Ortopedický magazín logo

Reklama

Optické snímanie môže uľahčiť ortopedické operácie

Optické snímanie môže uľahčiť ortopedické operácie

Ortopedické operácie sú najbežnejším druhom operácií. Operácie pohybovej sústavy človeka sú čím ďalej, tým menej invazívne a technológie sa rýchlo posúvajú vpred. To však neznamená, že neexistuje spôsob, akým sa ich dá vylepšiť a posunúť na vyššiu úroveň. Riešením môže byť optické snímanie.

Portál NewsMedical priniesol náhľad do metódy optického snímania, ktorá môže riešiť nedostatky aktuálnej chirurgie pomocou schopnosti hlbšie analyzovať tkanivo na mieste zákroku. 

Metódy akými sú ultrazvuk, CT (výpočtová tomografia), röntgen alebo MR (magnetická rezonancia) sú bežne využívané počas predoperačných vyšetrení na naplánovanie priebehu chirurgického zákroku. Niektoré z týchto metód a iné sú využívané počas zákroku na lepšiu priestorovú orientáciu, avšak neodkrývajú hĺbkové štruktúry rôznych tkanív. 

Optické snímanie má rôzne podoby a medicína smeruje k ich integrácii do bežných chirurgických pomôcok. Existujú rôzne typy snímačov, ako OCT (optická koherentná tomografia), ktorá dokáže zobrazovať mikroštruktúru tkaniva, alebo tiež Ramanova spektroskopia, ktorá dokáže rozoznávať rôzne skupiny molekúl v tkanive. Dokážu rozlíšiť kolagén, krv, myelín alebo lipidy ale aj rôzne hustoty tkanív, ako napríklad kostí. 

Informácie, ktoré sa dajú získať počas aktívneho trvania zákroku, vďaka týmto metódam môžu výrazne zvýšiť chirurgickú presnosť. Dokážu totiž veľmi senzitívne rozlíšiť od seba rôzne tkanivá a tým vizuálne informovať chirurga o tkanive, do ktorého zasahuje. Na základe tohto by sa mohlo predchádzať nepotrebnému zásahu a poškodeniu v rámci zákroku. 

Chirurgické nástroje s optickým snímaním

Primárnou výzvou biomedicínskych inžinierov je integrácia optických snímačov do chirurgických nástrojov, najmä kvôli materiálom, z akých sa snímače vyrábajú. Je potrebné vytvoriť spôsob, akým spojiť tieto funkcie do jednej a zároveň nájsť materiály, ktoré sú vhodné pre takéto použitie. 

V dnešnej dobe chirurgovia na aktívne rozlíšenie tkanív počas zákroku využívajú iba svoje zmysly. Chirurgické nástroje s optickým snímaním by nám tak umožnili vykonávať operácie s väčšou presnosťou. Umožnili by nám taktiež vykonávať širšie spektrum zákrokov, ktoré sú kvôli ľudskému faktoru príliš riskantné, ako napríklad operácie poškodení v tesnej blízkosti miechy.  

Redakcia

Zdroj: News Medical

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This