Ortopedický magazín logo

Reklama

MUDr. Ivana Kolek: Ortopedická obuv je určená na liečbu, nie prevenciu

ortopedická obuv

Zdroj: NEOPROT s.r.o.

Naše nohy potrebujú komfort a starostlivosť. Túto potrebu mali už ľudia v praveku, keď si začali vyrábať primitívnu obuv. Obuvou sa rozumie tovar, ktorý je určený na ochranu nôh pred vplyvom nepriaznivého počasia a mechanickým vplyvom. Ako dnes kategorizujeme obuv, komu je určená ortopedická obuv a aký má význam pri liečbe ortopedických pacientov? Tieto a ďalšie otázky odborne zodpovedala MUDr. Ivana Kolek z Detskej ortopedickoprotetickej ambulancie ŠNOP.n.o..

Bežná konfekčná obuv

Je  určená na každodenné nosenie a je voľne dostupná v bežných predajniach obuvi. Vyrába sa sériovo. Konfekčná obuv sa materiálovo, dizajnovo aj konštrukčne vyrába podľa účelu, na ktorý má slúžiť- napr. vychádzková obuv je určená na celodenné nosenie, športová obuv má špeciálnu konštrukciu prispôsobenú určitému druhu športu (bežecká, tenisová, cyklistická, golfová…), domáca obuv je ľahká, vzdušná obuv určená do interiéru, pracovná obuv má špeciálnu konštrukciu prispôsobenú určitému druhu zamestnania a spoločenská obuv je určená na krátkodobé obutie pri rôznych spoločenských príležitostiach. Lodičky na vysokom podpätku patria do kategórie spoločenskej obuvi. Ak ich žena nosí príležitostne na pár hodín, je to v poriadku. Ohrozené sú nohy žien, ktoré topánky na vysokom podpätku nosia často a pravidelne. 

Vnútorný tvar obuvi by mal čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru chodidiel, mať priestornú, guľatú špičku, ktorá poskytuje pre prsty dostatok miesta. Stielka, prípadne vložka, musia mať tvar a proporcie zodpovedajúce tvaru nohy alebo korigovať prípadný zdravotný problém. Samozrejme, v prstovej časti by mala byť obuv primerane ohybná.

Noha v celodennej vychádzkovej obuvi musí byť dostatočne fixovaná. Nesmie dochádzať k žiadnym bočným pohybom v jej pätnej časti. Na dlhodobejšie chodenie sú nevhodné všetky šľapky a ,,žabky“ k vode, balerínky, skrátka topánky bez podpätku alebo s voľnou pätou. Výnimkou sú dreváky alebo anatomicky tvarované šľapky, ktoré sa odporúčajú najmä na nosenie doma, resp. v interiéri.

Pri výbere detskej konfekčnej obuvi by si mali rodičia všímať hmotnosť topánky, vzdušnosť materiálu, tvar, ktorý zabezpečuje dostatočný priestor pre prsty, spoľahlivé ukotvenie piat, primerane protišmykovo zabezpečenú podrážku, dostatočne ohybný spodok v oblasti kĺbov palcov. Nevhodne pôsobia aj pritesné a krátke ponožky alebo pančušky, ktoré zbytočne stláčajú prsty dieťaťa. 

Detská ortopedická obuv, zdroj: NEOPROT s.r.o.

Ortopedická obuv

Je určená na také ochorenia dolných končatín, ktoré znemožňujú používanie konfekčnej obuvi bez toho, aby došlo k zhoršovaniu postihnutia. Ortopedická obuv je maximálne prispôsobivá a ergonomicky tvarovaná, svojou konštrukciou je prispôsobená deformite nohy, resp. je určená pacientom, ktorých zdravotný stav vyžaduje mäkkú podporu, prípadne v potrebnej miere korekciu chodidla alebo členkového kĺbu. Detská ortopedická obuv má najmä korekčný  terapeutický účel. Z konštrukčného hľadiska by mala siahať nad členok, mala by mať pevný opätok, mala by byť vybavená flexibilnou, protišmykovou podrážkou, môže byť otvoreného alebo zatvoreného vzoru. Ortopedická obuv pre dospelých má prevažne kompenzačný charakter. Mala by mať dostatočne priestrannú špicu, spoľahlivú fixáciu na nohu, spravidla mäkkú alebo polotuhú stielku, nízku hmotnosť a protišmykový dezén.

