Ortopedický magazín logo

Reklama

Starostlivosť o kýpeť – Masáž kýpťa

Masáž kýpťa

Masáž jazvy. Zdroj: Archív ŠNOP

Starostlivosť o kýpeť je prvým krokom k úspešnému zameraniu protézy. Touto starostlivosťou sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvarovanie a dosiahnutie kónického tvaru amputačného kýpťa, ktorý je najvhodnejší na oprotézovanie. Starostlivosť o amputačný kýpeť pacienta je zahájená ihneď od prvého pooperačného dňa. Tvarovaniu kýpťa je potrebné venovať veľkú pozornosť a nepodceňovať ho, lebo od správneho tvaru kýpťa závisí aj sama protéza. V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii. Témou tohto dielu je masáž kýpťa. 

Masáž je dôležitou súčasťou starostlivosti o kýpeť, ktorej cieľom je lepšie prekrvenie kože, podkožných tkanív, formovanie kýpťa, zlepšenie žilového odtoku, uvoľňovanie podkožných zrastov a zabezpečenie správneho napätia kože. Masážou sa zmierňuje opuch a odstraňujú kontraktúry. Pri masáži je vhodné použiť masti a krémy s nedráždivým zložením. 

masáž kýpťa
Poklopová masáž

Po odstránení stehov a zhojenia operačnej rany sa  začína starostlivosť o jazvu – masážou jazvy.

Princípom je jemný tlak na jazvu počas niekoľkých sekúnd. Vhodné je použiť nedráždivý krém – napr. Indulonu, detský olej, lekársku vazelínu a pod. Nedráždivé krémy sú dostatočne mastné, sú neparfémované, nespôsobujú alergie a po nanesení sa nevstrebávajú okamžite do kože.

Ako masírovať jazvu a kýpeť?

Začíname ľahkým, jemným dotykom, krúžením a poklepkávaním po celej dĺžke jazvy, potom pokračujeme v masáži kýpťa. Keď sa tolerancia dotyku a tlaku zlepšuje, postupne zvyšujeme tlak na jazvu.

Pri dobrej tolerancii pridáme masáž pomôckami z rôznych materiálov. Zo začiatku používame pomôcky s jemnejším povrchom, použiť môžeme jemnú detskú kefku na vlasy alebo masážnu kefu s dlhou rúčkou (pomôcka na umývanie chrbta), ktorú bežne nájdeme v kúpeľni, mäkké špongie, masáž frotírovou rukavicou a využiť môžeme aj na pásik poskladaný froté uteráčik alebo rôzne akupresúrne pomôcky. Postupne pridávame masáž z drsnejším povrchom – loptička, „pichľavý ježko“ alebo valček, či rôzne druhy kefiek.

Účinná masáž trvá najmenej 5 až 10 minút, a je potrebné ju robiť aspoň trikrát denne alebo aj viac, najmä ako účinný prostriedok na zmiernenie fantómovej bolesti. Počas masáže je potrebné dať pozor na to, aby sa nepoškodila citlivá koža v oblasti jazvy.

Masáž jazvy spájame s masážou kýpťa, ktoré spočíva v poklopovej masáži, v jemnom tepaní, hnietení či štipkaní kože na kýpti. Ďalej využívame zriasenie kože prstami do tvaru písmena S alebo C.  Jazva má byť mäkká, pohyblivá a nebolestivá.

Poklopovú masáž kýpťa môžeme robiť aj cez bandáže kýpťa.

Tieto možnosti ukáže sestra pacientovi počas edukácie a postupne ich s ním nacvičí. Pacient si sám zvolí techniku, ktorá mu je sympatická.

Pozrite si inštruktážne video Starostlivosť o kýpeť v domácom prostredí

 

V ďalšej časti sa budeme venovať zásadám hygienickej starostlivosti o kýpeť a jeho otužovania. 

Odborný autor:

Mgr. Edita Štefániková

Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.

www.snop.sk

Foto: Archív ŠNOP

Starostlivosť o kýpeť – Bandážovanie kýpťa

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This