Ortopedické operácie kĺbov: Majú vedecké zdôvodnenie?
Ortopedickí chirurgovia sa venujú prevencii, diagnostike a liečbe porúch kostí, kĺbov, väzov, šliach a svalov. Niektorí z nich sú všeobecní lekári, iní sa špecializujú na konkrétne oblasti tela, napríklad kolená alebo ramená. Majú však operácie kĺbov reálne vedecké zdôvodnenie?
Najčastejšie ortopedické operácie kĺbov
Na Slovensku v roku 2019 podstúpilo operáciu bedrového kĺbu približne 6 500 pacientov. Ďalších viac ako 5 100 pacientov absolvovalo v tom istom roku operáciu kolenného kĺbu. Ortopedické operácie kĺbov sú u nás aj vo svete pomerne bežné a zrejme každý pozná človeka, ktorý podobný zákrok podstúpil.
Medzi najčastejšie ortopedické operácie patrí operácia kolenného kĺbu, bedrového kĺbu, operácia ramena alebo fúzia kĺbového spoja. Každý zákrok vykonáva špecializovaný odborník po dôkladnom predoperačnom vyšetrení. Podľa nedávnej metaanalýzy desiatich najbežnejších ortopedických zákrokov uverejnenej v medzinárodnom výskumnom magazíne BMJ však väčšine z nich chýba pevná vedecká podpora.
Operovať, alebo neoperovať?
Metaanalýza mala za cieľ stanoviť klinickú účinnosť bežných elektívnych ortopedických postupov v porovnaní so žiadnou liečbou, placebom alebo neoperatívnou starostlivosťou a zhodnotiť vplyv na klinické smernice. Skupina britských výskumníkov sa zamerala na 10 najbežnejších ortopedických zákrokov:
- artroskopická rekonštrukcia predného skríženého väzu,
- artroskopická meniskálna oprava kolena,
- artroskopická čiastočná menicsektómia kolena,
- oprava artroskopickej rotátorovej manžety,
- artroskopická subakromiálna dekompresia,
- dekompresia karpálneho tunela,
- dekompresia driekovej chrbtice,
- fúzia bedrovej chrbtice,
- operácia bedrového kĺbu,
- operácia kolenného kĺbu.
Výskumníci uskutočnili „dáždnikový“ prieskum medzi pacientmi s vyššie spomenutými problémami a absolvovanými zákrokmi. Pýtali sa ich, ako s nimi zaobchádzajú a aké sú ich výsledky. Tieto zistenia porovnali s výsledkami pacientov, ktorí absolvovali nechirurgické terapie – cvičenie, úpravu hmotnosti, psychologické terapie, lieky, atď. Takisto ich porovnali s výsledkami pacientov, ktorí neabsolvovali žiadnu liečbu.
Priebeh metaanalýzy
Súhrnné údaje získavali dvaja nezávislí vyšetrovatelia a konsenzus sa dosiahol zapojením tretieho. Metodologická kvalita každej analýzy sa hodnotila pomocou nástroja Assessment of Multiple Systematic Reviews. Ten sa vo veľkej miere používa na skúmanie metodologicky vysokej kvality systematických stanovísk.
Na zistenie toho, ktorá metaanalýza mala najefektívnejší dôkaz použili výskumníci algoritmus rozhodovania Jadad – stupnicu, ktorá sa bežne používa na hlásenie randomizovaných riadených štúdií.
Výsledky metaanalýzy
Metaanalýza napríklad ukázala, že 24 % všetkých implantátov pri operácii bedrového kĺbu, ktoré je možné získať vo Veľkej Británii nemá dostatočný vedecký dôkaz svojej lekárskej účinnosti. Autori metaanalýzy takisto pripomínajú, že na svete poznáme približne dvesto muskuloskeletálnych problémov, ktoré pacientom spôsobujú neutíchajúcu bolesť a obmedzenú pohyblivosť.
Britskí vedci uviedli, že ortopedické chirurgické terapie zvyšujú ceny zdravotnej starostlivosti vo Veľkej Británii. Každý štvrtý Brit absolvuje nejaký ortopedický zákrok a tieto chirurgické zákroky predstavujú 25 % všetkých intervencií v britskej národnej zdravotnej službe.
Druhá strana mince
Praktický ortopedický chirurg Barry Waldman z OrthoMaryland v Pikesville v americkom Marylande v rozhovore pre Medscape Medical News uviedol, že autori metaanalýzy majú právo poukázať na nedostatok vysoko kvalitných vedeckých dôkazov v ortopédii v dôsledku nedostatku financií v danom odbore. „Napriek tomu si myslím, že závery metaanalýzy, ktoré sa týkajú konkrétnych procedúr a postupov, sú veľmi klamlivé. Ľahko môže existovať dôkaz, že mnohé z nich sú vysoko účinné,“ dodáva Barry Waldman.
Michael Whitehouse, profesor ortopédie na univerzite v Bristole v Spojenom Kráľovstve a jeden z autorov metaanalýzy, v rozhovore pre Medscape potvrdil názor Dr. Waldmana. „Náš výskum sme nerobili preto, aby sme povýšili neoperatívnu starostlivosť nad chirurgické zákroky. Výsledky neznamenajú, že by tieto zákroky neboli klinicky efektívne. Poukazujú na nedostatok kvalitných vedeckých dôkazov v dôsledku chýbajúceho výskumu v tomto odbore,“ uzatvára profesor Whitehouse.
Redakcia
ZDROJE:
Foto: Envato Elements