Ortopedický magazín logo

Reklama

Prvá výmena kolena za „smart“ implantát, ktorý umožňuje monitorovať pacienta

Prvá výmena kolena za „smart“ implantát, ktorý umožňuje monitorovať pacienta

Uskutočnila sa prvá operácia kolena s využitím implantátu, vďaka ktorému sa dá sledovať celý priebeh liečby. Ortopedickí chirurgovia Peter Sculco, MD a Fred Cushner, MD v Hospital for Special Surgery (HSS) implantovali v rámci operácie kolena malý inteligentný senzor, ktorý je schopný merať počet krokov, rýchlosť chôdze a záťaž počas pooperačnej liečby. 

Je to úplne prvý inteligentný implantát, ktorý je schopný neustáleho zberu dát po úplnej výmene kolena. Funguje na princípe ukladania informácií do cloudu, ku ktorému má prístup iba ošetrujúci lekár. Po implantácii senzor zbiera dáta o chôdzi a vysiela ich do skrinky podobnej modemu, umiestnenej v pacientovom dome, ktorá zbiera a uchováva všetky informácie, a následne ich posiela do cloudu lekára. Batéria by mala vydržať nabitá až 10 rokov.

Tento implantát, známy pod názvom Persona IQ, ktorý dostal povolenie na použitie od U.S. Food and Drug Administration v auguste, nenahrádza lekársku starostlivosť, pomáha lekárovi vidieť objektívny priebeh liečby a zefektívniť ju. Dr. Sculco hovorí, že „v prvých týždňoch po transplantácii kolena je rehabilitácia náročná a v niektorých prípadoch sa vyvíja zlým smerom. Toto zariadenie nám umožňuje vidieť tieto odchýlky u pacienta a môže včas upraviť intervenciu”. Zmena intervencie môže znamenať zmenu vo frekventovanosti a intenzite pohybu, riešenie zápalu či nasmerovať pacienta na fyzioterapiu.

„Implantát je vytvorený z rovnakých materiálov ako sú kardiostimulátory. Zbiera dáta každý deň prvý rok po zákroku a ponúka objektívne a presné informácie o pacientovom kolene,“ hovorí Dr. Cushner, zakladateľ a primár Canary medical.

Táto moderná vymoženosť má potenciál nielen v liečbe pacientov, ale aj v ortopedickom výskume.

Redakcia

Foto: ilustračné, Envato Elements

Zdroje:

BBC

PRNEWSWIRE

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This