Ortopedický magazín logo

Reklama

Zástupcovia SLK a SLS hovorili s V. Lengvarským o budúcnosti slovenského zdravotníctva

Zástupcovia SLK a SLS hovorili s V. Lengvarským o budúcnosti slovenského zdravotníctva

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) hovorili na svojom prvom spoločnom stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským najmä o budúcnosti slovenského zdravotníctva. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

Šéf rezortu zdravotníctva predstavil postupné kroky a plány, ktoré Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje. Témou bol tiež plán obnovy, ako aj legislatívne úsilie týkajúce sa zadefinovania novej siete nemocníc, ale i reforma ambulantnej sféry, urgentnej zdravotnej starostlivosti či starostlivosti o duševné zdravie. Podľa tvrdenia SLK sa Lengvarský bude uchádzať o podporu odborníkov.

Komora predstavila ministrovi „základnú kostru reformy“ slovenského zdravotníctva. „Zdravotné poisťovne by podľa novej koncepcie financovania nemali tvoriť zisk úsporou na zdravotnej starostlivosti, ale výlučne z výkonu prevádzkovej činnosti,“ uviedla SLK.

Za dôležité považuje aj podmienky zlepšenia vzťahov v systéme, ďalej prevzatie zodpovednosti, stanovenie, ale i napĺňanie siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Pozornosť je podľa nej potrebné venovať objektivizácii úhrad zdravotnej starostlivosti zavedením dohodovacieho konania, možnosti kontroly použitia verejných prostriedkov a hľadaniu spôsobov skvalitnenia a urýchlenia rozhodovania sporov v systéme, napríklad zriadením Stáleho rozhodcovského súdu v zdravotníctve.

SLS zasa poukázala na nevyhnutnosť zmeny v platových podmienkach vysokoškolských profesorov na medicíne. Témou bolo aj prilákanie študentov na lekárske fakulty, výstavba nových nemocníc,  starnutie lekárov a možný kolaps zdravotníctva v dôsledku nedostatku personálu.

Prezident SLK Marian Kollár zdôraznil, že je nevyhnutné zlepšiť finančné a spoločenské postavenie zdravotníkov. Minister Lengvarský mal podľa komory navrhnúť pracovné rokovanie k odmeňovaniu zdravotníckych pracovníkov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Jaroslav Novák

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This