Ortopedický magazín logo

Reklama

Život po amputácii – čo môže urobiť pacient pre seba?

život po amputácii

Foto: Centrum pre amputovaných pacientov ŠNOP

V spolupráci s Centrom pre amputovaných pacientov (ŠNOP) vám prinášame seriál odborných článkov na tému – Život po amputácii. Po operačnom zákroku nasleduje dlhodobé obdobie rekonvalescencie. Režim domáceho ošetrovania má svoje pravidlá. Okrem úpravy domáceho prostredia je potrebné sa naučiť, ako sa treba cielene starať o kýpeť až do obdobia prevzatia privykacej protézy.

Život po amputácii

Nie je možné zmeniť zo dňa na deň návyky, s ktorými žijeme často celý doterajší život. Pacienti svojou každodennou starostlivosťou o končatiny prostredníctvom cvičenia či bandážovania, môžu dosiahnuť zlepšenie telesného a psychického stavu. Je dôležité starať sa o kýpeť nielen po stránke pohyblivosti, ale treba venovať pozornosť aj jeho tvarovaniu a otužovaniu. 

Nestačí však pacientovi povedať, aby si bandážoval kýpeť alebo mu prikázať 30 min. cvičenia denne. Takýto postoj môže byť pre pacienta demotivačný. 

Je potrebné si uvedomiť, že cieľom starostlivosti o amputačný kýpeť je formovanie kýpťa, prevencia vzniku edému a kontraktúr, starostlivosť o jazvu, dobré prekrvenie kýpťa a jeho otužovanie. Touto starostlivosťou sa vytvárajú priaznivé podmienky na tvarovanie a dosiahnutie kónického tvaru amputačného kýpťa, ktorý je najvhodnejší na oprotézovanie. Tvarovaniu kýpťa je potrebné venovať veľkú pozornosť a nepodceňovať ho, lebo od správneho tvaru kýpťa závisí aj sama protéza. Formovanie kýpťa sa robí bandážovaním, masážami, otužovaním, tepaním, polohovaním a  zaťažovaním.

Pre pacientov a ich rodinných príslušníkov Centrum pre amputovaných pacientov pripravilo inštruktážne video „Starostlivosť o kýpeť v domácom prostredí“.

 

Prečo a akým spôsobom je potrebné starať sa o kýpeť v domácom prostredí si povieme v ďalších častiach tejto série.

Odborný autor:

Mgr. Edita Štefániková

Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava, n.o.

www.snop.sk

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This