Ortopedický magazín logo

Reklama

MÝTY A FAKTY O OSTEOPORÓZE

MÝTY A FAKTY O OSTEOPORÓZE

Osteoporóze sme sa už venovali vo viacerých článkoch. Rozoberali sme, aké choroby nás k nej môžu doviesť, alebo prečo sú ženy náchylnejšie na osteoporózu. Pokiaľ patríte medzi nových pacientov alebo máte podozrenie, že začínate trpieť osteoporózou, dajte si pri hľadaní informácií pozor na to, čo je pravda a čo je mýtus. Spísali sme vám 10 príkladov na MÝTY A FAKTY O OSTEOPORÓZE

1. 

Mýtus: Osteoporóza ovplyvňuje všetky kosti tela

Fakt: Aj keď sa osteoporóza môže vyskytnúť vo všetkých kostiach, postihuje hlavne bedrový kĺb, chrbticu, predlaktie/zápästie.

2.

Mýtus: Pitie veľkého množstva mlieka ma uchráni pred osteoporózou

Fakt: Nemusí to byť celkom pravda. Všetci vieme, že konzumácia mlieka je pre telo prospešná. Mlieko je skvelý zdroj vápnika. Nie však dostatočný na to, aby pokryl našu dennú potrebu. Tá je okolo 1 200 mg (pre osoby nad 50 rokov). Zdravé kosti si vyžadujú viac ako len pohár mlieka denne. Pomáha im pravidelný pohyb a cvičenie, pobyt na slnku a zdravý životný štýl bez cigariet a alkoholu.

3.

Mýtus: Máme v rodine osteoporózu, na 100 % ju budem mať aj ja

Fakt: Hoci dedičnosť je jednou z predispozícií na osteoporózu, neznamená to, že ju musí mať aj ďalšia generácia. Niekedy správny životný prístup dokáže túto predispozíciu zatlačiť do kúta.

4.

Mýtus: Osteoporózu možno diagnostikovať až keď sa prejavia príznaky

Fakt: Lekári vedia osteoporózu diagnostikovať ešte predtým ako pacient spozoruje prvé príznaky. Bežne totiž títo pacienti na začiatku nemajú žiadne výrazné príznaky. Nízku kontrolnú hmotu je možné zistiť pomocou testu kostnej minerálnej hustoty (BMD), alebo v prípade zlomeniny. Test BMD meria množstvo kostného minerálu, ktoré priamo súvisí s pevnosťou kostí, a vyhodnocuje riziko zlomeniny kostí v budúcnosti.

5.

Mýtus: Osteoporózu nemožno liečiť

Fakt: Je to mýtus. Lekári vedia, ako túto chorobu liečiť aj rôznymi liekmi, ktoré môžu pomôcť posilniť kosti. Používanie doplnkov výživy, užívanie konkrétnych liekov s dodržiavaním cvičebného plánu, aj vo vyššom veku, môže tiež pomôcť zabrániť ďalšiemu zhoršeniu zdravotného stavu. Cvičenie a aktivity po diagnostikovaní osteoporózy si treba odkonzultovať s lekárom.

6. 

Mýtus: Užívanie doplnkov vápnika, ktoré radia pacientom s osteoporózou, môže spôsobiť obličkové kamene

Fakt: Prípustná horná hladina vápnika je 2 500 mg. Toxicita vápnikom a prípadné poškodenie obličiek hrozí, ak človek užíva viac ako 2 500 mg vápnika každý deň. Príjem vápnika v potrave nie je dostatočný na to, aby vyhovoval denným potrebám, a preto suplementácia vápnika v dávke 500 ‒ 1 000 mg nezvyšuje riziko obličkových kameňov.

7.

Mýtus: Osteoporóza je choroba seniorov

Fakt: Aj keď seniori tvoria podstatnú časť pacientov s osteoporózou, stále častejšie je počuť o prípadoch osteoporózy aj v mladšom veku. Príčinou je zväčša neaktívny životný štýl, zlý príjem vápnika, konzumácia nezdravého jedla, žiadny pohyb, nedostatočné alebo žiadne vystavenie slnečnému žiareniu.

8.

Mýtus: Vek a ženské pohlavie sú jedinými rizikovými faktormi pre osteoporózu

Fakt: Vek je hlavným rizikovým faktorom. Osteoporózou trpia najmä seniori vo veku nad 65 rokov. Zvlášť ženy po menopauze. Každá druhá žena trpí zlomeninou spojenou s osteoporózou. Skupina rizikových faktorov je však podstatne väčšia.

Rizikovými faktormi na vznik osteoporózy sú tiež:

Malá štruktúra kostí

Skorá menopauza alebo postmenopauza

Osteoporóza v rodinnej anamnéze

Nízka telesná hmotnosť

Diéta s nízkym obsahom vápnika (konzumácia nezdravých jedál, nedostatočný príjem mlieka a mliečnych výrobkov)

Neaktívny ‒ sedavý životný štýl s nedostatok pobytu v exteriéri

Nadmerný príjem alkoholu

Fajčenie alebo žuvanie tabaku

Ázijská rasa

Poruchy stravovania

Užívanie vybranej skupiny liekov (steroidy alebo antikonvulzíva)

9.

Mýtus: Osteopénia vždy vedie k osteoporóze

Fakt: Osteopénia je štádium, ktoré prichádza pred osteoporózou. Kostná denzita je už vtedy nižšia ako normálna, ale ešte nie taká nízka, ako pri osteoporóze. Správna strava, doplnky vápnika, lieky a zmeny životného štýlu v tejto fáze môžu otočiť vývoj pozitívnym smerom a pacient sa môže osteoporóze vyhnúť.

10.

Mýtus: Pacienta s osteoporózou bolia kosti

Fakt: Osteoporóza sa často označuje ako tiché ochorenie. Pacient ju môže mať roky a nemusí o nej vedieť. Prísť na ňu môžu s lekárom až pri prvej zlomenine a následnom skúmaní okolností. V ďalších štádiách sa môžu objaviť  bolesť. Nie však v začiatočných štádiách ochorenia.

Redakcia, zdroj:

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2020_05/Osteoporoza_kradne_nielen_kosti,_ale_aj_roky_zivota.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This