pred týmito škodcami. Stačí rozpučiť pár strúčikov cesnaku, nechať ich spariť v horúcej vode a rozriediť do zálievky na rastliny. Takto vyrobený cesnakový sprej dokáže po aplikácii ochrániť rastliny aj pred slimákmi. Rovnako pomáha pestovanie cesnaku medzi zvyšnou zeleninou.

Cesnak proti baktériám a vírusom

Čerstvý surový cesnak sa od pradávna osvedčoval ako účinný ničiteľ baktérií a vírusov. Je to antibakteriálne činidlo, ktoré môže pomôcť hubiť infekciu a súčasne chrániť telo pred patogénmi. Výrazný zápach cesnaku spôsobuje alicín. Je to antibiotikum, ktoré bojuje proti hubovým a bakteriálnym infekciám.

Niekoľko štúdií tiež naznačuje, že častá konzumácia cesnaku môže za určitých okolností znížiť riziko rakoviny prostaty.

Cesnak pod vankúš

Cesnak je plný horčíka a draslíka, už tie pôsobia na ľudský organizmus upokojujúco.

Tým to však nekončí. Cesnak je bohatý na vitamín B6, tiamín (vitamin B1) a kyselinu pantoténovú. Ďalej tiež na vitamín C a minerály ako mangán, fosfor, vápnik, železo a zinok. Všetky tieto živiny sú známe tým, že vytvárajú pocit relaxácie.

cesnak pre dobrý spánok

Ako pomáha cesnak na dobrý spánok?

  • Pozitívne vplýva na zdravé fungovanie srdca a mozgu, čím reguluje spánkový cyklus.
  • Cesnak môže pomôcť vyčistiť upchaté nosné cesty, ak trpíte prechladnutím, ktoré zväčša zhoršuje nočné dýchanie.
  • Pokiaľ máte vy alebo váš blízky problém s chrápaním, aj tu môže pomôcť cesnak, a opäť prispieť k lepšiemu spánku.

Viaceré štúdie ukázali, že zvýšená konzumácia cesnaku môže pomôcť pri regulovaní cholesterolu.

A nezabudnite, aj keď cesnak vie pomôcť s lepším spánkom, nemusíte ho konzumovať nevyhnutne predtým, ako pôjdete spať. Stačí, ak ho častejšie zaradíte do svojho jedálnička.

Všetkého s mierou

Aj dobrého veľa škodí, poznáte toto príslovie. Môže to platiť aj o cesnaku. Napriek tomu, že vo veľa prípadoch zohráva úlohu prírodného, ľahko dostupného liečiva, sú vybrané skupiny ľudí a situácie, keď môže spôsobiť ťažkosti.

Konzumácia cesnaku na prázdny žalúdok môže spôsobiť okrem bolesti aj hnačku. U niekoho sa môže prejaviť aj plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosti a vracanie.

S konzumáciou cesnaku musia byť opatrní ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Cesnak samotný riedi krv. Kombinovaný účinok cesnaku a týchto liekov by mohol byť nebezpečný a zvýšiť riziko vnútorného krvácania.

Zápach z úst po konzumácii cesnaku trvá niekoľko desiatok minút, možno u niekoho hodín. A teraz si predstavte, že by ste surový cesnak jedli skoro každý deň. Dá sa očakávať, že cesnaková „aróma“ sa vo vašej ústnej dutine chvíľu zdrží, aj keď si dáte s konzumáciou cesnaku pauzu.

Cesnak zároveň znižuje krvný tlak.

Podľa niektorých štúdií sa dokáže podpísať aj pod nadmerné potenie.

Vyhnúť cesnaku by sa mali ženy, ktoré sa liečia na vaginálne kvasinkové infekcie. Napriek tomu, že cesnak je liečivo, tu môže pôsobiť kontraproduktívne.

U dojčiacich matiek môže negatívne ovplyvniť chuť materského mlieka.

Redakcia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This