Ortopedický magazín logo

Reklama

Koľko spánku potrebuje novorodenec, dojča, batoľa, puberťák…? Tipy a rady na lepšie zaspávanie 

Koľko spánku potrebuje novorodenec, dojča, batoľa, puberťák...? Tipy a rady na lepšie zaspávanie 

Časté nočné budenie, krátke denné spánky a náročné uspávanie dieťatka – to sú problémy, ktoré trápia rodičov v súvislosti so spánkom ich ratolestí najviac. Koľko by mali deti spať a čo robiť, aby bol ich spánok kvalitný? Koľko spánku potrebuje vaše dieťa? 

Spánok je základným stavebným kameňom pre duševné a fyzické zdravie dieťaťa. Ak sa vám však zdá, že uspať vaše dieťa je nadľudský výkon, nie ste v tom sami. Napríklad Americká pediatrická akadémia odhaduje, že problémy so spánkom má 25 až 50 percent detí a 40 percent dospievajúcich. 

Koľko hodín spánku dieťa potrebuje?

Množstvo spánku, ktoré dieťa potrebuje, sa mení s vekom. Tu je prehľad:

1 – 4 týždne: 15 – 16 hodín denne

Novorodenci zvyčajne spia približne 15 až 16 hodín denne, a to v krátkych dvoj- až štvorhodinových intervaloch. Predčasne narodené deti môžu spať dlhšie, zatiaľ čo deti trpiace kolikami zasa menej. Keďže novorodenci ešte nemajú vnútorné biologické hodiny, nevedia rozlíšiť deň a noc. O spánkovom režime sa tu teda nedá ešte hovoriť. 

1 – 4 mesiace: 14 – 15 hodín denne

Vo veku šesť týždňov sa dieťa začína trochu ustaľovať a objavujú sa uňho pravidelnejšie spánkové vzorce. Najdlhší spánok trvá štyri až šesť hodín a pravidelnejšie je to večer. Končí sa zámena dňa a noci.

4 – 12 mesiacov: 14 – 15 hodín denne

Ideálnych je 15 hodín, väčšina dojčiat do 11 mesiacov však spí len približne 12 hodín. Bábätká spia cez deň zvyčajne trikrát a približne vo veku 6 mesiacov sa tento počet zníži na dva spánky. V tomto období (alebo skôr) sú fyzicky schopné spať celú noc. 

1 – 3 roky: 12 – 14 hodín denne

Dieťa vo veku 18 – 21 mesiacov prestáva spať doobeda a podvečer a cez deň spí zvyčajne len raz. 

3 – 6 rokov: 10 – 12 hodín denne

7 – 12 rokov: 10 – 11 hodín denne

12 – 18 rokov: 8 – 9 hodín denne

Potreba spánku je pre zdravie a pohodu dospievajúcich rovnako dôležitá ako v detstve. Mnohí tínedžeri dokonca potrebujú viac spánku ako v predchádzajúcich rokoch.

koľko spánku potrebuje vaše dieťa?

Kedy by malo dieťa zaspávať samostatne?

Podľa spánkovej poradkyne Mgr. Veroniky Pružinskej sa to pri istej dávke výdrže a trpezlivosti zo strany rodičov dá už od 4. mesiaca. „Dôležité je pristupovať k dieťatku pri zaspávaní stále rovnako, aby sme mu nevysielali zmiešané signály,“ vysvetľuje. „Na to, aby vedelo samostatne zaspávať, mu musíme vytvoriť správne podmienky. Treba sa pozrieť na to, aký režim má, či má dostatok spánku počas dňa alebo, naopak, či nemá veľa spánku počas dňa vzhľadom na vek, v ktorom sa nachádza. Aby pri zaspávaní nebolo dieťatko príliš stimulované, odporúčam aj počas denných spánkov miestnosť zatemňovať.“

Koľko spánku potrebuje vaše dieťa?
Mgr. Veronika Pružinská

Základom pre samostatné zaspávanie je podľa odborníčky to, aby rodičia asistovali dieťaťu pri zaspávaní čoraz menej, až jedného dňa nebudú asistovať vôbec. Rovnako neodporúča vrátiť sa k starým zvykom, ak už raz boli vytvorené nové. „Pokiaľ je napríklad dieťatko naučené zaspávať hojdaním na rukách, tak prvým krokom k samostatnému zaspávaniu môže byť naučiť ho zaspávať na rukách bez hojdania a postupne ho naučiť zaspávať samostatne v postieľke,“ hovorí Mgr. V. Pružinská.

