Ortopedický magazín logo

Reklama

O krok bližšie k rýchlej regenerácii kostí po zlomenine. Vedci vyvinuli revolučný prístroj

regenerácii kostí po zlomenine

Proces regenerácie kosti spravidla začína už niekoľko minút po zlomenine. Tento proces však môže spomaľovať viacero zdravotných faktorov. Vedci z University of Michigan Medicine pracujú na vývoji zariadenia, ktoré dokáže hojenie kostí výrazne urýchliť. Pozreli sme sa aj na to, ako viete sami pomôct regenerácii kostí po zlomenine.

Proces, o ktorého urýchlenie sa poprední vedci pokúšajú, spočíva v procese angiogenézy, teda fázy vývoja krvných ciev, ktorá je pre správne hojenie kostí rozhodujúca. Časopis Regenerative Medicine uvádza, že ich prístup je založený na dodaní konkrétnej kombinácie stimulantov (kyseliny hyalurónovej a deferoxamínu) do zlomeniny.

Počiatočné výsledky jasne ukazujú, že táto terapia dramaticky urýchľuje hojenie kostí po zranení. Podľa vedcov ide o revolúciu, ktorá výrazne zmení život pacientom s nehojacimi sa zlomeninami.

Zlomeniny, ktoré pretrvávajú

Nehojaca sa zlomenina je v podstate zlomenina, pri ktorej kúsky kosti neprirastajú opäť k sebe. Zvyčajne je táto porucha spôsobená tým, že fragmenty kostí nie sú znova správne zostavené a vhodne stabilizované, alebo ak poranenie, ktoré spôsobilo zlomeninu, poškodilo aj cievy.

Nehojace sa zlomeniny a zlomeniny s predĺženým hojením predstavujú veľký problém najmä pri zlomeninách dlhých kostí. Podľa najnovších výskumov sa tieto zlomeniny najčastejšie vyskytujú v oblasti ramennej kosti alebo nadlaktia, či holennej kosti alebo dolnej časti nohy. 

Týmto typom zlomenín je postihnutých 1,5 percenta žien a viac ako 2 percentá dospelých mužov. Napriek zriedkavému výskytu však ide o veľmi závažnú diagnózu.

Zariadenie na podávanie zlúčenín

Nový prístup k liečeniu nehojacich sa zlomenín spočíva okrem špeciálnej liečivej zlúčeniny aj v jej podávaním prostredníctvom precízne navrhnutého zariadenia. To nesie názov Ferroximend a jeho výhodou je, že eliminuje bolesť, nepohodlie a potenciál infekcie, ktoré boli až doteraz spojené s podávaním injekcií. Zariadenie dodáva stimulanty do zranenej oblasti postupne práve počas obdobia dôležitej angiogenézy. 

Doterajšie testy prístroja na zvieratách ukazujú, že rast poranených kostí sa u nich zrýchlil až trojnásobne. To znamená obrovskú nádej pre pacientov trpiacich nehojacimi sa zlomeninami. Pre nich by zariadenie mohlo byť prístupné už v pomerne krátkom čase po tom, ako prejde ďalším testovaním. Nehojace sa zlomeniny sa až doteraz liečili pomerne zložitými a invazívnymi postupmi, ako napríklad elektronická stimulácia kostí, či kostné štepy. 

regenerácia kostí po zlomenine

Čo pomáha regenerácii kostí po zlomenine?

Zatiaľ čo špičkoví vedci pracujú na nových metódach urýchlenia regenerácie, treba dodať, že tá je z veľkej časti aj na našej zodpovednosti a prístupe. Tu je niekoľko tipov, ako môžete urýchliť hojenie kosti po zranení:

  • Užívanie vitamínu D je pre zdravie a hojenie kostí veľmi dôležité. Od odreniny až po komplikovanú zlomeninu – vitamín D je alfou a omegou správneho hojenia. Bez neho nedokážu vaše kosti využívať vápnik na regeneráciu. Vitamín D môžete prijať v potravinách ako losos, tuniak, huby, alebo prostredníctvom pravidelného pobytu na slnku, či vo vitamínových prípravkoch.
  • Príjem pestrej a vyváženej stravy mnohí z nás počas zranenia podceňujú, aby tak vyvážili zníženú fyzickú aktivitu. Ide o základnú chybu, ktorá bráni regenerácii. Dbajte o bohatú stravu aj počas zranenia. Hojenie potrebuje každú dôležitú látku a živinu.
  • Dbajte na odpočinok a dobrý spánok, ktorý hojeniu kostí a najmä vášmu mentálnemu nastaveniu mimoriadne prospieva. 

Redakcia

Zdroje:

inventions.news

Regenerative Medicine

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This