Ortopedický magazín logo

Reklama

Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike VI.: PROTEA, s. r. o.

Legislatívne úpravy so zásadným vplyvom na ortopedickú protetiku

Začiatky a súčasnosť ortopedickoprotetickej zdravotnej starostlivosti

Prinášame vám historický prierez vývojom a výrobou ortopedických pomôcok. Zdrojom týchto úryvkov je publikácia ,,50 rokov zdravotnej starostlivosti V ORTOPEDICKEJ PROTETIKE na Slovensku”, ktorej autorom je skúsený ortopéd a hlavný odborník pre ortopedickú protetiku na Slovensku MUDr. Ján Koreň. Každý týždeň nájdete na stránkach Ortopedického magazínu nové pokračovanie. Pokračujeme v sérii článkov: Technicko-výrobné pracoviská v ortopedickej protetike.

PROTEA, s. r. o.

Firmu PROTEA, s. r. o., založili v roku 1994 Robert Sandner a Ján Peterský. Obaja sú jej konateľmi doteraz. Firma sídli vo vlastných priestoroch na Azalkovej ulici č. 9 v Bratislave.

PROTEA s. r. o.

Od svojho vzniku prešla značným vývojom. Počet stálych zamestnancov narástol z 2 na 16 a sortiment sa rozšíril z protéz HK a DK na prakticky celú škálu individuálnych ortopedických pomôcok.

V roku 2002 sa firma presťahovala zo skromných priestorov na Blumentálskej ulici do nových, podstatne väčších priestorov na Azalkovej ulici (obrázok č. 211).

Mimo bežných jednoduchých pomôcok firma zhotovuje aj tie najzložitejšie, ako sú napr. myoelektrické a hybridné protézy HK alebo protézy DK s hydraulicky a mikroprocesorom ovládanými kolennými kĺbmi. Jedným z hlavných zameraní firmy je detská ortopedická protetika. Pri stavbe týchto pomôcok sa využívajú moderné technologické postupy (obrázok č. 212).

PROTEA je jedna z mála firiem, ktoré vyrábajú na Slovensku individuálnu detskú ortopedickú obuv, ak to vyžaduje diagnóza, tak aj podľa sadrového odtlačku. Pri výrobe ortopedickej obuvi využíva množstvo unikátnych konštrukčných a technologických prvkov. K zložitejším pomôckam si technici vyhotovujú k merným podkladom aj digitálnu obrazovú dokumentáciu postihnutej časti tela. Toto značne pomáha pri konštrukcii a výrobe pomôcky, prípadne pri konzultáciách s inými odborníkmi.

PROTEA s. r. o.

Okrem zhotovovania individuálnych ortopedických pomôcok sa firma zaoberá navrhovaním, vývojom a výrobou komponentov a polotovarov pre ortopedické pomôcky, tak pre vlastnú potrebu, ako aj pre iné firmy. Väčšina pomôcok vyhotovovaných spoločnosťou PROTEA je hradená zdravotnými poisťovňami.

Od roku 1997 PROTEA zásobuje kvalitnými polotovarmi od českej firmy ING CORPORATION, s. r. o a Islandskej firmy ÖSSUR väčšinu firiem pôsobiacich na Slovensku v tomto odbore. Týmto sa snaží o neustále zvyšovanie kvality poskytovania služieb v ortopedickej protetike u nás, za cenu únosnú pre pacienta a zdravotné poisťovne. Od roku 2004 firma predáva a distribuje špičkové ortézy nemeckej spoločnosti MEDI.

V poslednej dobe v spolupráci s firmou PROTETIKA Frídek-Místek, s. r. o. PROTEA začala výrobu kraniálnych ortéz na liečbu deformít lebky u detí (obrázok č. 213) a špičkových silikónových epitéz a protéz.

Od roku 2011 PROTEA postupne zavádza do výroby CAD-CAM technológie, dnes vyrába a navrhuje aj ortopedickú obuv za pomoci CAD softvérov (obrázok č. 214).

PROTEA s. r. o.

Koniec úryvku, pokračovanie v ďalšom dieli o PROTETIKA, a.s.

Zdroj: 50 rokov zdravotnej starostlivosti V ORTOPEDICKEJ PROTETIKE, MUDr. Ján Koreň, ISBN 978-80-971725-9-6

Na základe súhlasu autora na použitie diela.

Pokiaľ vás táto literatúra zaujíma, odporúčame vám aj vydanie ORTOPEDICKÉ POMÔCKY od pána MUDr. Jána Koreňa

Zdroj fotografií a grafík:

Obrázok 211: www.protea.sk

Obrázok 212-214: Archív fotiek Jozef Sandner

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This