Dieťa v manželskej posteli – áno či nie?

Spoločné spanie s batoľaťom sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné od 1. roku života. Čím je dieťa staršie, tým je to menej riskantné. „Z hľadiska bezpečnosti neodporúčam spánok dieťatka v jednej posteli s rodičmi,“ potvrdzuje psychologička. „Americká asociácia pediatrov odporúča ako prevenciu syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa, aby minimálne do roka spalo dieťatko v jednej miestnosti s rodičmi vo svojej vlastnej postieľke.“

Spoločné spanie s rodičmi zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa, keďže bábätko sa ešte nevie vyslobodiť spod posteľnej bielizne alebo tela dospelého.

Ako na to, aby bol spánok kvalitný?

Nastavte veku primeraný režim

Podľa certifikovanej spánkovej poradkyne V. Pružinskej je základom sledovať u dieťaťa znaky únavy a zamerať sa na veku primeraný režim. „Od cca 4.-5. mesiaca vieme deti nastaviť na režim  denných spánkov, od 7.-8. na režim dvoch denných spánkov a zvyčajne medzi 15. – 18. mesiacom deti prechádzajú iba na jeden denný spánok, ktorý niektorým detičkám vydrží do približne troch rokov, niektorým až do nástupu do školy,“ hovorí. 

Vstávajte a zaspávajte v rovnaký čas

Dôležité sú aj budíček a večierka v približne rovnaký čas. „Nastavujeme tak dieťatku biorytmus. Keď sa organizmus prispôsobí pravidelnému dennému režimu, bude spánok očakávať a aj zaspávanie sa tým zjednoduší. Počas bdenia by mali mať detičky dostatok priestoru na hru a na to, aby sa unavili. Keď rodičia vidia, že dieťatko začína byť unavené, treba začať so spánkovým rituálom. Nie je dobré, ak dieťatko bdie dlhšie, ako je jeho veku primerané, rovnako ho ale netreba na spánok uložiť príliš skoro. Veľmi unavené alebo, naopak, málo unavené deti majú problém so zaspávaním.“

Vytvorte spánkové asociácie

Ďalším faktorom, ktorý prispieva ku zdravému a kvalitnému spánku dieťaťa i rodičov, je samostatné zaspávanie. „Deti si spájajú určité podmienky so zaspávaním. Tieto podmienky sa volajú spánkové asociácie. Podmienky, v ktorých dieťatko zaspáva, by mali byť rovnaké ako tie, v ktorých sa zo spánku zobudí. Ak nebudú, dieťatko bude pri zobudení dezorientované a pravdepodobne začne plakať alebo volať na svojich rodičov. Bez toho, aby boli podmienky rovnaké ako pri zaspávaní, dieťatko nemusí po zobudení zo spánku znovu zaspať,“ vysvetľuje Mgr. Veronika Pružinská.

Vytvorte vhodné prostredie

Spánková poradkyňa odporúča, aby teplota v miestnosti mala 18 – 20 °C a bola v nej dostatočná tma. „Dieťatko vtedy nie je zrakovo stimulované okolím a do roku je výborným pomocníkom aj biely šum, ktorý odporúčam púšťať nielen pri zaspávaní, ale aj počas celého spánku. V postieľke by nemali byť žiadne hračky (jedine mojkáčik) a na spánok by sa mali skladať dolu aj kolotoče nad postieľkou. Neodporúčam ani hviezdičky alebo iné svietiace obrazce na stene alebo na strope.“

Skúste zavinovačku a spací vak

Podľa slov V. Pružinskej v novorodeneckom štádiu ku kvalitnejšiemu spánku dopomôže zavinovačka, ktorá bráni nadmerným pohybom. Zároveň tlmí Morov reflex, ktorý bábätká majú do cca 3. mesiaca. „Od momentu, keď sa dieťatko začne pretáčať z chrbátika na bruško, odporúčam prejsť zo zavinovačky do spacieho vaku. Spací vak má dve veľké výhody – máme istotu, že dieťatko zostane počas spánku zakryté a zároveň pri deťoch, ktoré sú už pohyblivejšie, spací vak čiastočne obmedzuje pohyb počas zaspávania,“ radí psychologička.

Jana Krajčovičová

Foto: Archív Mgr. Veronika Pružinská, ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This