Starostlivosť o pacienta po amputácii
V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii.
Ako ďalej po hospitalizácii?
Kontinuálna starostlivosť zahŕňa kontrolné vyšetrenie v špecializovanej ambulancii ortopedickej protetiky, kedy sa približne po 3 mesiacoch od prevzatia privykacej protézy predpisuje 1. definitívna protéza, a následne po 4-6 mesiacoch 2. definitívna protéza.
Nárok na vyhotovenie opakovanej definitívnej protézy je raz za 5 rokov. Pri každom predpise novej protézy dostáva pacient odporučenie na hospitalizáciu na lôžkové oddelenie ortopedickej protetiky za účelom nácviku chôdze s novou protézou, prípadne ambulantnú rehabilitačnú liečbu.
Počas tohto obdobia prichádza pacient na kontrolné vyšetrenia na špecializovanú ambulanciu ortopedickej protetiky podľa potreby. Pacient má nárok na opravu alebo úpravu protézy podľa potreby v súlade s preskripčným intervalom, prípadne sa mu predpisujú potrebné pomôcky ako barle, ortopedická palička a pod.
Amputovaná končatina v ranom štádiu vyžaduje čo najväčšiu starostlivosť a je potrebné dodržiavať určité zásady:
- často meniť polohu, obmedziť sedenie a aspoň hodinu denne ležať v polohe na bruchu,
- nepodkladať koleno ani stehno amputovanej končatiny,
- neprekladať si amputovanú nohu cez koleno zdravej nohy,
- dbať na správne bandážovanie a počas noci bandáž dať dole,
- otužovanie končatiny, starostlivosť o jazvu a správna hygiena amputovanej končatiny ako aj protézy je nevyhnutná pre správny priebeh rehabilitácie,
- cvičiť nielen pohyblivosť a svalovú silu amputovanej končatiny, ale precvičovať i ostatné zachované kĺby,
- posilňovať ruky je nutné kvôli chôdzi s barlami.
Rady pre amputovaného pacienta
- Úprava životného štýlu – stavu primeraná fyzická aktivita, udržiavanie hmotnosti, nefajčiť!
- Pravidelná starostlivosť o kýpeť – bandážovanie, polohovanie, masáž a otužovanie kýpťa.
- Pravidelne cvičte s bandážou alebo s elastickým návlekom na postihnutej končatine.
- Úprava domáceho prostredia – predchádzajte riziku úrazu, (madlá, zvyšovač WC, odstrániť kusové koberčeky…).
- Pravidelne a dôkladne sa starajte o protézu – podľa poučenia.
- Vyhľadávajte činnosti, ktoré vedú k aktivite.
- Venujte pozornosť svojmu zdraviu, pretože to je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým!
- Vyhýbajte sa nadmernému alkoholu a užívaniu liekov, môžu zvýšiť riziko pádu.
Na čo má nárok pacient po amputácii
- Pacienti majú nárok na protézu.
- Ak by nácvik chôdze o barlách mohol zhoršiť celkový stav pacienta, predpisuje sa kozmetická protéza – epitéza.
- Po prvej protéze (privykacej), po stabilizácii tvaru kýpťa, možno predpísať pacientovi ďalšiu protézu (definitívnu).
- Ďalšie protézy predpisuje pacientovi odborný lekár (lekár ortopéd, lekár ortopedický protetik) podľa potreby pacienta a preskripčného intervalu v súlade s aktuálnym vestníkom MZ SR.
- Deťom sa môže protéza predpisovať v skrátenej lehote.
- Pacient má nárok na predpis kýpťových návlekov v počte 8 na každú amputovanú končatinu na jeden kalendárny rok.
- Na predpis ortopedickej obuvi má amputovaný pacient nárok iba vtedy, ak na zachovanej končatine je deformita takého stupňa, že spĺňa indikačné kritériá na predpis ortopedickej obuvi.
- Obojstranne amputovaní pacienti, ale i jednostranne amputovaní pacienti, ktorí neboli schopní sa naučiť chodiť na protézach, používajú invalidné vozíky.
Potrebný aj s hendikepom
Amputácia dolnej končatiny je veľmi aktuálnou témou, veď prísť o končatinu následkom choroby či úrazu je nečakaný zásah, ktorý radikálne mení budúcnosť človeka. S určitosťou patrí medzi najťažšie životné situácie, nakoľko ide o závažný traumatický i chirurgický zásah do organizmu.
Téma vplyvu edukácie pacienta po amputácii končatiny na jeho životnú situáciu mi je veľmi blízka a stala sa súčasťou mojej každodennej práce.
Skúsenosti s prácou s amputovanými a protézovanými pacientmi som získala na svojom pracovisku – Špecializovanej nemocnici pre ortopedickú protetiku Bratislava, n. o. (ŠNOP). V rámci ambulantnej starostlivosti v našom zariadení sa pomocou edukácie poskytujú pacientovi po amputácii končatiny informácie, ktoré mu pomáhajú pochopiť najdôležitejšie zásady starostlivosti o amputačný kýpeť v domácom prostredí, a to až do obdobia prevzatia a aplikácie protézy. Edukácia a komunikácia s pacientom a jeho príbuznými je významnou súčasťou vyšetrenia v ortopedicko protetickej ambulancii.
Pacienti po amputácii dolnej končatiny majú spolu so svojím rodinným príslušníkom tiež možnosť dohodnúť sa na individuálnej edukácii spojenej s praktickým nácvikom starostlivosti o amputačný kýpeť, ako je bandážovanie, polohovanie, masáž kýpťa a otužovanie.
Každému pacientovi poskytujeme aj informačný materiál „Pokyny po amputácii končatín“. Cieľom tejto brožúry je poskytnúť prehľadný a zrozumiteľný manuál, ktorý oboznámi pacienta a jeho príbuzných so zásadami správnej starostlivosti o amputačný kýpeť v domácom prostredí. Brožúra je bežne dostupná na internete a dostane ju každý pacient počas prvej návštevy v ambulancii, prípadne pri prvom kontakte ešte pred vstupným vyšetrením.
Pre pacientov po amputácii je k dispozícii aj inštruktážne video „Starostlivosť o kýpeť v domácom prostredí“, ktoré si môžete pozrieť tu.
U človeka po amputácii končatiny je prioritou získať, alebo zlepšiť sebestačnosť a zaradiť sa späť do spoločnosti. Nepotrebuje ľútosť, ale najmä pomoc i podporu okolia, aby sa mohol opätovne cítiť prirodzene a bezpečne medzi „zdravými“. Potrebné je človeku ukázať, že nie je zbytočný a aj s hendikepom môže prežiť plnohodnotný život. A práve túto životnú situáciu dokáže výrazne ovplyvniť efektívna edukácia pacienta sestrou.
Odborný autor:
Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.
Foto: Archív ŠNOP