Ortopedický magazín logo

Reklama

Osteoporóza – Prečo sú ženy náchylnejšie?

Osteoporóza - Prečo sú ženy náchylnejšie?

Väčšinou trpia osteoporózou ženy. Foto: ilustračné, Envato Elements

Metabolické ochorenie, pre ktoré sú charakteristické pórovité a krehké kosti. To je osteoporóza, jedna z hlavných príčin zlomenín. Ochorenie postihuje ľudí bez ohľadu na rasu a pohlavie, trpia ním však najmä ženy po menopauze. Na Slovensku má osteoporózu približne 400-tisíc Slovákov, z nich viac ako 85 % žien. Prečo sú ženy náchylnejšie?

Ako sa vyvíjajú kosti človeka?

Ľudské kosti rastú, neustále silnejú a hustnú od narodenia až do 20. roku. Postupná strata kostnej hmoty začína niekedy v polovici života a je prirodzenou súčasťou starnutia. Ak je strata príliš silná, hovoríme tomu osteoporóza. Trpia ňou muži aj ženy, ale ženy sú vystavené vyššiemu riziku, pretože:

  • ich kosti sú ľahšie a tenšie ako mužské,
  • úroveň estrogénu (ženský hormón, ktorý chráni kosti), sa prudko znižuje, keď ženy dosiahnu menopauzu, čo môže spôsobiť úbytok kostnej hmoty. To je dôvod, prečo sa šanca na rozvoj osteoporózy zvyšuje.

Riziko zlomeniny bedrovej kosti u žien sa napríklad rovná riziku spojenému s rakovinou prsníka, maternice a vaječníkov. Štúdia Európskej nadácie pre osteoporózu a kostné choroby (IOF) tiež odhalila, že pre ženy staršie ako 45 rokov znamená osteoporóza viac dní strávených v nemocnici. Tento počet je dokonca väčší ako u mnoho iných chorôb vrátane cukrovky, infarktu myokardu a rakoviny prsníka.

Osteoporóza a fyziologické rozdiely pohlaví alebo prečo sú ženy náchylnejšie

Aj ked osteoporózou trpia muži aj ženy bez ohľadu na rasu, existujú určité fyziologické rozdiely, ktoré predurčujú ženy k vyššej náchylnosti k tejto chorobe:

  • Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu ovplyvniť hustotu kostí. Estrogén totiž hrá zásadnú úlohu pri tvorbe nových kostí. Keď žena vstúpi do obdobia menopauzy, jej hladiny estrogénu klesnú, čo vedie k rýchlemu zníženiu hustoty kostí. Muži tiež produkujú malé množstvo estrogénu. Na rozdiel od žien, ich hladina s pribúdajúcim vekom tak veľmi nekolíše a nečelia dramatickému poklesu.
  • Riziko osteoporózy rastie, ak dôjde k menopauze pred dosiahnutím 45 rokov, alebo keď si žena nechá odstrániť vaječníky. Riziko ochorenia sa zvyšuje aj u žien, ktoré nemali menštruáciu dlhšie ako 6 mesiacov ako výsledok nadmerného cvičenia alebo diéty.
  • Významným faktorom je aj množstvo paratyroidných hormónov produkovaných telom. Tento hormón reguluje množstvo vápnika v krvi tým, že stimuluje uvoľňovanie kalcia, ak je jeho hladina príliš nízka. Tiež pomáha telu lepšie vstrebávať vápnik z potravy prostredníctvom účinkov na trávenie vitamínu D. Ženy zvyčajne produkujú menej paratyroidných hormónov. Môže za to rozdiel vo veľkosti mužského a ženského tela. 
  • Ženy majú tenšie kosti a vyvinie sa im menej kostnej hmoty. Dospievajúce dievčatá zvyčajne dosahujú maximálnu kostnú hmotu vo veku okolo 18 rokov, zatiaľ čo muži vo veku 20 rokov. Hustota kostí bude v určitej miere u oboch pohlaví pokračovať a rozvíjať sa aj po tomto veku, muži však nadobudnú väčšiu hustotu kostnej hmoty ako ženy.

Osteoporóza - Prečo sú ženy náchylnejšie?