Individuálna ortopedická obuv

Tá sa vyrába na mieru a v maximálne možnej miere sa prispôsobuje požiadavkám daného pacienta vzhľadom na jeho zdravotný stav. Vyrába sa na kopytá upravené podľa odobratých mier. Zvršok obuvi sa vykrajuje ručne na mieru a je možné vyrobiť rôzne veľkú topánku na každú nohu, podľa dĺžky každého chodidla. Vyrába sa pre pacientov s rozličnými problémami, od vybočeného palca, kladivkových a skrížených prstov, bolestivých piat až po chronické opuchy nôh. Táto obuv sa taktiež používa aj pre pooperačné diagnózy, či na korekciu poúrazových deformácií nohy, diabetické deformity, či stavy po amputácii prstov a skrátené dolné končatiny, ale aj nesebestačnosť pri obúvaní a významnú skupinu používania tvoria následky neliečenia plochých nôh.

Ortopedickú obuv môžeme rozdeliť z hľadiska výrobného procesu alebo zložitosti výroby na obuv ortopedickú individuálnu jednoduchú, zložitú a veľmi zložitú. 

Obuv ortopedická jednoduchá sa od konfekčnej obuvi líši iba menej závažnými zmenami v konštrukcii. 

Obuv ortopedická individuálna jednoduchá polotovarová sa vyrába hromadne na štandardné kopytá, je vyhotovená z kombinácie individuálne zhotovených a sériovo vyrobených komponentov. Nie je možné vyrobiť rôzne veľkú topánku na každú nohu podľa dĺžky každého chodidla. Zapínanie má štandardnú dĺžku, ktorá sa nedá upraviť. Inými slovami, individuálne je v tejto obuvi zhotovená iba ortopedická vložka.

Ortopedická obuv zložitá sa proti konfekčnej obuvi vyznačuje významnými zmenami v konštrukcii a spracovaní. Pri tomto type sú rozhodujúce funkčné vlastnosti obuvi, preto je častokrát menej estetická. 

Medzi zložitú ortopedickú obuv patrí aj obuv ako priama súčasť ortopedickej pomôcky. Obuv sa používa ako súčasť niektorých typov ortéz dolnej končatiny, najčastejšie pri neurologických postihnutiach s instabilitou členka, vrodených redukčných defektoch dolných končatín, kontraktúrach nohy. Je to v prípadoch, kedy na stabilizáciu či zlepšenie stavu pacienta nestačí ošetrenie iba ortézou alebo ortopedickou obuvou, ale je potrebné skombinovať obe pomôcky.

Veľmi zložitá individuálne zhotovená ortopedická obuv sa vyrába na kopytá upravené podľa odobratých mier nohy, vyznačuje sa podstatnými zmenami v konštrukcii i spracovaní. Zvršok obuvi sa vykrajuje ručne na mieru a je možné vyrobiť rôzne veľkú topánku na každú nohu podľa dĺžky každého chodidla. Aj dĺžka zapínania sa dá individuálne upraviť. Vystuženie obuvi a tuhosť podošvy sú individuálne upravené podľa diagnózy pacienta. Indikuje sa pri najzávažnejších postihnutiach a deformitách nôh.

Ľahké detské sandálky s flexibilnou podošvou zo surovej gumy, vzor 139. Zdroj: NEOPROT s.r.o.

Je individuálna ortopedická obuv vhodná aj na prevenciu?

Individuálne zhotovená ortopedická obuv neslúži na prevenciu, ale na liečbu. Možno v jednom prípade by sa dalo prižmúriť oko, a to pri diabetikoch, ktorí sú náchylní na ťažko hojace sa ranky a ťažké deformity nôh. V tomto prípade môžeme považovať predpis individuálnej ortopedickej obuvi aj za istý druh prevencie, no vo všeobecnosti sa o prevencii nedá hovoriť.

Keď malému dieťaťu predpíšete individuálnu ortopedickú obuv, aká je pravdepodobnosť, že o rok alebo neskôr už individuálnu ortopedickú obuv nebude potrebovať a bude môcť používať bežnú obuv?

Je to veľmi individuálne, záleží to však od prípadu k prípadu a od viacerých faktorov. V praxi sa často stretávame, že po určitom období dieťa naozaj individuálnu ortopedickú obuv už nepotrebuje, ale zriedka je to za tak krátky čas ako jeden rok. U detí však existuje mnoho možností ako deformity chodidla ovplyvniť. Pravidelným cvičením špeciálnych cvikov sa môže postavenie chodidla korigovať. Je to ale dlhodobý proces, náročný na každodennú prácu. Ak je deformita zjavná, odporúčam navštíviť detského ortopéda. Ťažké deformity si vyžadujú trvalé používanie individuálne zhotovenej ortopedickej obuvi, v niektorých prípadoch aj operačné riešenie.

Znižuje sa táto šanca s narastajúcim vekom pacientov? 

Áno, šanca a pravdepodobnosť prechodu od individuálnej ortopedickej obuvi ku bežnej konfekčnej obuvi sa so zvyšujúcim vekom pacientov znižuje.

Odstraňujú sa ortopedické ťažkosti nôh u dospelých pacientov ťažšie? 

