Ortopedický magazín logo

Reklama

Zhoršuje sedavý životný štýl kardiometabolické zdravie? 

riziká sedavého životného štýlu

Foto: ilustračné, Envato Elements

Nikoho zrejme neprekvapuje fakt, že nedostatok fyzickej aktivity má zlý vplyv na naše zdravie. Hovorí sa, že sedenie je nové fajčenie a dá sa plným právom považovať za zlozvyk, ktorého sa treba aktívne zbaviť. Aký vplyv má sedavý spôsob života na kardiometabolické zdravie človeka?

Čo je to sedavý životný štýl?

Sedavý životný štýl je stav, počas ktorého sedíme alebo ležíme (s výnimkou spánku). Sedieť môžeme doma, v škole, v práci, pri cestovaní alebo aj vo voľnom čase. Ak sa takto správame viac, ako je „zdravé“, môžeme povedať, že vedieme sedavý spôsob života, ktorý vyžaduje len malý výdaj energie. 

Medzi príklady sedavého spôsobu života patrí:

  • sedenie a ležanie pri televízore alebo hraní počítačových hier,
  • sedenie pri cestovaní a šoférovaní,
  • sedenie pri čítaní, písaní a štúdiu,
  • sedenie v práci (práca za počítačom).

Musíme rozlišovať medzi človekom, ktorý vedie sedavý životný štýl a fyzicky neaktívnou osobou. Byť fyzicky neaktívny znamená, že nevykonávame dostatok fyzickej aktivity. Sedavý spôsob života však vyžaduje dlhodobé sedenie alebo ležanie. Čo to značí? 

Človek môže vykonávať dostatok fyzickej aktivity a napriek tomu viesť sedavý spôsob života, ak trávi veľa času sedením (alebo ležaním) v škole, v práci, cestovaním alebo v rámci svojho voľného času. 

riziká sedavého životného štýlu
Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdravotné riziká sedavého životného štýlu

Kedy je už sedenie nezdravé? A koľko fyzickej aktivity by mal človek vykonávať? Sedavý spôsob života je často spájaný s horšími zdravotnými výsledkami a rôznymi zdravotnými rizikami, napríklad cukrovky 2. typu. 

Nedávna štúdia, ktorá bola zverejnená na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ECS) ukázala, že dlhodobá fyzická inaktivita (20 rokov a viac) až dvojnásobne zvyšuje riziko predčasného úmrtia v porovnaní s aktívnymi osobami. 

Výskumní pracovníci Liverpoolskej univerzity však zistili, že aj krátkodobá znížená fyzická aktivita a viac sedenia spôsobujú rôzne metabolické poruchy. Podľa ich výskumov stačí iba 14 dní bez dostatočnej fyzickej aktivity na zvýšenie rizika chronických chorôb, akými sú rakovina, srdcové choroby a cukrovka.

Čo sa deje s telom počas 14-tich dní fyzickej inaktivity? Klesá kardio výkonnosť a čiastočne sa menia aj telesné proporcie. Pribúda tuk v oblasti brucha a človek stráca svalstvo. Práve nárast brušného tuku je nebezpečný pre srdcové ochorenia a iné kardiometabolické problémy. 

Zmeny v životnom štýle sú dôležité pre zdravie

Už malé zmeny vo vašom živote môžu viesť k zvýšenej fyzickej aktivite a minimalizovaniu sedenia. Pravidelný pohyb, cvičenie a takisto zdravá strava významné znížia riziko chorôb a predčasných úmrtí. Ak máte problém s motiváciou a ste na sedavý životný štýl až príliš zvyknutý, skúste do svojho denného režimu zapracovať nasledujúce zmeny.

riziká sedavého životného štýlu
Foto: ilustračné, Envato Elements

Zapamätajte si:

  • Dávajte si častejšie prestávky od sedenia – ak sledujete televíziu, pravidelne sa postavte a choďte sa napiť. V práci sa častejšie vzdiaľte od počítača a prejdite sa po kancelárii, prehoďte pár slov s kolegami alebo si urobte kávu. Ak sa príliš ponoríte do práce a zabudnete si robiť prestávky, skúste si nastaviť pravidelnú 20-minútovú pripomienku na mobilnom telefóne alebo na počítači. 
  • Pri práci stojte – ak je to možné, striedajte sedenie za počítačom so státím. Dnes sú veľmi populárne tzv. standing desks, pracovné stoly, ktoré sú dostatočne vysoké na to, aby ste pohodlne mohli pracovať z tejto polohy. Ukázalo sa, že skvele redukujú únavu a podporujú kreativitu.
  • Naplánujte si aktivitu na chvíle, kedy by si zvyčajne sedeli – namiesto večerného pozerania televízie sa choďte prejsť, alebo si niečo uvarte na druhý deň. V aktuálnych pandemických časoch si môžete zacvičiť s online trénerom, pustiť si hudbu a tancovať a podobne.
  • Nastavte si limit pre sedavé aktivity – pravidelne sa hýbať neznamená vzdať sa obľúbeného seriálu alebo knižky. Skúste si však naplánovať čas strávený pri týchto aktivitách. Namiesto dvoch častí za sebou si pozrite len jednu a doplňte ju pohybovou aktivitou. Ak máte rodinu, z podobných aktívnych limitácií budú ťažiť aj jej členovia.
  • Cvičte a jedzte zdravo – pravidelné cvičenie má množstvo zdravotných výhod. Zvýši sa objem vášho svalstva, budete lepšie spať a zlepší sa vám nálada. Ak do svojho jedálnička zaradíte zdravé potraviny plné vitamínov, zrýchli sa vám metabolizmus, zosilnie imunita a budete menej náchylní na rôzne vírusové ochorenia.  

Redakcia

Zdroje: The BMJ, University of Liverpool UK/Springer Link

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This