Ortopedický magazín logo

Reklama

WHO varuje Európu pred indickou mutáciou

WHO varuje Európu pred indickou mutáciou

Zdravotníčka testuje ženu na ochorenie Covid-19 v indickom Hajdarabáde 29. apríla 2021. Foto: TASR-AP

WHO varuje Európu pred indickou mutáciou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes vydala dôrazné varovanie pre európske krajiny, že uvoľňovanie opatrení proti ochoreniu COVID-19 môže vyvolať „dokonalú búrku“ a prudký nárast nakazených – ako to práve zažíva India. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nové prípady infekcie a úmrtí v Indii závratne stúpajú. Odborníci vravia, že to sčasti spôsobili masové zhromaždenia a sviatky v krajine s 1,3 miliardy obyvateľov.

Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge vo štvrtok novinárom povedal, že krajiny by nemali urobiť tú chybu a príliš skoro uvoľňovať obmedzenia, aby sa vyhli podobným novým vlnám nákazy. „Keď sa uvoľnia osobné ochranné opatrenia, keď sa konajú masové zhromaždenia, keď existujú nákazlivejšie varianty koronavírusu a miera očkovania je stále nízka, môže to spôsobiť dokonalú búrku v ktorejkoľvek krajine,“ uviedol Kluge. „Je veľmi dôležité uvedomiť si, že situácia v Indii môže nastať kdekoľvek,“ varoval.

V krajine sa prudko šíri takzvaný indický variant koronavírusu, vedecky označený ako B.1.617, ale WHO ešte nepotvrdila, či je prenosnejší alebo smrteľnejší než ostatné varianty. Experti uvádzajú, že explóziu prípadov možno čiastočne pripísať veľkým zhromaždeniam, napríklad na športových zápasoch či svadbách.

Kluge vyhlásil, že európske krajiny musia mať na pamäti, že „zdravotné opatrenia pre jednotlivcov a verejnosť, ako aj sociálne opatrenia sú stále hlavnými faktormi, ktoré tvarujú priebeh pandémie“.

Poznamenal, že kým počet nových prípadov v európskom regióne minulý týždeň prvýkrát za dva mesiace „výrazne“ klesol, „miera nákazy po celom regióne je naďalej extrémne vysoká“.

Povedal tiež, že v európskom regióne je k dispozícii čoraz väčšie množstvo vakcín a úplne zaočkovaných je tam teraz sedem percent obyvateľstva. Podľa WHO to znamená, že počet ľudí, ktorí dostali očkovaciu látku, je teraz väčší než počet ľudí, ktorí sa nakazili ochorením COVID-19.

Nedostatok vakcín v Indii

Niektoré indické štáty v súvislosti s avizovanou vakcináciou všetkých vekových kategórii upozorňujú, že nemajú dostatočné zásoby očkovacích látok. Hrozí im vraj, že vypukne zmätok, administratívne prieťahy, ako aj technické problémy na digitálnej registračnej platforme, približuje AFP.

Indii ponúkli pomoc vrátane dodávky liekov, kyslíka, pľúcnych ventilátorov či iného zdravotníckeho vybavenia už mnohé krajiny vrátane EÚ či USA. USA na túto pomoc vyčlenili viac ako 100 miliónov dolárov, pričom už vo štvrtok by malo z tejto krajiny priletieť do Indie prvé vojenské lietadlo vezúce 960.000 rýchlotestov a 100.000 ochranných rúšok na tvár určených pre zdravotníkov v tzv. prvej línii.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v noci na stredu informovala, že tzv. indický variant nového koronavírusu bol už zistený v najmenej 17 krajinách sveta. WHO však neuviedla, či je tento variant nákazlivejší, smrteľnejší, alebo prípadne odolnejší voči vakcínam. Za nákazlivejší i odolnejší voči očkovaniu ho označil nemecký virológ Christian Drosten, uvádza agentúra DPA.

Riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin medzičasom vyjadril presvedčenie, že vakcína proti koronavírusu, ktorú BioNTech vyvinul spolu s americkou farmaceutickou firmou Pfizer, je účinná i proti indickému variantu vírusu.

India od začiatku pandémie zaevidovala už viac ako 18 miliónov infikovaných a vyše 200.000 úmrtí. Za posledných osem dní pribúdalo v Indii vyše 300.000 novoinfikovaných denne.

Redakcia, Zdroj: TASR

Foto: TASR

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This