Ortopedický magazín logo

Reklama

Poznáte tieto „zaručené rady“ na dlhovekosť?

Poznáte tieto „zaručené rady“ na dlhovekosť?

Každá generácia má nejaké overené a zaručené rady, ako sa dožiť čo najviac rokov. Dlhovekosť bola vždy predmetom skúmania vedcov, medikov či liečiteľov. Spočíva úspech dlhovekosti v genetike, v životospráve alebo je to azda vecou náhody? Zozbierali sme vám tie najdôveryhodnejšie zo „zaručených rád“ na dosiahnutie dlhovekosti.

Hľadajte si priateľov, najlepšie so zdravými návykmi

O tom, že sociálne väzby, priateľstvá a príjemné chvíle, ktoré zažívame so svojím okolím, majú pozitívny vplyv na náš život, niet pochýb. Samotný smiech je už desaťročia prezentovaný ako „ľudový liečiteľ“. Z toho jednoznačne vyplýva, že priateľstvá a sociálne vzťahy môžu prospievať aj dlhovekosti.

Priateľov si vyberajte. Zvlášť pokiaľ patríte k tým, ktorí sa dajú ovplyvniť nezdravými návykmi. Ideálne takých, ktorí na vás budú mať iba správny vplyv, budú vás viesť k športovým aktivitám, turistike, nabádať na zdravú stravu alebo, naopak, vás môžu odhovárať od vašich zlozvykov. Pre vaše zdravie môže mať ich vplyv dôležitú úlohu.

Zdravé návyky môžu spomaliť starnutie na bunkovej úrovni. Viac teda o ich vplyve na dlhovekosť nemožno pochybovať.

Koľkokrát ste už počuli „prestaňte fajčiť“?

Píše sa to všade, fajčenie škodí a skracuje život. Ale iba fajčiari vedia, aké naozaj ťažké je zbaviť sa tohto zlozvyku. Pre tých, ktorí k tomu potrebujú doplniť pár faktov. Len čo prestanete fajčiť, v tom momente ste si predĺžili život. V závislosti od predchádzajúceho životného štýlu a vášho veku, možno aj o desaťročia. Čo viac treba dodať?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pripomína, že tabak zabíja nielen priamych fajčiarov, ale dokonca aj nefajčiarov prostredníctvom expozície z druhej ruky.

Alkohol s mierou

S alkoholom je to menej striktné ako s fajčením. Hovorí sa, že jeden pohár červeného vína občas môže byť pre telo prospešný. Podstatné je poznať správnu veľkosť pohára a význam slova občas. V opačnom prípade hrozí zvýšený krvný tlak a množstvo ďalších zdravotných problémov.

Podľa úradu verejného zdravotníctva, ak pijete alkohol, limit by mal byť jeden nápoj denne pre ženy a jeden alebo dva pre mužov. Ak však nepijete, nezačínajte. Existujú lepšie spôsoby, ako si chrániť srdce! Myslite na to, že konzumácia alkoholu môže viesť k zdravotným problémom. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza napríklad mentálne poruchy a poruchy správania vrátane závislosti od alkoholu, závažné NCD, ako je cirhóza pečene, niektoré druhy rakoviny a srdcové choroby.

dlhovekosť ovplyvňuje aj strava

Nie diéta, ale strava s rozumom 

Na internete nájdete tisíce rád, ako sa stravovať, aby ste dosiahli dlhovekosť. Podľa jedných máte jesť ako keby ste bývali v Stredomorí a rybí trh mali pod oknami domu. Prospešná je vraj aj strava podobná obyvateľom Okinawy, tí sú známi dlhým životom. Ich strava má vysoký obsah zelenej a žltej zeleniny a nízky obsah kalórií.

Dôslednosťou k dlhému životu

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí nejdú spať, kým nie je všetko upratané, odložené na svojom mieste, odovzdaná sľúbená práca… skrátka, pokiaľ ste dôslední a svedomití, máte šancu na dlhší život. Stačí, aby ste rovnakým spôsobom pristupovali aj k svojmu zdraviu, pravidelným návštevám lekára a spôsobu života.

