Ortopedický magazín logo

Reklama

Syndróm karpálneho tunela ‒ poznáte tieto mýty?

Syndróm karpálneho tunela ‒ poznáte tieto mýty?

Dlahovanie môže dočasne zmeniť tlak karpálneho tunela, pretože zápästie je držané v neutrálnej polohe. Foto: ilustračné, Envato ELements

Syndróm karpálneho tunela trápi viac ako 5 percent populácie. Postihuje hlavne ľudí, ktorí sústavne alebo opakovane presiľujú ruku. Ide tak často o zdravotný problém spôsobený prácou alebo športom. Poznáte tieto mýty?

1. Mýtus: Syndróm karpálneho tunela postihuje iba zápästie a ruku.

Fakt: Silná bolesť karpálneho tunela môže vyžarovať až ku krku, smerom do ramena a spôsobiť môže bolesť celej ruky. U niektorých pacientov môže byť ťažké určiť, odkiaľ mravčenie pochádza.

Syndróm je výsledkom tlaku a poranenia stredného nervu, ktorý prechádza od predlaktia cez zápästie. Je to vláknité tkanivo a pri opakovanom poškodení môže dôjsť k zápalu sprevádzanému bolesťou.

2. Mýtus: Karpálny tunel spôsobujú počítačové klávesnice a klávesové hudobné nástroje.

Fakt: Karpálny tunel pochádza z ľubovoľného počtu opakujúcich sa pohybov, ktoré vyvíjajú stály tlak na zápästie. Niekedy to môže byť jazda na bicykli, motocykli. Spúšťačom môže byť hranie tenisu či golfu. Mnohokrát neexistujú žiadne predisponujúce faktory.

3. Mýtus: Karpálny tunel môžete cítiť iba pri používaní zápästí a rúk.

Fakt: Pacienti s karpálnym tunelom sa často budia uprostred noci s necitlivosťou rúk pre stlačený nerv. Pocit ruky dokážu vrátiť tak, že ju dajú pod tečúcu teplú vodu alebo cvičením.

4. Mýtus: Poškodenie je trvalé.

Fakt: Ak dôjde k odhaleniu problému v ranom štádiu a budú prijaté správne metódy, poškodenie môže byť do istej miery reverzibilné. Časom však môže karpálny tunel spôsobiť vážne a trvalé poškodenie ruky, prstov a palcov.

5. Mýtus: Chirurgia je jedinou možnosťou.

Fakt: Pokiaľ máte podozrenie na syndróm karpálneho tunela, je dôležité dohodnúť si stretnutie so svojím lekárom. Iba ten vám môže pomôcť zmierniť a prípadne dokonca zvrátiť poškodenie.

Pacientovi sa ponúkajú aj konzervatívne riešenenia. Zmierniť bolesť a upraviť stav môže ortéza na zápästie. Upraví smerovanie ruky a zápästia tak, aby na dané miesto nebol vyvíjaný tlak. Nie vždy to však stačí.

6. Mýtus: Akákoľvek bolesť alebo mravčenie v ruke sú známkou syndrómu karpálneho tunela, najmä ak celý deň pracujete na počítači.

Fakt: Rovnako ako pri každom opakovanom pohybe, ktorý sa robí dlhší čas, môžu aj celodenné písanie na klávesnici alebo počítačová myš spôsobiť bolesti a stuhnutosť rúk a zápästí. Toto však nemusí byť nevyhnutne syndróm karpálneho tunela.

Syndróm karpálneho tunela má špecifické príznaky, ktoré ho odlišujú od iných, pre pacienta podobných stavov. Napríklad syndróm karpálneho tunela zvyčajne spôsobuje mravčenie a znecitlivenie palca, ukazováka a prostredníka. Naopak, zväčša nepostihuje prsteník alebo malíček. Pacienti so syndrómom karpálneho tunela pociťujú bolesť hlavne v noci.

7. Mýtus: Jediným spôsobom, ako zmierniť bolesť karpálneho tunela, je chirurgický zákrok.

Fakt: Po diagnostikovaní syndrómu karpálneho tunela nie je chirurgický zákrok jediným nástrojom na zmiernenie bolesti. Existuje niekoľko nechirurgických možností liečby, ktoré môžu priniesť úľavu.

Ak však dôjde k závažnému prípadu syndrómu karpálneho tunela, ktorý zahŕňa úbytok svalov alebo potenciálne trvalé poškodenie stredného nervu, lekári odporúčajú čo najskôr chirurgický zákrok.

8. Mýtus: Chirurgia pri syndróme karpálneho tunela je často neúspešná.

Fakt: Operácia syndrómu karpálneho tunela, známa ako uvoľnenie karpálneho tunela, je bežným a do veľkej miery úspešným zákrokom. Štúdie naznačujú, že má klinickú úspešnosť 75- až 90 %. Aj keď obnovenie sily zovretia vyžaduje niekoľko týždňov a fyzikálnu terapiu, u väčšiny pacientov dôjde k úplnému zotaveniu, príznaky ustúpia a funkcia sa obnoví.

9. Mýtus: Syndróm karpálneho tunela sa po operácii často opakuje.

Fakt: Syndróm karpálneho tunela má po definitívnej operácii veľmi nízku mieru recidívy. Niekoľko veľkých štúdií, ktoré sa zaoberali potenciálom recidívy, identifikovalo riziko menej ako 1 %, najviac 2 %.

10. Mýtus: Syndróm karpálneho tunela zmizne, ak človek zmení zamestnanie.

Fakt: Niekedy, ak človek dostatočne zmení svoje aktivity a návyky, jeho príznaky sa zmiernia, ale základný problém tlaku na stredný nerv sám od seba nezmizne.

11. Mýtus: Na Syndróm karpálneho tunela pomôžu vitamíny, magnety, masáž a dlahy.

Fakt: Okrem dlahy ide vždy iba o krátkodobé uľavenie od aktuálnej bolesti. Nie riešenie. Jediné dlahovanie môže dočasne zmeniť tlak karpálneho tunela, pretože zápästie je držané v neutrálnej polohe. To neznamená, že tlak je odstránený. Dlahy sú užitočné na udržanie minimálneho tlaku až do operácie.

Redakcia

Zdroj:

www.nhs.uk

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This