Do akej miery vplýva tvrdosť dopadu na zdravie našich kostí a kĺbov pri behu
Mnohé športové značky obuvy stavajú svoj marketing na najnovších inováciach v oblasti mäkkosti podrážok bežeckej obuvy. Odpružujúca pena, vzduchové vankúšiky, či iné zmäkčujúce prvky. Do akej miery však reálne vplýva tvrdosť dopadu na zdravie našich kostí a kĺbov pri behu priblížila nová štúdia zverejnená na portáli The American Journal of Sports Medicine.
Štúdia, zverejnená koncom januára 2022, bola zameraná na rizikové faktory zranení súvisiacich s behom, akými môžu byť napríklad sila nárazu pri dopade na zem. Zistenia boli prekvapujúce.
Zdravie našich kostí a kĺbov pri behu
Na výskume sa zúčastnilo 848 participantov, ktorým boli náhodne rozdelené bežecké tenisky s odmäkčenou podrážkou na odlahčenie nárazu pri dopade na zem a bežecké tenisky bez odmäkčenej podrážky. Participanti behali pravidelne po dobu 6 mesiacov na bežiacom páse pričom rýchlosť behu bola ľubovoľná. Po celý čas boli pozorovaní na rôzne zranenia, ktoré by mohli byť spôsobené behom. Do úvahy boli brané individuálne biomechanické rizikové faktory rovnako ako riziká zranenia v súvislosti s typom bežeckej obuvy, ktorú mali participanti obutú.
Rizikovou nebola tvrdšia podrážka, ako by sme možno očakávali, ale práve naopak. Nižší faktor zaťaženia bol spojený s väčšiou rizikovosťou zranení u ľudí s odmäkčenou obuvou. Tiež sa zistilo, že dlhší krok v behu a dlhšia doba letu v kroku, kratšia doba dotyku so zemou a nižšia záťaž zvišujú riziko poranenia.
Mäkšia obuv teda vplýva zväčša negatívne na rizikovosť behu. Zároveň vplyv nárazu pri dopade, miera zaťaženia a rýchlosť krokov niesu rizikovými faktormi pre rekreačných bežcov.
REDAKCIA
Foto: ilustračné, Envato Elements