Ortopedický magazín logo

Reklama

Dlhá pracovná doba ročne zabije státisíce ľudí, tvrdí WHO

Dlhá pracovná doba ročne zabije státisíce ľudí

V správe WHO sa uvádza i to, že dlhá pracovná doba je podľa odhadov zodpovedná za tretinu všetkých chorôb z povolania. Foto: ilustračné, Envato Elements

Dlhá pracovná doba sa ročne podpisuje pod 745.000 úmrtí. Uviedla to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Táto prvá globálna štúdia svojho druhu ukázala, že v roku 2016 zomrelo v súvislosti s dlhou pracovnou dobou 745.000 ľudí na infarkt myokardu alebo na iné srdcovocievne choroby. 

Štúdia, z ktorej cituje stanica BBC, ďalej odhalila, že najviac postihnutými sú ľudia v juhovýchodnej Ázii a v západnej časti oblasti Tichého oceánu. WHO tvrdí, že tento trend sa môže ešte zhoršiť v dôsledku koronavírusovej pandémie.

Výskumom sa zistilo, že týždenná práca v rozmedzí 55 hodín a viac sa v porovnaní s pracovným týždňom pozostávajúcim z 35 až 40 pracovných hodín viaže s 35-percentným nárastom rizika infarktu myokardu. Okrem toho tiež s 17-percentným nárastom rizika úmrtia na iné srdcovocievne choroby.

Dlhá pracovná doba ročne zabije státisíce ľudí

Predmetná štúdia, realizovaná v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou práce (ILO), tiež ukázala, že takmer tri štvrtiny osôb, ktoré zomreli v dôsledku dlhého pracovného času, boli muži stredného alebo staršieho veku. K úmrtiam často došlo oveľa neskôr – niekedy o desaťročia po tom, ako si ľudia odpracovali nadštandardné pracovné časy.

V správe WHO sa uvádza i to, že dlhá pracovná doba je podľa odhadov zodpovedná za tretinu všetkých chorôb z povolania. Počet ľudí, ktorí pracujú nadčas, sa zvyšoval už pred vypuknutím pandémie. Táto skupina ľudí predstavovala podľa WHO približne deväť percent celkovej populácie sveta.

Zmenila to pandémia?

S príchodom pandémie koronavírusu mnohí z nás vymenili kancelárie za home office. Nedávno sme vám priniesli príspevok o rizikách práce z domu. Sedavá práca môže mať dlhodobé zdravotné následky, medzi ktoré patrí napríklad aj:

  • Zhoršenie zraku
  • Bolesti hlavy a migréna
  • Bolesti krku
  • Bolesti ramien
  • Syndróm karpálneho tunela
  • Bolesť bedrového kĺbu a chrbtice

Každému z týchto problémov sa dá predísť správnym nastavením vášho pracovného prostredia, či už pracujete z kancelárie, alebo z vlastnej spálne. Ako na to, sa dočítate v našej téme Ako zostať fit aj pri home office?

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This