Spôsoby prevencie osteoporózy

Chrániť sa pred rizikom osteoporózy sa dá niekoľkými účinnými spôsobmi. Konzumácia potravín bohatých na vápnik je kľúčom k dobrému zdraviu kostí, pretože minerál hrá dôležitú úlohu pri formovaní, sile a hustote kostí. Samotná konzumácia väčšieho množstva vápnika však nestačí. Snažte sa vždy dosiahnuť odporúčaný denný príjem:

  • 1 000 mg pre ženy vo veku 50 rokov a mladšie,
  • 1 200 mg pre ženy vo veku 51 rokov a staršie.

Vyváženou stravou dokážete efektívne doplniť potrebné denné množstvo vápnika, preto pri každej príprave jedla myslite aj na to.

Lepšie vstrebávanie vápnika dosiahnete aj príjmom dostatočného množstva vitamínu D. Túto živinu získava telo najmä zo slnečného žiarenia. Dobrým zdrojom však môžu byť aj potraviny bohaté na vitamín D (ryby, vajíčka, huby) a rôzne výživové doplnky. Aký je odporúčaný denný príjem vitamínu D?

  • 600 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D denne u osôb vo veku 70 rokov a mladších,
  • 800 IU pre pacientov vo veku 71 rokov a starších.

Takisto bielkoviny sú prospešné aj pre zdravie kostí človeka. Konzumácia bielkovín zvyšuje kostnú minerálnu hustotu. Jedzte veľa mäsa alebo rastlinných potravín, ktoré sú bohaté na proteíny (tofu, fazuľa, atď.)

Osteoporóza a prerušovaný pôst

Podľa najnovších výskumov môže pôst zlepšiť reprodukčné a duševné zdravie a znížiť riziko muskuloskeletálnych porúch u žien. Vedci z indického Národného prírodného ústavu prišli s dôkazom, že pôst nielenže zabraňuje metabolickým poruchám, ale tiež zlepšuje zdravie kostí. Vedci v tomto prípade používali výraz „pôst“ na označenie prerušovaného pôstu, teda obmedzenia kalórií podľa náboženského vyznania.

Osteoporóza - Prečo sú ženy náchylnejšie?
Zásadné zmeny v stravovaní nerobte bez porady s lekárom.

V našej zemepisnej šírke je prerušovaný pôst momentálne jedným z najobľúbenejších fitness trendov, vďaka ktorému môžete dosiahnuť výborné výsledky (za predpokladu, že to robíte správne). Existuje niekoľko metód:

  • Metóda 16/8 –najbežnejšia metóda. Zahŕňa príjem jedla počas osemhodinového „okna“ a pôst po dobu zvyšných 16 hodín. Jednotlivci, ktorí sa rozhodnú dodržiavať túto metódu, si pôst často predĺžia vynechaním raňajok.
  • Eat – Stop – Eat – o niečo „extrémnejšia“ metóda prerušovaného hladovania. Zahŕňa 24-hodinové hladovky vykonávané zvyčajne dvakrát týždenne.
  • Diéta 5:2 – táto metóda spočíva v konzumácii iba 500 – 600 kalórií v dvoch po sebe nenasledujúcich dňoch v týždni. Osoba, ktorá dodržiava túto diétu, môže ostatných päť dní jesť ako zvyčajne.

Podľa indickej štúdie pôst ovplyvňuje paratyroidný hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v metabolizme vápnika a fosfátov a v procese remodelácie kostí. Pôst takisto zmierňuje príznaky reumatoidnej artritídy znižovaním zápalu. Minimálne sedemdňový pôst pomohol znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov u jedincov s reumatoidnou artritídou.

Prerušovaný pôst (intermittent fasting) je účinný a prirodzený spôsob prevencie chorôb súvisiacich s kosťami, ako sú reumatoidná artritída, osteoartritída a osteoporóza. Jedinci s ktoroukoľvek z týchto diagnóz môžu vyskúšať prerušované hladovanie, aby zabránili úbytku kostnej hmoty a zlepšili kvalitu svojho života.

Redakcia, zdroje:

Národný portál zdravia

 

National Osteoporosis Foundation

International Osteoporosis Foundation 

NATURALPEDIA

Journal of Mid-Life Health 

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This