Inovácie v asistívnej robotike dávajú ľuďom s telesným postihnutím nádej na lepšiu budúcnosť
Technológie nám všetkým mnohokrát uľahčujú život. Miera, do akej však dokáže technológia nielen uľahčiť, ale vo veľa prípadoch aj umožniť žiť život naplno, sa stále posúva. Inovácie v asistívnej robotike dávajú ľuďom s telesným postihnutím nové nádeje.
Portál Robotics Tomorrow priniesol informácie o najnovších inováciách v oblasti robotiky na pomoc ľuďom. V Amerike telesným postihnutím trpí viac ako 26 % obyvateľov, na Slovensku ich tvorí približne 10 %. Preto sú stále vyvíjajúce sa technológie na podporu znevýhodnených neoceniteľné. Okrem robotických končatín je dnes možné socializovať sa na diaľku dokonca pomocou robotických avatarov a asistívnych automobilov.
Technologické pokroky
Moderná doba umožňuje ľuďom nielen s postihnutím obmedzujúcim pohyb, ale aj ľuďom so sluchovými chybami či bežnou farbosleposťou mať naplnenejší život.
Bionické končatiny (protézy)
V súčasnosti existujú bionické protézy, ktoré dokážu dôveryhodne simulovať aj jemnejšiu motoriku. Oproti bežnej protéze, ktorá iba predlžuje končatinu, bionické protézy dokážu takmer úplne nahradiť všetky funkcie amputovanej končatiny.
Virtuálna realita (VR)
V niektorých prípadoch je pre telesne postihnutého nepredstaviteľné cestovať či dokonca pravidelne vychádzať z domu. S najnovšími technológiami je možné virtuálne cestovať, stretávať sa na diaľku s kamarátmi prostredníctvom avatarov, alebo sa vzdelávať. Zážitok z virtuálnej reality je čoraz viac finančne dostupný. Každému, kto vlastní smartfón, stačí iba niekoľkoeurový doplnok na lepší zážitok.
Komunikačná pomôcka na hlasový výstup
Ľudia s narušenou rečou alebo jej úplnou neschopnosťou, ako napríklad s afáziou alebo autizmom, majú teraz k dispozícii technológiu, ktorá za nich dokáže hovoriť na základe jednoduchých pokynov. Využíva prepracovaný softvér a dokáže sa realisticky priblížiť k ľudskej reči.
Okuliare na farbosleposť
Podľa U.K. National Health Service je jeden z dvanástich mužov a jedna z dvesto žien farboslepých. Táto porucha je taká častá, že boli vyvinuté špeciálne okuliare, ktoré v niektorých prípadoch umožňujú farboslepým vidieť celú škálu farieb okom bežne viditeľnú.
Pokroky v robotike pre zdravotne a telesne znevýhodnených
Jedným z najfascinujúcejších moderných smerov inovácie je robotika a jej široké využitie. Tento smer sa za posledné desaťročia vyvíjal exponenciálnou rýchlosťou. Vynálezy, ktoré boli doposiaľ iba v našich predstavách a v sci-fi filmoch či v rozprávkach, s nami začínajú fungovať v reálnom svete.
Robotickí avatari
Robotický avatar funguje ako robot v zastúpení človeka s telesným alebo mentálnym hendikepom. Umožňuje mu tak hýbať sa v reálnom čase a priestore pomocou diaľkového ovládania z domova. Pre človeka, ktorému nie je umožnené dostatočne sa socializovať alebo pracovať mimo domu, je takýto avatar veľmi nápomocný.
V Japonskom Tokiu existuje kaviareň, ktorá zamestnáva ľudí na diaľku. Kaviareň Dawn Cafe je známa pre svoju netradičnú obsluhu − robotických avatarov. Umožňuje tak ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím pracovať a socializovať sa prostredníctvom tohto, ešte pred pár rokmi imaginárneho vynálezu.
Autonómne vozidlá
Vozidlá pre telesne znevýhodnených sú nám známe. Sú však málo bežné a akékoľvek technické či mechanické prispôsobenie diagnóze nie je vždy možné. Presúvanie sa je pre ťažko postihnutých pacientov stále veľkou bariérou. Aj preto sa už niekoľko rokov inžinieri z celého sveta venujú výrobe a inovácii autonómnych vozidiel.
Cieľom tohto technologického vývoja je časom vyrábať plne autonómne vozidlá. Ale už dnes máme autonómiu vozidiel na vysokej úrovni, ktorá pomáha hendikepovaným žiť život slobodnejšie a mnohým aj bez závislosti od druhých osôb.
Roboti určení na starostlivosť
Pre mnohých ľudí je nepríjemné byť v pozícii, keď potrebujú pravidelnú pomoc od druhých. V niektorých prípadoch ani nie je možné dostať starostlivosť v takej miere, v akej ju treba. Preto sú roboti, ktorí sú schopní starať sa o klienta pri bežných každodenných úkonoch obrovským uľahčením. Takýto robot dokáže splniť všetky základné nevyhnutné požiadavky človeka, od kŕmenia cez podávanie predmetov.
Na paralympiáde 2020 v Japonsku pomáhali roboti od Toyoty, vyvinutí na asistenčnú podporu hendikepovaným. Zastávali funkciu obsluhy či organizácie sedenia. Pôvodnou myšlienkou bolo pomôcť starším ľuďom bez dostupnej podpory žiť život kvalitne. Zaradenie robotov určených na starostlivosť do prevádzky je aj pre zdravých ľudí krok vpred.
Zistilo sa, že okrem fyzickej podpory roboti dobre vplývajú aj na psychologický stav pacienta pri navodení pocitu socializácie.
Roboti, do ktorých sa vieme obliecť
Nespočetné množstvo filmov obsahuje scény, kde si superhrdina oblieka exoskeleton s imitáciou reálnych svalov a kostí. Roky sa vedci snažia urobiť dôveryhodný oblek. Prepracované protézy s výbornou jemnou, ale aj hrubou motorikou umožňujú jednoduchšie ľuďom po amputáciách chodiť športovať a socializovať sa. Ale exoskeleton vracia pohyb aj ochrnutým častiam tela.
Robotické exoskeletony pomohli ľuďom s prekonaným mozgovým infarktom, ťažkým telesným úrazom alebo neurodegeneratívnymi ochoreniami priblížiť sa ku kvalitnejšiemu spôsobu života.
Redakcia
Foto: ilustračné, Envato Elements
Zdroje: