Ortopedický magazín logo

Reklama

Starostlivosť o kýpeť – Bandážovanie kýpťa

Starostlivosť o kýpeť je prvým krokom k úspešnému zameraniu protézy. Touto starostlivosťou sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvarovanie a dosiahnutie kónického tvaru amputačného kýpťa, ktorý je najvhodnejší na oprotézovanie. Starostlivosť o amputačný kýpeť pacienta je zahájená ihneď od prvého pooperačného dňa. Tvarovaniu kýpťa je potrebné venovať veľkú pozornosť a nepodceňovať ho, lebo od správneho tvaru kýpťa závisí aj sama protéza. V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii. Témou tohto dielu je bandážovanie kýpťa a jeho správna technika.

Formovanie kýpťa sa robí bandážovaním, masážami, otužovaním, tepaním, polohovaním a zaťažovaním.

Ako správne bandážovať

Bandážovanie je častokrát pacientmi podceňované, napriek tomu, že jeho správna realizácia môže urýchliť aplikáciu protézy. Cieľom bandážovania je dosiahnuť ideálny kónický tvar kýpťa a adaptáciu mäkkých tkanív na tlak a ťah. Na bandážovanie sa používa elastické obvínadlo široké 10 až 15 cm. Kýpeť bandážujeme vždy nad zachovaný kĺb končatiny. Pri predkolennej amputácii bandážujeme kýpeť nad koleno. Pri amputácii v oblasti stehna má stehenná bandáž siahať až po slabiny, v prípade, že je kýpeť príliš krátky, bandáž vedieme až okolo pása.

Pacient by mal po edukácii zvládnuť bandážovanie sám

Najrozšírenejšia je bandáž elastickým obväzom. Na bandážovanie týmto spôsobom sa používajú 10-14 cm široké elastické obväzy klasovou väzbou, nad zachovalý kĺb. Elastická bandáž musí byť hladká, rovnomerne rozložená. Kýpeť nesmie byť ťahom ovínadla ohnutý, musí ostať vystretý. Kým čaká pacient na protézu, mal by mať kýpeť bandážovaný celý deň. Každý pacient by mal po edukácii zvládnuť bandážovanie sám. Pri správne prevedenej bandáži nevznikajú na končatine opuchy, končatina nepulzuje a nebolí. Treba pamätať na to, že i správne obvinuté elastické ovínadlo sa časom uvoľní a stráca svoju účinnosť. Preto treba kýpeť 3–4-krát denne previazať. Pri výmene elastického obväzu sa zameriavame na masáž kýpťa minimálne po dobu 10 minút. 

Ovínadlo sa veľmi nesťahuje, skôr sa využíva jeho vlastná pružnosť. Platí, že silnejší tlak má byť v dolnej časti kýpťa a smerom hore sa má zmenšovať. Ak je ovínadlo silne stiahnuté, pacient neznesie tlak a má nepríjemné pocity, neskôr i bolesti. Brnenie alebo pulzovanie kdekoľvek v končatine môže byť znamením, že napätie ovínadla je príliš tesné. Pri amputácii v dôsledku cievneho ochorenia nesmie byť bandáž aplikovaná počas noci!

Elastické ovínadlá je potrebné udržiavať čisté. Odporúča sa vyprať ich ručne v teplej mydlovej vode, dôkladne vypláchať a voľne usušiť.

Pri bandážovaní končatiny môžeme použiť aj moderné, samofixačné ovínadlo, ktoré sa dobre prispôsobí tvaru kýpťa, nekĺže sa a neobmedzuje v pohybe. Jednotlivé otočky sú fixované na princípe suchého zipsu, čo umožňuje ľahké zakončenie bez svoriek. V praxi sa nám takéto samofixačné ovínadlo osvedčilo najmä pri bandážovaní kýpťa pri stehennej amputácii, ale bežne ho využívame celkove pri bandážovaní.

Samofixačné ovínadlo je bežne dostupné nielen v lekárni, ale aj v predajniach so športovými potrebami či na internete. V ponuke sú rôzne veľkosti ako aj  farebné prevedenia.

 Samofixačné ovínadlo
Samofixačné ovínadlo

Bandážovanie stehna

Poloha: pacient môže sedieť alebo ležať na chrbte s vystretým kýpťom.

Bandážovanie stehna
Bandážovanie stehna. Zdroj: Sunnybrook Health Sciences Centre
  • Prvá otáčka začína vysoko na vonkajšej strane bedra. Veďte obväz šikmo dole cez hrot kýpťa a potom dozadu tak, aby zakryl polovicu kýpťového konca. (Obr. 1)
  • Veďte obväz hore, okolo a dole cez zvyšnú obnaženú časť kýpťového konca. (Obr. 2)
  • Otáčky veďte šikmo tak, aby sa jednotlivé obviny z polovice prekrývali. Ako sa dostávate po kýpti vyššie, uvoľňujte napnutie obväzu. (Obr. 3)
  • Urobte otáčku okolo bedier tak, že obväz vediete cez prednú časť kýpťa smerom k neamputovanej strane a oviniete ho okolo pása. Uistite sa, že držíte kýpeť pozdĺž bedra (t. j. v jednej línii s telom). (Obr. 4)
  • Aby nedošlo k stlačeniu tkaniva, oviňte obväz ešte raz okolo kýpťa vysoko na slabinách.
  • Zopakujte obvin okolo bedier, aby sa posilnila stabilita, a prichyťte obväz páskou.

Bandážovanie kýpťa pri predkolennej amputácii

Bandážovanie kýpťa pri predkolennej amputácii
Bandážovanie kýpťa pri predkolennej amputácii. Zdroj: Seymour, R. (2002)
  • Pri predkolennej amputácii bandážujte kýpeť nad koleno – až do 2/3 stehna, kompresia sa dosahuje šikmými otáčkami bandáže s najväčšou intenzitou na hrote amputačného kýpťa.
  • Prvý obvin elastickým ovínadlom musí smerovať (na predkolení) z vonkajšej strany na vnútornú okolo dolnej časti kýpťa, a po zadnej strane kýpťa sa vráťte nad kolenný kĺb.
  • Kruhovou otočkou si obväz zabezpečte proti posunu. Nesmie sa silno stiahnuť!
  • Ďalšie ovíjania elastickým ovínadlom veďte klasovou väzbou až do úplného pokrytia kýpťa. Otáčky veďte šikmo tak, aby sa jednotlivé obviny z polovice prekrývali.
  • Tlak smerom hore znižujete, a najmä u diabetických pacientov by sa nemali používať k ukončeniu kovové sponky, iba leukoplast.

Bandážovanie pri amputácii na hornej končatine

Horná končatina, bandáž nadlaktia.
Horná končatina, bandáž nadlaktia. Zdroj: musculoskeletalkey.com
  • Bandážovanie kýpťa hornej končatine pri amputácii na predlaktí začnite obvinom na dolnom konci kýpťa jeho prekrytím.
  • Po zadnej strane končatiny sa presuňte nad lakťový kĺb, urobte niekoľko otáčok, a špirálovitými otáčkami oviňte zvyšok kýpťa.
  • Ovínadlo príliš nesťahujte a dajte pozor, aby bol tlak silnejší v dolnej časti kýpťa a smerom hore zmenšoval.

    bandážovanie kýpťa
    Horná končatina. Zdroj: musculoskeletalkey.com
  • V prípade ramennej amputácie, ak je amputačný kýpeť priveľmi krátky, veďte ovínadlo aj okolo hrudníka.
  • Ovínadlo príliš nesťahujte a dajte pozor, aby bol tlak silnejší v dolnej časti kýpťa a smerom hore zmenšoval.
  • Dajte pozor na to, aby ste silným ťahom neobmedzili rozsah pohybu v ramennom kĺbe.

Masáž je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o kýpeť a preto jej venujeme pozornosť  v nasledujúcej časti.

Odborný autor:

Mgr. Edita Štefániková

Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.

www.snop.sk

Použitá literatúra

Sunnybrook Health Sciences Centre, 2018

Seymour, R. (2002). Clinical use of dressings and bandages. In Seymour, R. Prosthetics and Orthotics: Lower Limb and Spinal (1st ed., pp. 123-142). Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.

https://musculoskeletalkey.com/rehabilitation-for-persons-with-upper-extremity-amputation/

https://www.snop.sk/

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This