Je určite pravda, že ortopedické ťažkosti nôh u dospelých pacientov sa odstraňujú ťažšie než u detí. Je to spôsobené tým, že v dospelosti sú často prítomné už trvalé deformity, nehovoriac o tom, že zaužívané stereotypy v dospelosti sa menia ťažšie a vyžadujú si nemalé úsilie. Niektoré deformity sa dajú  korigovať, často však na ich korekciu iba ortopedická obuv nepostačuje.

Pri akých ťažkostiach pacient nemá nádej, že bude môcť používať aj inú ako individuálnu ortopedickú obuv?

Sú to pacienti s ťažkými deformitami, alebo pacienti so závažnými pridruženými diagnózami. Nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí majú vrodené vývojové chyby dolných končatín.

Pri dnešných možnostiach jednotlivých výrobcov individuálne zhotovenej ortopedickej obuvi by som však toto nebrala úplne tragicky a neoznačovala to za beznádejnú situáciu, nakoľko dnes si pacienti vedia vybrať zo širokej ponuky aj esteticky vyhovujúcich modelov. A tak sa môže spojiť móda a liečba zároveň, no nikdy nie na úkor terapeutického efektu!

Detská ortopedická obuv, zdroj: NEOPROT s.r.o.

 

Ako rýchlo rastie detská noha? Na aké obdobie sa predpisuje individuálna ortopedická obuv?

Ako ani my dospelí nie sme rovnakí a nedisponujeme rovnakými telesnými proporciami, rozdiely nájdeme aj medzi deťmi rovnakého veku. Z pohľadu rodičov často počujem, že detská noha rastie neprimerane rýchlo, priam až rýchlosťou svetla. A tak sú niektorí rodičia nútení kupovať detičkám obuv aj každý druhý mesiac. Každopádne, dieťa by malo nosiť obuv primeranej veľkosti. Príliš malá obuv nohu deformuje, príliš veľká nie je stabilná a nohy vysiluje. Detská obuv by sa mala kupovať s nadmerkom, ten by mal predstavovať aspoň pol, ideálne 1 cm v závislosti od veľkosti nohy dieťaťa. Pri kúpe bežnej obuvi orientačne stačí, ak sa za pätu obutej nohy zmestí matkin malíček. 

Individuálna ortopedická obuv sa predpisuje na obdobie pol roka. Pri intenzívnom nosení sa za toto obdobie často zničí a na jeho konci už nevyhovuje ani veľkosťou.

Je pomerne rýchly rast detských nôh zohľadnený v nastavení predpisovania nových párov individuálnej ortopedickej obuvi? Má dieťa po 6-12 mesiacoch, potom ako mu narastie chodidlo, nárok na nový pár individuálnej ortopedickej obuvi?

Áno, pomerne rýchly rast nožičiek v detskom veku je zohľadnený aj pri predpisovaní individuálnej ortopedickej obuvi. Dieťa má nárok na individuálnu ortopedickú obuv dvakrát ročne. Aby sa zabezpečilo, že z dôvodu rastu nôh nie je potrebná výmena skôr, tak sa individuálna ortopedická obuv šije s nadmerkom. 

Môže mať používanie akostne malej ortopedickej obuvi (aj keď iba o 1/2 alebo jedno číslo) negatívny dopad na liečbu?

Samozrejme. Noha v akostne malej obuvi – a nielen v tej ortopedickej – nemá dostatočný priestor na správny vývoj a rast, ako ani na dobrý stereotyp chôdze. Treba myslieť na to, že detský organizmus je v neustálom vývoji. Postupne ako začnú deti chodiť, začne sa aj chodidlo prispôsobovať záťaži. Odchýlky chodidla od normy sa prejavia v detskom veku ako globálny pohybový vzor, často to vedie aj k chybnému držaniu tela a teda prejaví sa aj na vyšších etážach organizmu. Detská obuv by mala byť dostatočne ohybná. Odraz chodidla v oblasti veľkého palca je pre chôdzu najdôležitejší, preto je dôležité aby sa topánka v tomto mieste mohla ľahko ohýbať. Nevhodná obuv vo všeobecnosti môže spomaliť pohybový vývoj. Detičky často odmietajú chôdzu, predčasne sa unavia, až dochádza k bolestivému presileniu svalov a šliach nohy a predkolenia. Tým často dochádza k deformitám už v detskom veku – ako sú deformity palcov, alebo neprirodzené vyosenie piat, ale vedie to aj k tvorbe otlakov, oderkom, zarastaniu nechta a ďalším komplikáciám.

Odborný materiál a odpovede k článku nám poskytla: 

MUDr. Ivana Kolek

Detská ortopedickoprotetická ambulancia ŠNOP.n.o.

Redakcia, MUDR. Ivana KolekFoto: Archív NEOPROT s.r.o.

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This