Ortopedický magazín logo

Reklama

Vplyv veľkosti temennej kosti na orientáciu tváre u novodobého človeka

Vplyv veľkosti temennej kosti na orientáciu tváre u novodobého človeka

V časopise Journal of Anatomy skupina paleoneurológov z Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana (CENIEH) zverejnila štúdiu zameranú na vzťah medzi temennou kosťou v lebke a smerovaním hlavy. Veľkosť temennej kosti môže mať vplyv na orientáciu tváre. 

Ana Sofia Pereira-Pedro a Emiliano Bruner hovoria o tom, že morfológia lebky a tváre, prirodzená poloha hlavy a smer pohľadu priamo súvisia so štruktúrou hlava − telo (držanie tela a pohyb). U primátov je pohľad priamy, rovný, jemne nadol. Je tu vzťah medzi spôsobom pohybu a konštrukciou lebečnej kosti. S primátmi máme spoločné vertikálnejšie smerovanie krku oproti ostatným zvieratám. Evolučne sa však udiala reorientácia lebky a tváre, aby pohľad zostal priamy, kde krk funguje ako stabilizácia.

Pre homo sapiens je ako u jediného druhu špecifické umiestnenie očí pod mozgom. V porovnaní s primátmi máme aj zaoblenejšiu a väčšiu temennú časť lebky. Rozpínanie tejto časti lebky sa odráža v uhle osadenia mozgu, a teda aj funkčnej osi hlavy.

Veľkosť temennej kosti má vplyv výhradne na uhol tváre a nepôsobí na tvar. Väčšia temenná časť spravidla teda znamená výraznejšiu rotáciu zaoblenia temennej časti a samotnej lebky.

Redakcia

zdroj:

PHYS.org

Ana Sofia Pereira‐Pedro et al, Craniofacial orientation and parietal bone morphology in adult modern humans, Journal of Anatomy (2021). DOI: 10.1111/joa.13543

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This