Ortopedický magazín logo

Reklama

Starostlivosť o kýpeť – Otužovanie a správna hygiena kýpťa

Otužovanie a správna hygiena kýpťa

Starostlivosť o kýpeť je prvým krokom k úspešnému zameraniu protézy. Touto starostlivosťou sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvarovanie a dosiahnutie kónického tvaru amputačného kýpťa, ktorý je najvhodnejší na oprotézovanie. Starostlivosť o amputačný kýpeť pacienta je zahájená ihneď od prvého pooperačného dňa. Tvarovaniu kýpťa je potrebné venovať veľkú pozornosť a nepodceňovať ho, lebo od správneho tvaru kýpťa závisí aj sama protéza. V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii. V priebehu hojenia, ale aj po zhojení rany, je dôležité otužovanie a správna hygiena kýpťa. 

Hygienická starostlivosť o kýpeť sa stáva pacientovou každodennou povinnosťou. Kýpeť treba každý večer (nie ráno!) dôkladne umyť teplou vodou a mydlom, prípadne sprchovým gélom s dezinfekčnými účinkami. Ráno sa kýpeť neodporúča umývať, nakoľko aj minimálna vlhkosť kože môže pri celodennom nosení protézy kožu poškodiť. Preto sa ráno odporúča kýpeť len zľahka premasírovať a zabandážovať.

Mydlo môžeme použiť aj na krátkodobú masáž. Mydlo treba dôkladne opláchnuť, aby nedráždilo kožu. Po vysušení možno kýpeť zapudrovať detským púdrom. Pudrovať sa môže iba suchá koža. Na kýpeť s porušeným kožným krytom, ekzémom či defektmi nie je pudrovanie vhodné. 

Vhodný je teplý kúpeľ kýpťa (dlho nemáčať), pri ktorom sa ľahšie očistia vtiahnuté miesta na jazve a kýpeť sa lepšie prekrví. Navyše teplo pôsobí aj antalgicky – proti bolesti. Koža kýpťa má byť po očistení čistá, pružná, bez zápalových zmien a dobre prekrvená. 

Na jazvu je vhodné aplikovať polarizované svetlo – Bioptron.

Polarizované svetlo Bioptron

Otužovanie kýpťa

Otužovaním kýpťa striedavými studenými a teplými kúpeľmi dosiahneme zlepšenie mikrocirkulácie v oblasti zakončenia kýpťa. Stupňovaním tlaku na hrot kýpťa zlepšujeme jeho odolnosť. Takto pripravený kýpeť potom znesie akúkoľvek záťaž a dlhodobú chôdzu v protéze. Optimálne je sprchovanie kýpťa striedaním vlažnej a studenej vody. Kýpeť sprchujeme 2-3x denne po dobu 10 minút.

Sprchovanie kýpťa

Aj po obdržaní protézy by mala byť pacientovou každodennou povinnosťou zvýšená hygienická starostlivosť a čistenie kýpťa. Koža v protéze nemá voľnosť, „nedýcha“, hlavne v pevných laminátových objímkach – v sedacej časti a v rozkroku – pôsobí na ňu zvýšený tlak. Má zvýšený sklon k poteniu a ľahšie tak vznikajú kožné zmeny v porovnaní s voľnou kožou. Preto sa na kýpti časom vytvoria zmeny na miestach najviac vystavených tlaku. Koža amputačného kýpťa má väčší sklon k infekcii a plesňovým chorobám. Moderné silikónové návleky majú antibakteriálnu a protiplesňovú úpravu.

Len čo pacient spozoruje na kýpti akékoľvek chorobné príznaky, má vyhľadať lekára. V začiatočných štádiách môže vyliečenie trvať len niekoľko dní, chronické zmeny sa však už dajú ovplyvniť len veľmi ťažko. To môže spôsobiť nemožnosť používania protézy.

Pozrite si video so základnými princípmi ošetrovania kýpťa v domácom prostredí

V ďalšej časti sa zameriame na správne polohovanie kýpťa a na jednoduché, nenáročné cviky na udržanie svalovej sily a zachovanie kĺbnej pohyblivosti v amputovanej končatine.

Odborný autor:

Mgr. Edita Štefániková

Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.

www.snop.sk

Foto: Archív ŠNOP

Pokiaľ vás téma „Otužovanie a správna hygiena kýpťa“ zaujala, prečítajte si článok o masáži kýpťa.

Starostlivosť o kýpeť – Masáž kýpťa

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This