P-DTR terapia ‒ čo je a čo dokáže ,,Proprioceptive deep tendon reflex”?
Čo znamená P-DTR?
P-DTR znamená Proprioceptive deep tendon reflex. P-DTR je prvá neurologická manuálna terapia založená na neurológii, neurofyziológii, biomechanike a anatómii.
Metódu proprioceptívneho hlbokého tendonového reflexu (P-DTR) založil a vyvinul ortopedický chirurg doktor Jose Palomar. Zakladateľ tejto terapie tvrdí, že jeho metódy vychádzajú z učebníc neurológie, fyziológie alebo ortopédie.
Na webovej stránke Dr. Palomar vysvetľuje, že ,,jedinečné pre P-DTR ako terapiu je pochopenie úlohy, ktorú zohrávajú senzorické nervové zakončenia (receptory) vo funkcii a v procesoch centrálneho nervového systému. P-DTR používa receptory ako vstupný bod na pochopenie, posúdenie a liečbu všetkých druhov dysfunkcií, bolestí a symptómov, ktoré je možné v ľudskej forme zažiť“.
O praxi P-DTR terapeuta sme sa zhovárali s Mgr. Michalom Bistákom, ktorý túto terapiu dopĺňa o poznatky a skúsenosti športového trénera.
,,Veľmi dôležitá je anamnéza pacienta. Na základe nej hľadám súvislosti s daným problémom. Tak nachádzam dysfunkčné receptory a slabé alebo hypertonické svaly (stuhnuté). Keď nájdem tieto receptory, tak pomocou ich stimulácie a následného reflexu na šľache odstraňujem dysfunkcie. Čo môžem následne overiť aj svalovými testami,“ vysvetľuje Mgr. Michal Bisták.
Akým pacientom viete pomôcť a ako?
Michal Bisták: Ide o naozaj široké spektrum pacientov s rôznymi ťažkosťami. Tým, že som aj osobný tréner, skôr sa venujem pacientom, ktorí majú ťažkosti s pohybovým aparátom. Terapiu tak dopĺňam aj o silový tréning, pokiaľ je to možné.
Aké úspechy ste doteraz dosiahli, ak môžete spomenúť niečo konkrétne.
Michal Bisták: Mnohých pacientov trápili bolesti krčnej chrbtice či krížov a pomocou tejto metódy som ich natrvalo odstránili. Výnimkou nie sú ani pacienti s boľavými kĺbmi. P-DTR terapiu som úspešne aplikoval už aj pri intolerancii na jedlo či kávu. Pomohla aj pri dysfunkcii chladu citlivých miest na tele. Pacientovi sme dokázali diagnostikovať i nedostatok niektorých látok v tele a následne odporučiť vhodnú suplementáciu.
Ako si možno predstaviť takú terapiu? Používate nejaké prístroje?
Michal Bisták: Terapia pozostáva zo svalových testov a následne pomocou indikačného svalu hľadáme dysfunkčné receptory. Využívame rôzne inhibičné techniky, vibračné nástroje a rôzne iné pomôcky, napríklad ľad v prípade dysfunkcie chladu.
Koľko terapií potrebujem v závislosti od nejakého zdravotného problému?
Michal Bisták: Je to individuálne, závisí to od množstva dysfunkcií v danom mieste. Napríklad terapia pravého ramena zabrala u pacienta za 30 minút, ale s ľavým ramenom toho istého klienta som pracoval 90 minút.
Aké ďalšie ortopedické ťažkosti je možné ovplyvniť touto metódou?
Michal Bisták: Okrem už spomínaných bolestí kĺbov, chrbtice a podobne je to často nestabilita chodidiel, zošikmená panva ako dôsledok svalovej nerovnováhy. Svalová nerovnováha môže byť spôsobená aj dysfunkciou vnútorných orgánov.
Pozrite si video, ako dokáže P-DTR terapia pomôcť pri práci s rozsahom pohybu v oblasti členku alebo aj ramena.