Založili ste si už rodinu?

Prečo? Je to obdobné, ako s dôslednosťou. Vedci tvrdia, že zosobášení ľudia majú tendenciu prežiť svojich slobodných priateľov. Odôvodňujú to sociálnou a ekonomickou podporou mladých rodín. Aj keď väčší zmysel skôr dáva to, že zosobášení ľudia a mladí rodičia žijú pokojnejší život, alebo aj to, že šoférujú opatrnejšie a majú menej nehôd.

Snažte sa vyhýbať nehodám a chráňte sa

Nehody sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí v USA. Tiež hlavnou príčinou úmrtia ľudí vo veku od 1 do 24 rokov. Bezpečnostné pásy znižujú pravdepodobnosť smrti pri nehode auta o 50 %. Pri šoférovaní nepoužívajte mobilný telefón. Väčšina smrteľných nehôd na bicykli je spôsobená poranením hlavy, preto vždy používajte prilbu.

doprajte si oddych, aj to je cesta k dlhovekosti

Nie sme na juhu, ale siestu si dopriať môžete

Na Slovensku ani v susedných krajinách nie je siesta zaužívaná. Poznáme ju z južných a teplých krajín. Skrátka, na obed nepracujte, doprajte si oddych a potom sa vráťte k aktivitám.

Vedci sa domnievajú, že spánok môže mať pozitívny vplyv na naše srdce tým, že zníži stresové hormóny. Potvrdzuje to štúdia, ktorá ukázala, že osoby, ktoré si dopriali chvíľu spánku aj počas dňa, mali o 37 % nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby, ako tí, pre ktorých bol spánok skôr vzácny. Okrem toho, spánok pomáha tiež rýchlejšie zotaviť sa z choroby.

Hýbte sa

Jedna z všadeprítomných osvedčených rád k dlhovekosti. Ale darmo. Ľudia, ktorí cvičia, žijú v priemere dlhšie ako tí, ktorí sa cvičeniu vyhýbajú. Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko srdcových chorôb, mŕtvice, cukrovky, niektorých foriem rakoviny a depresie. Pravidelný šport ľuďom pomáha udržať sa mentálne bystrý až do vysokého veku.

Zbavte sa chronického hnevu

Chronický hnev je spojený so srdcovými chorobami, s mŕtvicou, horším zdravím pľúc a ďalšími problémami. Odpustenie alebo zmierenie sa s niečím, čo vám spôsobuje hnev, zníži úzkosť, krvný tlak a pomôže vám ľahšie dýchať.

Pravidelne navštívte svojho lekára a nevynechávajte preventívne prehliadky

Pravidelné kontroly u obvodného lekára môžu pomôcť nájsť zdravotné problémy skôr, ako sa začnú prejavovať. Vtedy sú šance na úspešnú liečbu vyššie. Rovnako je to s preventívnymi vyšetreniami u odborníkov a za pomoci nových technológií.

Pozor na nebezpečné potraviny

Pri nákupe potravín venujte pozornosť tomu, čo kupujete. Dôkladne si obzrite zeleninu, ovocie, zvlášť mäso, ktoré kupujete. Skontrolujte štítky na potravinách a lehotu určenú na ich konzumáciu.

Nebezpečné potraviny obsahujúce škodlivé baktérie, vírusy, parazity; chemické látky zas spôsobujú viac ako 200 chorôb ‒ od hnačky až po rakovinu.

Pri príprave jedla dodržujte tieto jednoduché pravidlá:

  • pracujte v čistom prostredí, rovnako potraviny skladujte v čistote
  • oddeľte surové a varené
  • varte dôkladne, proces tepelnej úpravy zohráva dôležitú úlohu
  • uchovávajte potraviny v bezpečných teplotách
  • pri príprave jedál používajte bezpečnú vodu

Stresu sa „nezbavíte“

Musíte sa s ním naučiť pracovať. Niekomu pomáha joga, meditácia alebo hlboké dýchanie. Inému hudba, šport či prítomnosť priateľov. Nájdite si svoju metódu a venujte jej čas.

Redakcia

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This