Ortopedický magazín logo

Reklama

Pacient trpiaci osteoporózou sa o svojom ochorení často dozvie až po zlomenine

Pacient trpiaci osteoporózou sa o svojom ochorení často dozvie až po zlomenine

Pacient trpiaci osteoporózou o svojom ochorení nemusí vedieť a zistí to často až po zlomenine. Ako pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy (20. 10.) upozorňujú odborníci, úbytok kostnej hmoty nebolí. Ochorenie je tiché a bezpríznakové.  

Prednostka internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca Soňa Tomková vysvetlila, že pri osteoporóze sú kosti slabé a krehké a už pri minimálnom páde alebo nesprávnom pohybe sa môžu zlomiť. Podľa jej slov pacient v prvých fázach nevie, že trpí na toto ochorenie, a teda má zvýšenú náchylnosť na zlomeniny.

„Často sa osteoporóza diagnostikuje až pri prvej zlomenine. A tá už môže zmeniť kvalitu života. Spôsobuje bolesť, stratu nezávislosti a rôzne zdravotné postihnutia. Osteoporóza je najmä ochorenie starších ľudí a je veľmi dôležité jej predchádzať,“ zdôraznila Tomková.

Čím je človek starší, tým je podľa lekárky vyššia pravdepodobnosť, že bude mať osteoporózu. „Približne 75 percent osteoporotických zlomenín sa vyskytuje u ľudí vo veku 65 rokov a viac. Osteoporóza je častejšia u žien ako u mužov, a to v pomere 80 ku 20 percentám. Neovplyvniteľným rizikovým faktorom jej vzniku je aj genetika.“

Ohrozenejšie sú ženy

Ženy by podľa jej slov mali zbystriť pozornosť v období postmenopauzy. Vysvetlila, že vtedy vaječníky neprodukujú dostatok estrogénu, ktorý má ochranný účinok na kosti. Jeho nedostatok podľa odborníčky spôsobuje, že kosti ženy strácajú kostnú hmotu rýchlejšie. „Rizikové je aj dlhodobé užívanie liekov s vedľajšími účinkami, ktoré súvisia s osteoporózou alebo zvýšeným rizikom zlomenín.“

Tomková uviedla, že na vznik osteoporózy nepriaznivo vplýva konzumácia alkoholu, na kostné tkanivo toxicky vplýva aj fajčenie. To takmer zdvojnásobuje riziko zlomeniny bedrového kĺbu v porovnaní s rizikom u nefajčiarov. U seniorov je problematická podvýživa. Pri starších ľuďoch tiež hrozí väčšie riziko pádov a zlomenín.

„Aj poruchy, ako anorexia alebo bulímia, môžu mať za následok extrémne chudnutie, ktoré je nebezpečné pre zdravie kostí. U mladých žien dochádza k nedostatku estrogénu a spolu s nízkym príjmom vápnika redne kostná hmota. Aj veľmi nízke a chudé ženy sú v potenciálnom ohrození – tie s BMI pod 19 sú oveľa náchylnejšie na vznik osteoporózy,“ dodala.

zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This