Ortopedický magazín logo

Reklama

Matt Scott – inšpirujúci príbeh muža, ktorý sa narodil s rázštepom chrbtice

Matt Scott

Foto: twitter Matt Scott, smalonline.com

Presná príčina tejto vrodenej chyby novorodencov nie je úplne objasnená. Vie sa, že táto porucha chrbtice a miechy sa vyskytuje v treťom až vo štvrtom týždni tehotenstva, a jej vzniku sa pripisuje nedostatok kyseliny listovej alebo porucha metabolizmu tejto kyseliny počas tehotenstva. Matt Scott má dvoch súrodencov, tí sa narodili zdraví. Z neho sa napriek hendikepu stal športovec svetovej kvality. 

Keď mal Matt Scott, pochádzajúci z Detroitu v USA, 14 rokov, začal hrať basketbal na invalidnom vozíku. Prvé pravidlá tomuto športu dali ešte vojnoví veteráni z druhej svetovej vojny práve v Spojených štátoch amerických po roku 1945. A podľa Slovenského paralympijskeho výboru, ktorý u nás združuje hendikepovaných športovcov, prvý oficiálny zápas v basketbale na vozíkoch sa odohral už v roku 1947 v Kalifornii. Proti sebe sa postavili tímy dvoch rehabilitačných centier.

Matt Scott inšpirujúci príbeh
Foto: teamusa.org, 2016 Joe Kusumoto

Zlatá medaila 

Po šiestich rokoch tréningov basketbalu vozičkárov (ang. Wheelchair) prijali tohto ambiciózneho športovca do amerického mužstva národného basketbalového tímu pre pacientov na invalidnom vozíku. Na prvých paralympijských hrách sa zúčastnil už v roku 2004, ale umiestniť medzi prvú trojku sa mu s jeho mužstvom podarilo až na tretí pokus. V roku 2012 si z Londýna odniesli bronzové medaily. O štyri roky neskôr, z Rio de Janeiro, to už boli zlaté.

Matt Scott sa stal prvým americkým hendikepovaným športovcom, ktorého zobral pod svoje krídla známy výrobca športového oblečenia NIKE, Inc.

Na Slovensku zatiaľ nemáme profesionálny tím basketbalistov vozičkárov ani ligovú súťaž. Napriek tomu sa tento šport aj u našich hendikepovaných športovcov teší obľube a mnohí sa mu venujú rekreačne. Využíva sa tiež ako rehabilitačný doplnok pre pacientov v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej.

Zdroj: teamusa.org, Slovenský paralympijský výbor

Foto: teamusa.org, Twitter Mat Scottslamonline.com

 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This