Ortopedický magazín logo

Reklama

Proprioceptívna citlivosť nemusí byť znížená u pacientov s patelofemorálnou bolesťou

Proprioceptívna citlivosť nemusí byť znížená u pacientov s patelofemorálnou bolesťou

Vďaka viacerým kĺbom a nervovému systému máme schopnosť vnímať svoje telo v priestore. Štúdie sa venujú aj tomu, či uchopenie vlastného tela v priestore (prociocepcia) kvalitatívne súvisí s bolesťou kolien v oblasti medzi jabĺčkom a stehennou kosťou (patelofemorálna bolesť). Portál Orthopedics Today priniesol viac informácií o výskume, ktorý sa tejto problematike venuje a prichádza s informáciami podľa ktorých proprioceptívna citlivosť nemusí byť znížená u pacientov s patelofemorálnou bolesťou.

V štúdii vedci skúmali 48 zdravých ľudí a 48 ľudí s patelofemorálnou bolesťou, rozdelených podľa pohlavia, výšky, váhy aj dominanciou končatín. Ich schopnosti merali pomocou Y-balansovacieho testu a trojitým skokom na jednej nohe. Y-balansovací test je určený na meranie dynamickej rovnováhy.

Pri Y-balansovacom test sa na zem nalepí lepiaca páska v ypsilonovom tvare, pričom participant stojí na jednej nohe a snaží sa druhou nohou dočiahnuť čo najďalej do troch smerov: predný, posterolaterálny (po stranách vzadu) a posteromediálny (priamo vzadu). Tento test má za úlohu zmerať silu, stabilitu a rovnováhu participanta.

Táto štúdia potvrdila, že pacienti s patelofemorálnou bolesťou majú deficit excentrického svalstva v oblasti kolena a bedrového kĺbu a zmerala tieto rozdiely. Zistili však, že pacienti s patelofemorálnou bolesťou nemali horšiu stabilitu, ale vzdialenosť, do ktorej dočiahli vpred, bola výrazne nižšia. Tiež zaznamenali zhoršenie pri pohybe posterolaterálne.

Ortopedický chirurg a predseda výskumu William R. Post na základe tejto štúdie odporúča používať tento test na zjednodušenie meraní pre lekárov pri diagnostike a liečbe pacientov s patelofemorálnou bolesťou.

Redakcia

Foto: 

Zdroj: healio.com

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This