Ortopedický magazín logo

Reklama

Zásady prvej pomoci pri zlomenine

Objavia sa bez varovania a môžu nám znepríjemniť a dokonca znemožniť pohyb na dlhé obdobie. Zlomeniny patria k najčastejším zraneniam, no povedomie o ich ošetrení je veľmi nízke. Aké typy zlomenín poznáme, ako ich ošetriť a prečo je správne podanie prvej pomoci základom rýchlej rekonvalescencie?  

Jar a s ňou viac možností športovať klopú na dvere. So zvýšenou pohybovou aktivitou prichádza aj zvýšené riziko zlomenín. Tie patria k najbolestivejším zraneniam a vyžadujú si opatrné zaobchádzanie. Neskúsenosť v kombinácii s panikou môžu spôsobiť, že pri ich ošetrení zranenému ešte viac ublížime, zhoršíme jeho krvácanie, či poškodíme citlivé tkanivo.

Zlomeniny vznikajú pri vystavení kosti väčšiemu tlaku, než je schopná zniesť. Typy zlomenín podľa spôsobu vzniku fraktúry by mohli rozdeliť na traumatickéúnavovépatologické. Prevažujú samozrejme traumatické. 

Foto ilustračné, zdroj: Envato Elements

Podľa fraktúry, rozdeľujeme zlomeniny na 5 základných typov:

  1. Otvorená zlomenina vzniká vtedy, ak časť zlomenej kosti prenikne cez pokožku.
  2. Zatvorená zlomenina znamená, že celá kosť a všetky jej časti zostali v tele.
  3. Špirálová zlomenina sa vyskytuje dôsledkom silnej rotačnej alebo tiež krútiacej sily.
  4. Trieštivá zlomenina znamená, že kosť, alebo jej časť bola zlomená na viacero malých fragmentov.
  5. Zlomenina s vykĺbením vzniká, ak je zlomenina spojená aj s vykĺbením.

Fraktúry môžeme tiež rozdeliť na úplnéneúplné. Úplná zlomenina vzniká, keď je kosť celkom rozdelená na dve či viacero častí. Pri neúplnej je v nejakom mieste kosť stále spojená.

Hlavné príznaky zlomeniny

K hlavným a jednoznačným príznakom zlomenín patrí:

  • Jasne lokalizovaná a prenikavá bolesť, ktorá vystreľuje z presného miesta nad zlomeninou
  • Opuch
  • Porušená funkcia (neschopnosť hýbať rukou, či nohou)
  • Zvuk prasknutia
  • Krvácanie do kože v okolí zlomeniny
  • Často je viditeľná aj jasná deformácia (najmä ak sa jedná o zlomeninu kosti v ruke alebo nohe)

Základné pravidlá prvej pomoci v prípade zlomeniny

Pri podozrení na zlomeninu okamžite poskytnite zranenému prvú pomoc. Pritom by ste mali dbať na niekoľko dôležitých zásad. V hre môže byť veľa a na vašej duchaprítomnosti záleží.

Stabilizácia

Prvou a najdôležitejšou zásadou prvej pomoci v prípade zlomeniny je, že so zraneným môžeme pohybovať iba v nevyhnutných prípadoch. Je dôležité ho čo najviac zastabilizovať. Predídeme tak ďalšiemu porušeniu tkaniva, kosti, či chrupavky a najmä, uľavíme mu od bolesti, ktorú pohyb so zlomeninou prináša. Ak je potrebný pohyb, stabilizujte poranené miesto pomocou dláh. Priestor medzi dlahou a kosťou by mal byť vyplnený mäkkou látkou.

Foto ilustračné, zdroj: Envato Elements

Upokojenie a rozhodnosť

Pri vážnejších zlomeninách je dôležité zachovať si jasnú hlavu a nepodľahnúť panike. Ak budete pokojní a rozvážni vy, zranenému to len pomôže. Ubezpečte pacienta, že všetko máte pod kontrolou a že odborná pomoc je už na ceste.

Oblasť zlomeniny dôkladne preskúmajte

Pri čakaní na privolanú záchrannú službu si poranené miesto dobre pozrite. Ak vidíte známky krvácania, vyvíjajte na zranené miesto tlak, prípadne ho obviažte, aby ste predišli výraznejším stratám krvi. Ak je to možné, aplikujte na poranenú oblasť studený zábal. Ľad alebo studená voda uľahčí od bolesti a zabránia krvácaniu.

Najdôležitejšie zo všetkého je však zavolať záchrannú službu. Každá zlomenina je vážna diagnóza a v mnohých prípadoch môže viesť k ďalším, ešte vážnejším problémom.

Redakcia, zdroj: news-medical.net, redcross.org

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This