Ortopedický magazín logo

Reklama

Ošetrený zubný kaz má už 5 % detí mladších ako 5 rokov

Ošetrený zubný kaz

Správne návyky dentálnej hygieny je potrebné pestovať od útleho veku. Starostlivosť o detský chrup je rovnako dôležitá ako starostlivosť o stály. Mliečne zuby zohrávajú kľúčovú úlohu pri správnom vývoji čeľuste. Ich predčasné vypadávanie, či kazivosť v dôsledku zlej hygieny, vedie k zlému usporiadaniu trvalého chrupu, k rôznym anomáliám zhryzu a následne k liečbe u čeľustného ortopéda. 

Návštevu zubného lekára treba absolvovať s dieťaťom hneď ako sa objaví prvý zub a preventívne ju opakovať dvakrát ročne s odstupom najmenej štyroch mesiacov.

Ošetrený zubný kaz má už 5 % detí

„Podľa našich dát až 5 % poistencov mladších ako 5 rokov už malo ošetrený zubný kaz. Len vlani uhradila Všeobecná zdravotná poisťovňa až takmer 600 000 zubných ošetrení detí za viac ako 18 miliónov eur,” uvádza hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann

Rodičia by preto nemali podceňovať preventívne prehliadky svojich ratolestí. V rámci prevencie zubár robí aj fluoridáciu gélovými prípravkami, súčasne s inštruktážou čistenia zubov a správnej hygieny.  

Najčastejšie chyby v starostlivosti o detské zuby:

  • Zlá technika čistenia zubov
  • Príliš skoro si dieťa začne čistiť zuby samé 
  • Neskorý začiatok starostlivosti o zuby
  • Cmúľanie palca a cumlíky

Aká by mala byť zubná kefka? 

Zubná kefka pre malé deti by mala byť jemná, s väčšou hustotou štetiniek. Je dôležité, aby sa školopovinné dieťa naučilo čistiť si aj jazyk, keďže ide o dôležitú súčasť prevencie kazu. Pre deti sú vhodné zubné pasty s obsahom fluóru. Pri predchádzaní zubnému kazu zohráva dôležitú úlohu aj strava.  Mala by byť bohatá na vitamínyvápnik a chudobnejšia na cukry. 

Redakcia, zdroj: TS VšZP

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This