Ortopedický magazín logo

Reklama

Virtuálna realita v medicíne: Budúcnosť je tu

Virtuálna realita v medicíne: Budúcnosť je tu

Virtuálna realita je všade okolo nás. Prichádzame s ňou do kontaktu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. V posledných rokoch celkom očakávane vstupuje aj do sveta medicíny a zdravotnej starostlivosti, kde ukazuje svoj enormný potenciál. Viete, ako virtuálna realita ovplyvňuje spôsob, akým liečime ľudí? 

Virtuálna realita ako nová norma

Virtuálnu realitu (VR) dnes používame v rôznych aplikáciách naprieč mnohými oblasťami zdravotníctva. Nachádza svoje uplatnenie v lekárskych školeniach pre lekárov i študentov, využíva sa pri ošetrovaní pacientov alebo v lekárskom a zdravotníckom marketingu. Takisto slúži na vzdelávanie ľudí o chorobách, zdravotnom stave alebo o procese liečby. Globálny trh s VR mohol podľa odhadov do roku 2020 predstavovať viac ako 4 miliardy dolárov.

Využitie virtuálnej reality vo vzdelávaní lekárov

Lekárske vzdelávanie sa postupne posúva od hromadného memorovania faktov a poučiek k reálnemu odovzdávaniu schopností využívať tieto fakty na dosiahnutie správnej stratégie pri liečení pacienta. Takýto proces zahŕňa aj vzdelávanie založené na VR.

V roku 2016 začala fakulta Lekárskej fakulty Stanfordskej univerzity využívať virtuálnu realitu na školenie v rámci vlastného Centra neurochirurgickej simulácie a virtuálnej reality. Vznikla tam platforma s názvom „Chirurgické divadlo“, ktorá spája niekoľko typov skenov mozgu skutočných pacientov pre dosiahnutie väčšej presnosti a vernosti. Vedci na vytvorenie trojrozmerných snímok anatómie pacienta spájajú dvojrozmerné obrázky zo snímok MRI a CT pomocou pokročilých počítačových programov.

Študenti môžu tiež v rámci chirurgického divadla používať okuliare VR na manipuláciu a prezeranie orgánov z viacerých hľadísk. Vďaka špeciálnym headset VR súpravám si dokážu zblízka pozrieť mozgové tkanivo a cievy, a to všetko bez otvorenia lebky. Po absolvovaní tejto VR skúsenosti si študenti v laboratóriu neurochirurgickej anatómie môžu prezrieť a dotýkať sa tých istých anatomických štruktúr v pripravených mŕtvych telách. 

Virtuálna realita v liečení pacientov

VR predstavuje vítanie riešenie stavov úzkostí počas hospitalizácie, strachu z nadchádzajúceho lekárskeho zákroku a bolesti, ktorú môže pacient pociťovať počas a po operácii. V roku 2019 sa uskutočnila pilotná štúdia, v rámci ktorej mali pacienti podstupujúci zákrok možnosť použiť VR súpravu počas operácie a po nej. Pacienti sa vďaka VR preniesli na exotické miesta planéty vrátane pláži, lesov, vodopádov alebo vrcholov hôr. 

100 % pacientov uviedlo, že nosenie VR súpravy zlepšilo ich celkové skúsenosti z hospitalizácie, zatiaľ čo 94 % uviedlo, že sa cítili uvoľnenejšie. 80 % pacientov uviedlo, že pri nosení VR súpravy cítili menšiu bolesť a 73 % pociťovalo menšiu úzkosť.

Virtuálna realita v medicíne: Budúcnosť je tu

 

Virtuálna realita pri skutočných zákrokoch

V decembri roku 2020 chirurg Bruno Gobbato vstúpil na operačnú sálu v brazílskom meste Jaraguá do Sul, nasadil si VR súpravu HoloLens 2 so zmiešanou realitou a pripravil sa na operáciu. Na diaľku sa k nemu pripojili kolegovia chirurgovia z Paríža či New Jersey. 

Pacient dr. Gobbata mal nesprávne vyliečenú zlomeninu kľúčnej kosti, takže Gobbato potreboval zmeniť polohu kosti a vykonať artroskopiu ramena. To zahŕňalo zavedenie malej kamery do kĺbu so snahou zistiť, čo spôsobuje mužovi bolesti v ramene. Externí chirurgovia boli v spojení s VR súpravou dr. Gobbata prostredníctvom aplikácie a zdieľali svoje zorné pole na obrazovkách svojich počítačov. 

Mohli tak vidieť pacienta a holografické obrázky, ktoré Gobbato vytvoril z CT vyšetrenia, pričom jeden vždy zobrazoval poškodenú kľúčnu kosť pacienta a druhý replikoval jeho zdravú kľúčnu kosť. Traja chirurgovia na troch kontinentoch prostredníctvom VR a modernej technológie diskutovali o tom, ako pristúpiť k zákroku, hovorili o každom kroku a zdieľali svoje názory a postupy.

V období od novembra 202 do januára 2021 až 12 z lekárov použilo príslušnú technológiu na chirurgický zákrok – od operácie kolena v Spojených arabských emirátoch až po operáciu ramena v Južnej Afrike – zatiaľ čo ostatní sledovali zákroky na diaľku a konzultovali s chirurgmi každý krok. Podobné projekty dnes stále viac približujú použitie VR technológie a technológie zmiešanej reality k svetu zdravotníctva a zložitých chirurgických zákrokov. 

Ďalšie úspechy VR v medicíne

  • Detská nemocnica sv. Jozefa v Tampe využíva technológiu VR, ktorá pôvodne slúžila na simulácie letov, na vytvorenie virtuálnych modelov anatómie pacienta. Tieto 360° modely sa generujú pomocou snímok CT a MRI a poskytujú detským chirurgom podrobný nástroj na plánovanie operácií.
  • VR môže predstavovať najlepší spôsob na odhalenie skorého štádia Alzheimerovej choroby. Nedávne štúdie z University of Cambridge zistili, že VR môže byť pri detekcii skorej Alzheimerovej choroby účinnejšia ako tradičné kognitívne testy. 
  • Nedávne výskumy ukazujú, že VR je účinná pri budovaní rovnovážnych schopností u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Virtuálna realita podľa zistení úspešne pomohla zlepšiť rovnováhu a vyrovnávanie sa s prekážkami pacienta, ako aj jeho dôveru v pohyb v prostredí.

Virtuálna realita na Slovensku

Na Slovensku je priekopníkom vo využívaní virtuálnej reality v zdravotníctve Tomáš Brngál a jeho spoločnosť Virtual Medicine. Jeho projekt predstavuje edukačnú platformu, ktorá vo virtuálnej realite zobrazuje anatómiu človeka. 

Ide o jedinečný prístup k výučbe anatómie človeka. Vďaka virtuálnej realite sa vzdelávanie stáva efektívnejším a pútavejším zážitkom. Platforma Virtual Medicine ponúka vysoko detailné 3D modely s viac ako 10 000 štruktúrami a presnými anglickými/latinskými štítkami umožňujú študentom vizualizovať ľudské telo v zložitejšej podobe.

Redakcia

Zdroje:

news-medical.net,

medical.giving.edu,

stgeorges.nhs.uk,

orthofeed.com,

inews.co.uk,

docwirenews.com.

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This