Ortopedický magazín logo

Reklama

Muskuloskeletálny systém: jeho funkcie a ochorenia

Muskuloskeletálny systém: jeho funkcie a ochorenia

Muskuloskeletálny systém, alebo pohybový aparát človeka, je svalový a kostrový systém, ktorý poskytuje telu základnú oporu a umožňuje pohyb. Aké sú jeho základné funkcie a ktoré najčastejšie ochorenia pohybového aparátu poznáme?

Energia pre svaly

Kosti našej kostry chránia vnútorné orgány a podporujú váhu tela. Svaly sa sťahujú a rozťahujú, ťahajú za kosti, čím umožňujú státie, chôdzu, beh, uchopenie predmetov a iné každodenné pohyby. 

Svalová kontrakcia je náročný proces, ktorý vyžaduje veľké množstvo syntézy ATP (adenozíntrifosfát – chemická zlúčenina, ktorá slúži predovšetkým ako prenášač fosfátu v rámci energetického metabolizmu bunky a univerzálny zdroj energie všetkých živých organizmov). 

Anatómia muskuloskeletálneho systému

Muskuloskeletálny systém tvoria kosti, svaly, kĺby, chrupavky, väzy, šľachy a burzy.

Stehenná kosť
Stehenná kosť

Kosti

V tele dospelého človeka sa nachádza 206 kostí. Tvorí ich tvrdá vonkajšia časť zložená z bielkovín (väčšinou kolagén), vápnika a ďalších minerálov. Vnútorná časť kosti (trabekulárna kosť) je mäkšia ako vonkajšia kortikálna kosť, je však stále nevyhnutná na udržanie pevnosti kosti. 

Všetky kosti majú rovnakú štruktúru, plnia však rôzne funkcie:

  • poskytujú telu štrukturálnu podporu (kostrový rám na pripevnenie orgánov a tkanív) a chránia určité orgány (napr. hrudný kôš chráni srdce),
  • kosti ukladajú väčšinu vápnika v tele,
  • majú vnútornú dutinu, ktorá obsahuje kostnú dreň. V nej sa tvoria červené krvinky, biele krvinky a ďalšie zložky krvi.

Kosti prechádzajú procesom, ktorý sa nazýva remodelovanie. Ide o nepretržitý proces, pri ktorom sa stará kosť postupne nahrádza novou kosťou. Každá kosť sa úplne remodeluje v priebehu asi 10 rokov a každý rok sa nahradí 20 % kostí v tele.

Svaly

Súčasťou pohybového aparátu sú dva druhy svalov – kostrový a hladký. Tretí druh svalu, srdcový, nie je súčasťou tohto systému.

  • Kostrové svaly – sú to zväzky kontraktilných vlákien. Keď sa sval stiahne, hýbeme rôznymi časťami tela. Kostrové svaly sú pripevnené ku kostiam a umiestnené v protiľahlých skupinách okolo kĺbov (svaly, ktoré ohýbajú lakeť, sú napríklad umiestnené oproti svalom, ktoré lakte narovnávajú). Sú riadené mozgom a pracujú dobrovoľne pod vedomým vedením človeka.
  • Hladké svaly – hladké svalstvo zohráva úlohu pri určitých telesných funkciách, ktoré človek nemá pod kontrolou. Nachádza sa okolo niektorých tepien a sťahuje sa, aby sa upravil prietok krvi. Je tiež okolo čriev a sťahuje sa, aby sa presunulo jedlo a výkaly pozdĺž traktu. Hladké svaly síce tiež riadi aj mozog, nie je to však dobrovoľné. Zapojenie hladkého svalstva je založené na telesných potrebách, nie na vedomej kontrole.

Muskuloskeletálny systém: jeho funkcie a ochorenia

Kĺby

Kĺb je miesto, v ktorom sa spájajú dve alebo viacero kostí. Väčšina kĺbov v tele je schopná uľahčiť pohyb. Kĺby sú uzavreté v kĺbovej kapsule s výstelkou (synovium). Chrupavku vyživuje synoviálna tekutina, ktorá pomáha znižovať trenie počas pohybu. Kĺby delíme na synoviálne a chrupavkové.

Chrupavka

Konce kosti, ktoré tvoria kĺb, sú pokryté chrupavkou. Zdravá chrupavka je hladká, tvrdá a chráni konce kostí. Je zložená z kolagénu, vody a proteoglykánov, slúži ako tlmič nárazov a znižuje trenie pri pohybe kĺbu.

Väzy, šľachy a burzy

Väzy sú tvrdé vláknité povrazy alebo pruhy tkaniva, ktoré spájajú kosti. Obklopujú a podporujú kĺby a umožňujú pohyb v konkrétnych smeroch. Šľachy spájajú sval s kosťou a tvorí ich predovšetkým kolagén. Zvyčajne sa nachádzajú v puzdre šľachy, ktoré im umožňuje pohybovať sa bez trenia. Burzy  sa nachádzajú v celom tele. Sú to malé vaky naplnené tekutinou, ktoré slúžia ako vankúš a kĺzavá plocha s nízkym trením medzi susednými pohyblivými časťami tela, ako sú kosti, svaly, šľachy a pokožka.

Muskuloskeletálny systém – Ochorenia pohybového aparátu

Rôzne ochorenia a zranenia pohybového aparátu sú pomerne bežné. Môžu sa prihodiť v práci, pri pohybovej aktivite alebo napríklad pri nehodách akéhokoľvek druhu. Takisto môžu byť vrodené, či súvisieť s dospievaním alebo starnutím. 

Medzi najčastejšie choroby muskuloskeletálneho systému patrí:.artróza, osteoporóza, Bechterevova choroba, bolesti krížov, bolesť chrbtice, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov, ale aj bolesť krížov. Radíme sem rôzne zlomeniny, pomliaždeniny, reumatoidnú artritídu, tenisový lakeť, Sudeckov syndróm alebo dnu. Medzi časté spinálne choroby chrbtice patrí napríklad osteochondróza chrbtice, skolióza, dorzalgia, lumboischias či poruchy krčných medzistavcových platničiek.

Pri akomkoľvek ochorení alebo poranení pohybového aparátu je najdôležitejšia návšteva doktora. Príslušný doktor prostredníctvom rozhovoru a rôznych vyšetrení spoľahlivo určí diagnózu a odporučí následnú liečbu. 

Redakcia

Zdroje:

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This