Ortopedický magazín logo

Reklama

Zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou straty zraku. Až polovica ľudí o svojom ochorení nevie

Zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou straty zraku

Foto: ilustračné, Envato Elements

Diagnóza sa v polovici prípadov zistí v pokročilom už nezvratnom štádiu ochorenia. Upozornila na to prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu, ktorý tento rok pripadne na 7. až 13. marca. Jeho hlavnou myšlienkou je dôraz na prevenciu.

Glaukóm, známy tiež ako zelený zákal, postihuje zrakový nerv a v pokročilom štádiu sa končí úplnou stratou zraku. „Pacient väčšinou spozoruje, že sa niečo deje, až keď príde o 40 percent zraku. Takéto poškodenie zraku je už, žiaľ, trvalé. Je potrebné si uvedomiť, že včasná diagnostika a vhodná liečba dokáže ochorenie výrazne spomaliť,“ pripomenula Erika Vodrážková, prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti.

Príčina týchto ochorení nie je jednoznačne definovaná. Za závažný rizikový faktor sa považuje zvýšený vnútroočný tlak, vyšší vek, genetická rodinná záťaž. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u ľudí so systémovými chorobami, ktoré vedú k zníženiu prekrvenia v oblasti zrakového nervu, napríklad nízky systémový tlak, sklon k spazmom ciev. „Súvislosť výskytu glaukómu sa zistila u tých, ktorí majú krátkozrakosť či tenkú rohovku,“ spresnila Vodrážková.

Možnosti konzervatívnej liečby vo forme očných kvapiek môžu ovplyvniť len jeden z rizikových faktov, a to zvýšený vnútroočný tlak. V prípade, že konzervatívna liečba zlyháva, spektrum liečby rozširuje liečba laserová a chirurgická. „Ochorenie primárny glaukóm sa vyvíja pomaly a bez alarmujúcich príznakov. Niekedy sa môžu objaviť neurčité symptómy, ako bolesti hlavy, občasné poruchy videnia, pocit unavených očí, pocit tlaku v očiach,“ opísala Vodrážková.

Ak pacient spozoruje trvalý výpadok obrazu v zornom poli, ide už zvyčajne o štádium strednej až pokročilej formy glaukómu. „Práve pre tieto skutočnosti je dôležité venovať pozornosť aj svojim očiam, absolvovať pravidelne vyšetrenia očným lekárom v intervale každý rok alebo každé dva roky,“ uzavrela Vodrážková.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This